Veselam
Psiholoģija

13 iemesli, kāpēc tev nav enerģijas0

Foto: pexels.com

Nepietiek enerģijas, lai gan izgulies labi un nodarbojies ar sportu? Vakarā nav spēka ne ģimenei, ne sev? Šai parādībai ir savi iemesli. Tā apgalvo garīgā praktiķe Nataļja Prokofjeva.

Dažas dienas uzmanīgi pavēro sevi, pieraksti to, kā pavadi laiku, kas dara tevi laimīgu, kas liek saskumt, salīdzini savas piezīmes ar mūsu sarakstu.Nākamais solis būs likvidēt tavas enerģijas “ēdējus”.

1. Tenkas, sūdzības, nosodīšana

Ja tu tenko, nosodi kādu vai iesaisties tādā sarunā, tu zaudē savu enerģiju. Pēc šādām sarunām cilvēks jūtas noguris, iztukšots. Padomā, kāpēc tev vajadzīga tāda komunikācija.

Vai tā padara tevi laimīgu? Aizstāj toksisko saskarsmi ar konstruktīvu komunikāciju, novirzi sarunu citā virzienā, neatbalsti tādas sarunas. Sūdzēšanās vietā padomā, kā vari atrisināt savu jautājumu.

Koncentrējoties uz problēmu, tikai palielināsi tās mērogu.

2. Iesaistīšanās citu cilvēku situācijās, negatīvi notikumi

Neprasme aizsargāt savu personīgo telpu, saglabāt labvēlīgu iekšējo stāvokli iespaido tavu emocionālo stāvokli un negatīvi ietekmē tavus enerģētiskos resursus. Sabiedrībā ierasts izrādīt līdzjūtību nepatikšanās nonākušiem cilvēkiem. Tas ir normāli. Bet mums netika mācīts, kā to darīt pareizi.

Nezināmu iemeslu dēļ tiek uzskatīts, ka iedziļināties svešās problēmās un sākt kopīgi ciest – tā ir līdzjūtība un līdzdalība.

Bet, ja visi apkārt sāks ciest, vai cietušajam būs no tā vieglāk? Daudz svarīgāk saglabāt iekšējo līdzsvaru, harmoniju un tad sniegt palīdzību. Tā būsi noderīgāks cilvēkam, kuram vēlies palīdzēt. Neļauj sevi pilnībā iegrimt cita sāpēs, iemācies laikā apstāties.

3. Koncentrēšanās uz problēmu

Atkal un atkal tu pārdzīvo vienu un to pašu situāciju, prātā pārcilā, kurš un ko teica, ko tu atbildēji, ko varēji atbildēt, un kāpēc tā neatbildēji un kas notiks tagad. Šī domu košļājamā gumija tevi nomoka, un tu jau esi bez spēka.

Cilvēki kļūdaini uzskata, ka, ja domā par problēmu, var atrast risinājumu. Patiesībā šīs domas vēl vairāk to padziļina, palielina pārdzīvojumus un atņem spēkus. Tā vietā koncentrējies uz risinājumu.

4. Pretestība

Jebkura pretestība atņem daudz enerģijas. Piemēram, tev jāizdara kaut kas svarīgs, bet tu to nevēlies. Tu pretojies. Tā tu tērē daudz laika otršķirīgām nodarbēm, un svarīgā lieta paliek neizpildīta.

Foto: pexels.com

Tu esi bez spēka un jūties neapmierināts, ka vajadzīgo neizdarīji. Atceries, kas izraisa pretestību, kādas darbības. Kāpēc tās nesniedz rezultātus? Pretestība ir iekšējs konflikts. Kāda daļa no tevis neatbalsta šo lēmumu. Mēģini saprast, kāpēc.

5. Pārņemts ar domām

Lielam domāšanas procesam tiek tērēta liela enerģija. Ja šis process ir nekontrolējams, tad nav brīnums, ka vari justies noguris. Nevajag pat lielu fizisku piepūli, tu nogursti tikai no bezgalīgās prātošanas. Tāpēc kontrolē savas domas. Tu nevari kontrolēt, kādas domas ienāks prātā, bet ir tavos spēkos izvēlēties, kuras domas atstāt. Atstāj prātā tikai tās domas, kas padara laimīgāku, produktīvāku, kas virza uz priekšu, iedvesmo.

6. Ilgstoša negatīvo emociju apvaldīšana

Ikviens zina, ka nav vēlams negatīvās emocijas izpaust uz citiem cilvēkiem. Tāpēc cilvēki bieži apvalda savas emocijas. Ārēji problēma šķiet atrisināta, cilvēks izskatās mierīgs, un vissvarīgāk – pieklājīgs. Taču emocijas nekur nepazūd. Iekšienē plosās vētra, tas nogurdina, atņem spēku un veidojas slimība.

Secinājums: iemācies atbrīvot emocijas – gan pozitīvas, gan negatīvas. Saproti, ka tev uz tām ir tiesības.

7. Atrašanās pūlī, īpaši – negatīvi noskaņotā

Lielākā daļa cilvēku var sajust cita cilvēka noskaņojumu, it īpaši, ja viņš nav labā garastāvoklī. Ja tādu cilvēku ir daudz: mītiņš, futbola spēle utt., tad šis enerģētiskais haoss var tevi sagraut, it īpaši, ja neesi tam gatavs un nepārvaldi enerģētiskās aizsardzības metodes. Dažreiz pēc atrašanās pūlī ir grūti nekavējoties atgūt. Enerģijas zudumu var pavadīt galvassāpes, fiziskas slimības.

