Veselam
Dzīvesveids

10 nelieli veselīgi ieradumi, kuri tomēr spēj ļoti ietekmēt dzīvi0

Foto – Shutterstock.com

Sēdi taisni un smaidi

Foto – Shutterstock.com

Sperot šos mazos, pārsteidzošos soļus, vari uzlabot savu veselību un kļūt laimīgāks.

Tu esi dzirdējis, ka laba stāja vizuāli spēj tevi padarīt garāku, tievāku un pārliecinātāku, tiek uzskatīts, ka tas var likt justies arī laimīgākam. Kādā pētījumā Jaunzēlandē par stājas ietekmi uz garastāvokli, secināts, ka vārdus “entuziastisks”,”saviļņots” un “spēcīgs” izmantoja cilvēki ar pareizu stāju, lai aprakstītu sajūtas. Citi mērījumi, piemēram, asinsspiediens un sirds ritms, liecināja par šo cilvēku modrību, un laba stāja tika asociēta ar pārliecību par sevi un mazākām sociālajām bailēm. Bet tie, kuriem bija teikts sēdēt ar līku muguru, pauda šādas izjūtas – bailes, nervozitāte, pasīvums, gausums, ierobežotība.

Iepriekšēji pētījumi vēsta, ka pareiza stāja izraisa temperatūras paaugstināšanos, sirds ritma paātrināšanos, kā arī paaugstina epinefrīna (adrenalīna) un norepinefrīna (noradrenalīns) līmeni organismā. Pareiza sēdēšana liek tev sajusties labāk.

Mikro izmaiņas: Uzstādi sev modinātāju ik pēc 20 minūtēm, kurš tev atgādinās, ka jāsēž taisni. Tas ir vieglākais veids, kā sevi disciplinēt un uzlabot stāju, uzskata Stīvens Konveijs, Viskonsinas galvenais hiropraktiķis un Amerikas hiropraktiķu asociācijas pārstāvis. Piecelies, izstaisno muguru, pagriezies no sāna uz sāna un nolaid plecus. Kad apsēdies, piespiedies ar dibenu līdz krēsla atzveltnei un vairāk koncentrējies uz plecu vilkšanu uz leju, turot muguru taisnu (varbūt palīdz bumbiņas palikšana aiz muguras).

Pareizais veids kā pagatavot putnu gaļu

Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto

Aptuveni 90% no mums joprojām tic tam, ka papildu tauku noskalošana no vistas padara to tīrāku, veselībai drošāku un veselīgāku. Izrādās, tas ir ļoti tālu no patiesības – pagājušā vasarā ēdiena drošības eksperti Drekselas universitātē izveidoja publisku kampaņu, lai izskaidrotu kāpēc. Skalošana aizvāc slimību izraisošas baktērijas, piemēram, salmonellu. Sīki pilieni var pārnēsāt baktērijas līdz pat metram no izlietnes, piesārņojot ēdienu, virtuves piederumus, bērnu barojamos krēsliņus, tavas drēbes, rokas un ādu. Vienīgais, kas spēj nogalināt šīs baktērijas (un padarīt gaļu lietošanai drošu), ir gatavošana augstā temperatūrā – maģiskais skaitlis, ko, iespējams, atceries ir 100°C.

Mikro izmaiņas: Gatavo savu vistu nemazgātu vai noslauki to ar sausu papīra dvielīti,pirms liec cepties. Pretēji skalošanai, noslaucīšana neizplata baktērijas gaisā (galvenais atceries uzreiz virtuves dvielīti izmest atkritumos).

