Veselam
Sekss

13 pamatoti iemesli, lai vairāk nodarbotos ar seksu3

Foto: Shutterstock

Sekss sadedzina kalorijas

Foto: Shutterstock.com

Foto – Shutterstock.com

Līdzās acīmredzamiem iemesliem, kāpēc cilvēki nodarbojas ar seksu – mīlestība, bauda, bērnu radīšana, ir arī daudz iespēju ar mīlēšanos uzlabot savu veselību. Amerikāņu portāls health.com apkopojis vairākus argumentus, lai jūs ar seksu nodarbotos biežāk un tādējādi uzlabotu savu veselību.

Sekss sadedzina kalorijas. Jā, sekss ir kā fizisks treniņš, kas pat pārspēj nodarbības sporta zālē. Atkarībā no tā, cik esat fiziski attīstīts, sekss var stiprināt jūsu muskuļu tonusu, uzlabot sirdsdarbību un likt strādāt visam jūsu ķermenim, uzsver grāmatas “Cilvēka seksualitātes psiholoģija” autors Džastins Lēmillers. 2013. gadā veikts pētījums, kurā seksa laikā pētījuma dalībnieki valkāja mērinstrumentus, vīrieši vidēji viena dzimumakta laikā sadedzināja 101 kaloriju, kamēr sievietes vidēji 69 kalorijas. “Relatīvi tas nav liels apjoms,” uzsver pētnieks, taču norāda, ka pētījumā sekss sākot no priekšspēles līdz orgasmam ilga vidēji 25 minūtes. “Ja sekss ir ilgāks, jūs varat iegūt vairāk sadedzinātu kaloriju,” teic Dž. Lēmillers.

Sekss palīdz jūsu miegam

Foto: Shutterstock

Pēc orgasma ķermenī izdalās atslābināšanās hormons prolaktīns. “Ja pirms seksa nejūtaties noguris, tad mīlēšanās un orgasma sasniegšana noteikti var palīdzēt jums iemigt ātrāk nekā citos gadījumos,” uzsver Kentuki Universitātes Seksuālās veselības veicināšanas laboratorijas direktore Kristīne Marka.

Sekss samazina asinsspiedienu un stresa līmeni

Foto – Shutterstock.com

Skotu zinātnieku veiktā pētījumā tā dalībniekiem lūdza fiksēt savu seksuālo aktivitāti divu nedēļu laikā, kā arī viņiem tika iedoti satraukumu pastiprinoši uzdevumi, kā, piemēram, publiska uzstāšanās vai matemātikas uzdevumu risināšana. Tiem, kam bija sekss pētījuma laikā, piedzīvoja mazākus asinsspiediena straujus kāpumus, un no tiem atlaba daudz ātrāk, kam seksa nebija pētījuma laikā (šis efekts ir tikai klasiskam vaginālam seksam, ne masturbācijai vai citām seksuālām aktivitātes formām).
Marka norāda, ka pētījums parādījis divus būtiskus regulāra seksa ieguvumus – labāks asinsspiediens un spēja vadīt stresu. “Sekss ne tikai cilvēkiem samazina stresa līmeni, bet, izrādās, arī palīdz tikt galā ar stresu daudz efektīvāk,” saka Marka.

Sekss stiprina jūsu sirdi

Foto – Shutterstock.com

Regulārs sekss var dot labumu sirds un asinsvadu sistēmai dažādos veidos. Britu zinātnieku pētījumā atklājās, ka vīriešiem, kuriem 20 gadu laikā sekss ir bijis vismaz divas reizes nedēļā, ir mazāka iespējamība, ka viņi nomirs no kādas sirds slimības nekā vīrieši, kam sekss bija retāk par reizi mēnesī. Pēc desmit gadiem viņu pēkšņās nāves risks bija par 50 procentiem mazāks, nekā grupai, kurai bija mazāk seksa, kaut arī atšķirība samazinājās nākamajā desmitgadē.
Marka uzskata, ka šie atklājumi parāda saistības, bet ne cēloņsakarības. “Cilvēkiem, kuriem ir veselīga seksuālā dzīve, iespējams kopumā piekopj veselīgu dzīvesveidu. Sekss palīdz regulēt tādus hormonus kā estrogēns un testosterons, kuri ietekmē visas ķermeņa sistēmas, ieskaitot sirdi.”

