Veselam
Bērni

10 padomi vecākiem par bērnu drošību vasarā no Daces Gardovskas1

Arhīva foto

Jāzin, kur atrodas bērns un jāizvērtē drošība

Radžu ūdenskrātuve
Foto: Jēkabpils pilsētas pašvaldība

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras vadītājas, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas profesores Daces Gardovskas padomi vecākiem par bērnu drošību un veselību vasarā.

D.Gardovska norāda, ka ir vairāki svarīgi darbi, kas jāizdara, lai bērniem un vecākiem vasaras brīvdienas paietu kā priecīgs notikums, jo Latvija ir vienā no pirmajām vietām bērnu traumatisma ziņā – katrs piektais bērns, kas zaudējis dzīvību, gājis bojā ārēja traumatisma rezultātā. Vecākiem ir jāpievērš uzmanība apkārtnei un, atbilstoši bērna vecumam, jāizvērtē iespējamie drošības riski, piemēram, bērnu tik populārajā izklaidē – šūpoles un batuti.

D.Gardovska uzsver, ka katram vecākam sākumā vajadzētu sev pajautāt – kur atrodas mans bērns un vai es zinu, ko viņš dara, un vai tur ir droši apstākļi.

Kā norāda profesore Gardovska, vecākiem kopumā vasarā vajadzētu pievērst uzmanību 10 svarīgām lietām:

Braukšana ar velosipēdu.

Foto: LETA

Viss, kas saistās ar velosipēdiem un līdzekļiem ar vienu vai vairākiem riteņiem, kas ļauj bērnam pārvietoties ātrāk, nekā parasti. Šajā sakarā vienmēr ir jālieto ķivere. Pat arī tad, ja velosipēds tiek aizdots draugam, ir jāaicina draugs lietot ķiveri.

Drošība pie ūdens tilpnēm.

Arhīva foto

Pat maza ūdens straumīte var būt bīstama bērnam, kas tajā var paklupt un aizrīties, t.sk., pat nelielie piemājas dīķi var būt ļoti bīstami. Bērniem pie ūdens ir jābūt vecāku uzraudzībā.

Sadzīves mēbeles un lietas, piemēram, durvis, kurās var bīstami ievērt pirkstus.

Ilggadīgs spēlētājs Latvijas būvmateriālu ražošanas tirgū ir durvju ražotājs “Jeld-Wen”, kuram Latvijā ir divi cehi: Aiz­krauklē ražo ārējās durvis un Dobelē durvju kārbas. Jaunums ir ārdurvis, kurām mājas numurs glīti iefrēzēts durvīs un veido savdabīgu lodziņu. Speciālajām bērnudārza durvīm ir viens logs augšpusē – lielajiem, otrs lodziņš apakšpusē – mazajiem ļaužiem. Durvju blīvējums izveidots no gumijas, un mīkstās gumijas blīves neļauj mazajiem resgaļiem tajās satraumēt pirkstus.

Foto – Dainis Bušmanis

Tāpat arī mēbeļu stūri, kuriem var uzskriet virsū, un, protams, logu atvēršana un aizvēršana. Uzmanība jāpievērš visām elektrības lietām, kas, lietotas nepareizā veidā, bērniem var būt ļoti bīstamas.

Jābūt piesardzīgiem ar uzturu.

Foto – LETA

Vasarā cilvēki cep šašliku, ogo, sēņo. Gaļa ir ēdiens, ar kuru bērni aizrijas visbiežāk, tāpēc tās ēšanai ir jāpievērš īpaša uzmanība, izvērtējot, vai bērns varēs sakošļāt gaļas gabaliņu, kas viņam tiek pasniegts. Vasarā arī jāseko līdzi, kā tiek uzglabāta pārtika, jo karstajā laikā tā ātrāk bojājas, piemēram, kā tiek uzglabātas dažādas kūkas, salāti ar dažādajām mērcēm.

Vasarā jāpievērš uzmanība roku tīrībai un mazgāšanai.

Foto – Shuttestock.com

Bērni daudz vairāk laika pavada smilšu kastēs, kur var dabūt dažādas infekcijas. Arī pirktie augļi ir jāmazgā. Jo vasarā visvairāk izplatās zarnu infekcijas, kuras izsauc baktērijas, atšķirībā no ziemas, kad zarnu infekcijas izraisa vīrusi.

Saindēšanās gan ar sadzīves ķīmiju, gan sēnēm.

Foto – Aija Geida

Sadzīves ķīmija ir jātur drošā vietā visu cauru gaudu, to skaitā vasarā. Mazi bērni pasauli iepazīst caur muti, tāpēc jāpievērš uzmanība priekšmetiem, kas nonāk viņu mutēs. Piemēram, skapīšiem ar zālēm ir jābūt stingri aizslēgtiem. Papildus ir jāvērtē, kādas ogas vai sēnes nonāk pie bērna mutes, un vai tās nav indīgas, jo pat tikai indīgas sēnes pielikšana pie mutes var būt bīstama.

Transporta līdzekļu izmantošana bērnu tuvumā.

Foto – Shutterstock.com

Pieaugušajiem, vadot transportlīdzekļus, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, it sevišķi pagalmos, kuros vasaras laikā parādīsies bērni.

Kritieni no augstuma, it sevišķi bērniem, kas mācās staigāt.

Kamēr vecāki kops dārzu, bērni rotaļāsies.
Kamēr vecāki kops dārzu, bērni rotaļāsies.

Tā arī joprojām ir aktuāla tēma, ko nevajag no vecāku puses atstāt novārtā.

Saules apdegumi un pārkaršana.

Lai no tā izvairītos, ir gan jāseko līdzi, cik ilgs laiks tiek pavadīts saulē, gan ir jālieto pretiedeguma krēmi, gan jālieto galvas segas un apģērbs, kas nelaiž cauri saules starus. Jāatceras, ka arī peldoties bērns var apdegt, tāpēc jālieto speciāli peldkostīmi. Vecākiem jāpievērš uzmanība arī bērnu ratiņiem, kas atrodas saulē, lai gan ir apklāti, lai pasargātu no saules – ilgstoša atrašanās šādos apstākļos var beigties ar bērniņa pārkaršanu.

Mājdzīvnieki un bērni.

Saistītie raksti
Foto – Shutterstock.com

Dzīvnieki ir bērnu draugi, bet ne vienmēr bērni ir dzīvnieku draugi. Var rasties skrāpējumi un kodumi, jo ne visi dzīvnieki ir socializējušies. Vecākiem jāatceras, ka pie svešiem dzīvniekiem nevajadzētu iet klāt. Tāpat ir jāizvērtē bērnu rotaļas ar dzīvniekiem, jo nereti bērna spēks var nebūt samērojams ar dzīvnieku priekšstatiem par rotaļu un samīļošanu, tāpēc bērnus nedrīkst atstāt vienatnē ar mājdzīvniekiem.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Mediķu arodbiedrība: Valdības rīcība ir bezatbildīga, neprofesionāla un zināmā mērā noziedzīga
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Latvijas slimnīcās no jauna tiks mērīta “vidējā temperatūra”
19 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Sirdsklauves un reibonis. Kā novērst pēkšņu hipoglikēmiju?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
6 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
13 stundas