Našķējies ar pienu

Foto – Shutterstock

Mēs esam ļoti pieraduši dzert savu kafiju ar pienu, kam ir zems tauku saturs. Un liekas, ka tad varam atļauties kafejnīcā paņemt arī cepumus, jo piens taču ir ar mazāk kalorijām… Tomēr zinātnieki sākuši nopietni apšaubīt mazkaloriju piena pozitīvo ietekmi uz veselību. Pāreja no piena ar vidēju vai augstu tauku saturu uz mazkaloriju pienu, nav pieminēta svara zaudēšanas programmās un daudzos pētījumos ir pierādījies, ka bērni, kuri lietoja mazkaloriju pienu parastā piena vietā, vairāk pieņēmās svarā. Izskaidrojums? Treknāks piens rada sāta sajūtu un nerada vēlmi vēlāk našķēties ar neveselīgu pārtiku.

Mikro izmaiņas: izvēlies 2% pienu ar samazinātu tauku saturu (122 kalorijas un apmēram 5 grami tauku). Parasts piens (146 kalorijas un gandrīz 8 grami tauku) ir diezgan bagātīgs, bet vienalga mazāk barojošāks nekā krūze mazkaloriju piena ar diviem cepumiem (239 kalorijas un 9 grami tauku).

Uzsāc rītu gardi

Sievietēm nav ieteicams uzņemt vairāk kā 100 kalorijas (vai aptuveni 6 ēdamkarotes) cukura dienā. Aptaujās atklājies, ka vidusmēra cilvēks uzņem trīs reizes vairāk kā ieteikto normu – 22 ēdamkarotes cukura ik dienas. Turklātn mēs uzņemam ievērojamu daudzumu, pirms esam kārtīgi pamodušies. Šķietami veselīgās klijas un muslis spēj tam visam vēl pievienot četras tējkarotes cukura (piens satur vēl divas) un paciņa ātri pagatavojamās auzu pārslu putras – aptuveni divas līdz trīs tējkarotes.

Mikro izmaiņas: ja pārej uz nesaldinātām brokastīm, piemēram, olām (uzmanīgi ar tītara gaļu un bekonu; olu kultenis ar brokoļiem), tu apēdīsi 5 – 6 reizes mazāk cukura, nekā, vienkārši izdzerot melnu kafiju (lai gan to tu arī vari darīt). Bonuss: papildus proteīni spēj likt tev ilgāk just sāta sajūtu, izslēdzot kāri pēc ēdiena līdz pat pulksten 10.

Variē ar graudu izvēli

Divi neseni pētījumi apstiprināja potenciāli augstu riska faktoru saslimšanai ar vēzi – arsēna veidošanās rīsos un rīsu produktos. Tas atrasts augsnē un pazemes ūdeņos, un visvairāk dabiski arsēnu uzņem rīsi, salīdzinājumā ar citiem graudaugiem, augļiem un dārzeņiem. Ņemot vērā to, ka cilvēki nedēļā apēd apmēram divas krūzes rīsu, saskaņā ar slimību ierobežošanas centru, ir liela iespējamība, ka arsēns negatīvi ietekmēs veselību. Tiek ieteikts ierobežot rīsu daudzumu ēdienkartē un atrast tiem alternatīvu.

Mikro izmaiņas: izmēģini kinoa, miežus, polentu, kuskusu un kviešus, kā arī neaizmirsti par indiešu recepti, kuru pieliki pie ledusskapja jau sen (aromātiskie rīsi kā basmatī un jasmīni uzrādīja apmēram pus līdz vienai astotdaļai arsēna līmeņa). Kad tomēr izlem ēst brūnos rīsus, kārtīgi tos noskalo ar lielu daudzumu ūdens.

Regulāri dodies pie sava ginekologa

Foto – Shutterstock

Sievietēm, kurām ir pāri 30, ieteicams veikt ginekoloģiskās uztriepes pārbaudi ik pēc trīs gadiem. Bet daudz kas var notikt triju gadu laikā (kurš atceras, ko darīja tieši šajā laikā 2012. gadā?). Ir ieteicams pārbaudīties katru gadu un veikt krūšu, iegurņa un vēdera pārbaudi, gūt atbildes par STS, pretapaugļošanās tabletēm, vecuma un dzīvesstila saistītiem jautājumiem. Var ierosināt veikt diagnostiskās pārbaudes, piemēram, auglības testu u.c.