Sekss var pasargāt no vēža

Foto – Shutterstock.com

Daži pētījumi pieļauj, ka vīriešiem, kam ir biežāka ejakulācija, varētu būt mazāks prostatas vēža risks, kaut arī, atšķirībā starp pārējiem, ir ļoti maza, un citos pētījumos nav atrasta tieša saistība. Skaidrāki ieguvumi no seksa varētu būt, lai izvairītos no krūts vēža, tomēr franču zinātnieku pētījums atklājis, ka sievietēm, kam sekss bijis vismaz reizi mēnesī, ir mazāka iespējamība, ka viņām attīstīsies krūts vēzis, nekā tām, kuras ar seksu nodarbojas retāk. Kaut arī ar krūts vēzi ļoti reti var saslimt vīrieši, grieķu zinātnieki pētījums parādījis, ka tāda iespējamība ir vīriešiem, kam orgasms ir mazāk nekā sešas reizes mēnesī – viņiem šī iespējamība ir lielāka nekā tiem, kam orgasmi ir biežāki.

Sekss uzlabo imunitāti

Foto – Shutterstock.com

Mīlēšanās katru nedēļu stimulē partneru imūnsistēmu un pasargā no saaukstēšanās – vēsta Vilkes Universitātes pētījums. Pētnieki izdalīja koledžas studentiem aptaujas par viņu seksuālo dzīvi, bet pēc tam pārbaudīja viņu siekalās imūnglobulīna A (antivielas, kas palīdz cīnīties pret vīrusiem) līmeni. Zinātnieki atklāja, ka studentiem, kam sekss bija vienu vai divas reizes nedēļā, bija par 30 procentiem vairāk antivielu, nekā tiem studentiem, kas mīlējās retāk. Viņiem tomēr arī ir augstāks imūnglobulīna A līmenis nekā tiem studentiem, kas ar seksu nodarbojas trīs reizes nedēļā vai vairāk.

Sekss samazina sāpes

Foto: Shutterstock

Sievietes bieži atsakās no seksa galvassāpju dēļ, tomēr saskaņā ar 2013. gadā Vācijā veiktu pētījumu, nodarbošanās ar seksu to laikā patiesībā var likt sievietēm justies labāk. Kad pētījuma dalībnieki izvēlējās nodarboties ar seksu galvassāpju laikā, ap 60 procentu cilvēku, kas cieta no migrēnas un 30 procentu cilvēku ar biežām galvassāpēm, ziņoja par daļēju vai pilnīgu galvassāpju samazināšanos.
Marka uzsver, ka orgasma laikā izdalījušies endorfīni, tāpat kā palielinātā asinsrite uz ģenitāliju zonu, visticamāk, seksā spēlē sāpju mazināšanas lomu. “Sāpes dažreiz ir saistītas ar asinsapgādi kādai konkrētai ķermeņa daļai, piemēram, galvai, un sekss var noņemt nost spiedienu, pārvirzot asinsplūsmu.”

Sekss var paildzināt dzīvi

Foto – Shutterstock.com

Dažādi pētījumi ir atraduši saistības starp intensīvu seksuālo dzīvi un ilgāku mūžu. Ievērojamākais no tiem ir Djūka universitātes pētījums, kurš tika veikts no 1955. līdz 1980. gadam. Pētnieki atklāja, ka vīriešiem seksa biežums ir saistīts ar ilgāku mūžu, kamēr sievietēm seksa laikā gūtais baudījums bija svarīgākais faktors. “Mēs nevaram veikts cēloņu un efektu pētījumus, līdz ar to mēs nezinām vai sekss patiešām palīdz cilvēkiem dzīvot ilgāk vai arī veselīgākiem cilvēkiem ir vairāk seksa. Bet no tā, ko mēs zinām par citiem ieguvumiem no seksa, nenāks par ļaunu ar to nodarboties vairāK!,” – tā Lēmillers.