8. Komunicēšana ar čīkstētājiem, upuriem, manipulatoriem

Ir cilvēki, ar kuriem jūties ērti, un ir tādi, ar kuriem pakomunicējis, jūties kā izsmēlis spēkus. Tu kā pieaugušais vari apzināti izvēlēties, ar ko komunicēt un par ko runāt. Ja tavā apkārtnē ir tādi cilvēki, ieteicams komunicēšanu ar viņiem samazināt līdz minimumam, un, ja tas nav iespējams, iemācīties virzīt sarunu un viegli novērst to neitrālā gultnē.

9. Aizvainojums, pretenzijas

Ja cilvēks jūtas aizvainots, lielākā daļa viņa domu ir aizņemtas ar šo nodarījumu.

Arvien no jauna pārdzīvojot šo situāciju, viņš cieš, bieži vien nevar koncentrēties uz ikdienas uzdevumiem, viņa darba spējas un enerģijas līmenis samazinās. Ja tev ir svarīgi saglabāt savu enerģiju, tu atradīsi spēku, lai piedotu pāridarītājiem, neizvirzītu pretenzijas pret citiem cilvēkiem.

10. Nepabeigtās pagātnes attiecības

Nepabeigtās pagātnes attiecības novirza tavu enerģiju no tagadnes, pievēršot tavu uzmanību nevis nākotnes mērķiem, bet gan pagātnei. Atrod spēkus un atstāj pagātni pagātnē, paskaties patiesībai acīs, atmet ilūzijas.

Foto: Pexels

Ja joprojām domā, ka ir cerība atjaunot attiecības, sper pirmo soli un noskaidro attiecības ar šo cilvēku. Lai ar ko beigsies saruna, tas palīdzēs pielikt punktu vai sākt jaunu attiecību posmu. Jebkurā gadījumā tu vairs nedzīvosi ar pagātnes vai nākotnes cerībām.

Tu atgūsi lielāko daļu savas enerģijas un virzīsi to uz reāliem mērķiem.

11. Nodarbošanās ar to, kas nav tavs

Ja cilvēkam nav savu mērķu, prioritāšu, ar viņu ir viegli manipulēt, viņš pastāvīgi svaidās no vienas puses uz otru. Te draugs uzaicināja piebiedroties kādā braucienā, te bērns palūdza palīdzēt mācībās, lai gan pats lieliski spētu tikt galā. Rezultāts – tu iesaisties citu cilvēku lietās, pienākumos, tērē sevi sīkumos tā vietā, lai nodarbotos ar to, kas vajadzīgs tev. Pat ja laiks būtu, tev nav spēka pat padomāt, ko tu vēlētos.

Dažreiz tas tiek darīts ar nolūku, jo cilvēks nevēlas risināt savus uzdevumus, jo tie prasa apņēmību, komforta zonas pamešanu. Viņš iztērē enerģiju palīdzot citiem, un nogurums kalpo kā attaisnojums tam, ka viņa paša mērķi nav sasniegti un uzdevumi nav atrisināti.

Ja tas ir par tevi, apstājies un padomā – ko tu vēlies no šīs dzīves. Vai tiešām tavs sapnis ir visu savu dzīvi risināt citu cilvēku problēmas? Kā ar tavām vēlmēm?

12. TV, internets, sociālie tīkli

Internets, sociālie tīkli, TV ir ne tikai laika, bet arī tavas enerģijas patiesie zagļi, ja neproti laikā apstāties un pievērsties citām svarīgām lietām. Atzīsties godīgi – cik daudz laika pavadi sociālajos tīklos? Iegāji uz brīdi un nepamanīji, kā pagāja stunda? No TV daudzi mūsdienīgi cilvēki jau sen ir atteikušies.

Veic eksperimentu – dienas laikā pieraksti, cik daudz laika pavadīji sociālajos tīklos, internetā. Šis skaitlis tevi pārsteigs.
Saistītie raksti

Protams, pavisam atteikties no interneta nevajag. Nosaki konkrētu laiku dienā, kad vari ielūkoties sociālajos tīklos, sērfot internetā, skatīties TV. Piemēram, 1 stunda dienā atkarībā no tavas aizņemtības.

13. Strīdi, ilgtermiņa konflikts

Naids, dusmas pret citu cilvēku ne tikai atņem enerģiju, bet iznīcina no iekšpuses. Tas draud ar veselības zaudēšanu nākotnē. Pārtrauc ieguldīt savu enerģiju nesaskaņās, parādi spēku, gudrību un izbeidz to. Varbūt tu izskatīsies vājš pretinieka acīs (lai gan patiesībā tā nav), bet glābsi sevi.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Abu Meri: Lai mazinātu rindas pie ārsta, jāmaksā arī par neizmantoto vizīti 6
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Asociācija: Kas īsti notiek ar e-cigaretēm? Šokējošie meli no ASV un patiesība par situāciju Latvijā 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Tests: Vai tava dzīve ir brīnumu pilna?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Girgensons ar saviem 50.vārtiem NHL nodrošina “Sabres” uzvaru
54 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pētījums atklāj, vai Latvijas iedzīvotāji ir paši neiecietīgākie pret seksuālajām minoritātēm Eiropas Savienībā 2
59 minūtes
LE
LETA
Dabā
Vai novērosim siltuma rekordu? Izbaudām plus 17 grādus 20.oktobrī
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Facebook” lietotājus pārsteidz automašīna Iļģuciemā, kas burtiski uzkāpusi kokā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Sēņošana turpinās – Kandavas novadā mežā apmaldījušies četri cilvēki
2 stundas