Mini izmaiņas: Beidz censties atcerēties, vai biji pārbaudīties pie ginekologa pirms trim gadiem un izveido savu grafiku – katru gadu savā dzimšanas dienā dodies pārbaudīties (šādā gadījumā būs grūti aizmirst par pārbaudi).

Dzer savu tēju melnu

Foto – Shutterstock

Labās ziņas: pētījumi rāda, ka antioksidanti, kuri atrodas melnajā tējā, spēj uzlabot asinsvadu stāvokli. Sliktās ziņas (īpaši britiem un tiem, kuri dzer tāpat): piena pievienošana tējai principā izslēdz  tās  labo ietekmi. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Eiropas Veselība”. Pētījumā noskaidrojās, ka pienā esošie proteīni neitralizē melnajā tējā esošos antioksidantus.

Mini izmaiņas: Ja kuņģis nepanes melno tēju, tad pamēģini pāriet uz zaļo tēju, kura tradicionāli tiek lietota tīra, bez piena, cukura vai medus.

Uzņem vairāk sarkanā

Foto – Shutterstock

Nevienam nav tev jāatgādina par svarīgajiem zaļumiem un dārzeņiem, bet kā ar sarkaniem, apaļiem augļiem – īpaši tomātiem? Tomāti ir bagāti ar likopēnu – antioksidantu kopumu, kurš samazina risku saslimt ar vēzi, sirds un asinsvadu slimībām un makulas deģenerāciju. Pamatojoties neseni publicētu pētījumu žurnālā “Neiroloģija” secinājumos, ieteicams lietot daudz tomātus, jo augsts likopēna līmenis asinīs samazina insulta risku. Tika pētīti vairāk nekā 1000 vīriešu vecumā no 46 līdz 55 un tika atklāts, ka tiem, kuriem tika konstatēts augstāks likopēna līmenis, bija par 55% mazāka iespēja saslimt ar insultu. Interesantā kārtā ķermenim ir vieglāk uzņemt likopēno no pagatavotiem tomātiem (īpaši no tiem, kuri gatavoti ar mazāku daudzumu eļļas vai tauku) nekā no svaigiem tomātiem.

Mikro izmaiņas: Ēd klāt tomātus visam, kur tas iespējams. Sameklē dažādas receptes, kā interesanti pagatavot tomātus, īpaši šobrīd, izmēģini tomātu biezzupu!

Maini savas zobu birsti biežāk kā drēbes skapī

Foto – Shutterstock

Amerikāņu zobārstniecības asociācija iesaka mainīt zobu birstes reizi trīs mēnešos. Tieši tas pats attiecas arī uz elektriskajām zobu birstēm. Pat ja ovālie sariņi neliecina par fizisku nolietojumu nekā parastās zobu birstes sariņi, tos vajadzētu mainīt – nav nekas neparasts, ka par to iedomājas tikai tad, kad sariņi jau gandrīz nokrituši.

Mikro izmaiņas: ir krietni vieglāk ieviest jaunus ieradumus veco vietā nekā radīt jaunus neesošu ieradumu vidū, skaidro “New York Times” reportieris Čarlss Duhigns grāmatā “Ieraduma Spēks” autors. Tāpēc atceries par savas zobu birstes galviņas nomainīšanu tad, kad mainīsi sezonas drēbes skapī.

Piespied sevi izkustēties birojā

Foto – Shutterstock

Ir laiki – tumši un nedrošu sajūtu laiki; drēgni, lietaini laiki – kad nav vērts novietot automašīnu pārāk tālu stāvlaukumā, lai veiktu vēl papildus soļu 10000 ieteiktajiem.

Saistītie raksti

Mikro izmaiņas: neatkarīgi no laikapstākļiem, birojā taču ir sauss, tāpēc sūti printējamos dokumentus uz tālāko printeri, lai “palīkumotu” pa biroju.

 

LA.lv