Sekss stiprina attiecības

Foto – Shutterstock

Lēmillers uzsver, ka oksitocīns, kurš zināms arī kā “mīlas hormons” izdalās fiziskas tuvības laikā – un var palīdzēt palielināts romantiskās jūtas starp jums un jūsu partneri.
Vēlaties saiti uzlabot vēl vairāk? Notiekti glāstiet viens otru pēc seksa. Toronto Universitātes pētījums atklājis, ka pāri, kuriem tika lūgts pēc seksa pavadīt kopā ilgāku laiku, skūpstoties, sarunājoties un esot sirsnīgiem, vēlāk pētniekiem ziņoja, ka viņiem ir augstāks apmierinātības līmenis ar savām attiecībām un seksuālo dzīvi.

Sekss ir atslēga uz ilgstošu laimi

Foto: Shutterstock

Fiziski intimitātes brīži var sagādāt grūtības cilvēkiem cienījamā vecumā, jo sevišķi, ja traucē hroniskas slimības. Taču pāri var gūt labumu no palikšanas seksuāli aktīviem. Džona Hopkinsa Universitātes pētījumā, kurā piedalījās 58 līdz 85 gadus veci cilvēki, pētnieki atklāja, ka pāri, kuri regulāri iesaistījās seksuālā aktivitātē – pat tik maz kā reizi mēnesī, bija vairāk apmierināti ar savu laulību un laimīgākām attiecībām, nekā tie, kuriem seksuālās aktivitātes nebija bijušas gadu vai ilgāk.
Seksuālā aktivitāte šajā kontekstā nav jānozīmē dzimumaktu vai tā rezultātu orgasmā – pētījuma autori norāda, ka jebkas, ko pāri dara kopā, lai stimulētu seksuālo uzbudinājumu var būt ilgstoši ieguvumi.

Sekss padara gudrākus

Foto – Shutterstock

Prinstonas universitātes 2010. gada pētījums atklāja, ka žurkām, kurām ir biežāks sekss, izpaužas straujāka neironu augšana smadzeņu daļā, kas ir atbildīga par mācīšanos un atmiņu. “Mēs zinām, ka seksa laikā izdalās ķīmiskas vielas, kuras aktivizē to smadzeņu daļu stimulēšanu, kas atbild par baudu, līdz ar to ir pamats domāt, ka šī neiroģenēze notiek arī pie cilvēkiem. Dažos veidos sekss potenciāli var padarīt jūs gudrākus,” skaidro Lēmillers.

Sekss liek jums izskatīties jaunākam/ai

Saistītie raksti
Foto – Shutterstock.com

Britu psiholoģijas sabiedrības 2013. gada sanāksmē prezentētais pētījums liecina, ka četrdesmitgadnieki un piecdesmitgadnieki, kam bijis biežs sekss – vismaz trīs reizes nedēļā, izskatās par četriem līdz septiņiem gadiem jaunāki, nekā tie, kam tā bijis mazāk. Pētījuma vadošais autors Deivids Vīkss pieļauj, ka iemesls ir endorfīni un citas labsajūtas vielas, kas izdalās intīmo sakaru laikā plus ieguvumi no seksa miegam un stresa līmeņa kontrolei. Sekss arī uzlabo asinsriti un palīdz regulēt hormonus – šiem abiem faktoriem var būt pozitīvi efekti attiecībā uz ādas izskatu, uzsver Marka.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Ko sēņu lasīšanas maniere pastāsta par tavu raksturu?
12 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Rudenīgā spēkstacija – ābols! Mazina vēža risku, cīnās ar sirds slimībām un uzlabo ādu
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Sākusies apkures sezona – kā izvairīties no alerģijām, ādas problēmām un elpceļu saslimšanām?
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Kosmētikas ražotāju “Dzintars” lūdz pasludināt par maksātnespējīgu
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Norvēģijā bruņots vīrietis ar zagtu ātrās palīdzības mašīnu notriecis vairākus gājējus
2 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Pasaulē
Aleksejs Grigorjevs: Krievu nācija ir slima
39 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Pie ceļa zīmes piesietā un pamestā kucēna saimniece ieradusies policijā
2 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Tiesībsargs nosauc, cik daudzi iztiek ar “absolūtas nabadzības līdzekļiem” 3
2 stundas