Veselam
Psiholoģija

16 toksiskas draudzenes pazīmes. No tādas draudzības sagaidāms vienīgi kaitējums0

Foto – pexels.com

Draudzība ir uzticēšanās un tuvība. Tāpēc esam tik neaizsargāti un viegli ievainojami, kad saskaramies ar nodevību. Tas ir tik nepanesami, jo ļaunu mums nodarīja cilvēks, no kura to gaidījām vismazāk.

Psiholoģe, YouTube emuāra par psiholoģiju un psihoterapiju izveidotāja Lilija Koroļa stāsta par toksiskas draudzenes pazīmēm, lai tu varētu iepriekš atpazīt tādu cilvēku un pasargāt sevi no nodevības.

Ko darīt ar tādām draudzenēm – izlem pati. Taču šo “trauksmes zvanu” sarakstu nevajadzētu ignorēt. Pretējā gadījumā agrāk vai vēlāk nāksies risināt kaudzi problēmu un varbūt pat izmantot psihoterapeita palīdzība, lai atjaunotu pašapziņu un atkal noticētu sev, citiem cilvēkiem un draudzībai.

Melnā skaudība

Skaudība nav pavisam sveša nevienam. Tā vai citādi, bet kaut mazliet mēs to izjūtam visi. Kad draudzene apskauž, viņa ir apbēdināta par to, kas tev ir, bet viņai nav. Tas pamanāms viņas sejas izteiksmē un negatīvajos komentāros.

Skaudība nav vienkāršas emocijas. Ja draudzene atzīst šīs jūtas, tiek ar tām galā un ar to lieta beidzas, tad kopumā var teikt – kaitējuma un problēmu nav.

Toties melnā skaudība ir ārkārtīgi destruktīva, jo tās jau ir pret tevi vērstas darbības.

Nespēj priecāties par tavu veiksmi

Uzskata, ka draugu iepazīst grūtībās, taču tā nav visa patiesība. Palīdzot citiem, mēs kļūstam labāki, tāpēc nepatikšanās cilvēki palīdz bieži. Taču būt līdzās lielā laimē, bagātībā un labklājībā nav tik vienkārši.

Cilvēks, kurš tevi patiešām mīl, varēs priecāties – tu taču esi viņam svarīga.

Bet, ja šāda draudzenes mīlestība ir tikai vārdos, viņa uztvers tavus panākumus kā savu neveiksmi.

Draudzene burtiski ir tev kā pielipusi

Viņas ir daudz, viņa ir visur. No viņas to vien dzird kā: es esmu ar tevi, es tāpat kā tu, kā tu teiksi… Viņai nav sava viedokļa, gaumes un dzīves principu, tāpēc viņa līp pie tevis. Tas rada ļoti nepatīkamas emocijas. Gribētos attālināties, distancēties no tāda cilvēka, bet katrs tāds mēģinājums rada vēl lielāku pieķeršanos. Tas aizkaitina.

Neiespējami veidot vienlīdzīgas attiecības ar tādu draudzeni, viņa visā centīsies tevi atdarināt un līdzināties tev.

Un, kad tu beidzot no tā nogursi un to atklāti pateiksi, viņa izspēlēs milzīgu drāmu, būs briesmīgi aizvainota un aizies. Tā nebūs tava vaina. Vienkārši ar viņu citādi nav iespējams.

Klonēšana

Tāda pati frizūra, tāda pati blūze, tie paši auskari, runā taviem vārdiem, tavā balss tembrā, pieņem tavas dzīves noteikumus, meklē tādu pašu vīrieti kā tavu, tādu pašu automašīnu… Kāpēc viņai tas vajadzīgs?
Kopē tā, kura aprakstīta iepriekšējā punktā, vai tā, kas apskauž.

Šī draudzene dziļi dvēselē uzskata, ka pati nav nekas, tāpēc viņa cenšas piepildīt iekšējo tukšumu, veidot sevi, kopējot tevi.

Tas nav stāsts par draudzību, bet par tavu resursu izmantošanu. Tu viņai neesi vajadzīga kā personība, bet kā etalons, elks, ikona atdarināšanai.

Noniecina tavus sasniegumus

Tas ir ļoti, ļoti toksiski. Šī draudzene nespēj būt blakus kādam, kurš ir kaut mazliet veiksmīgāks par viņu. Tavus panākumus viņa redz kā savu sakāvi. Viņa nekad nemainīsies, jo nespēj būt citāda. Tevi visu laiku kritizēs, noniecinās – vārdu sakot – bēdz!

Netic tev

Varbūt tas ir tāpēc, ka viņa netic pati sev vai varbūt tāpēc, ka viņa vienkārši ir tā pieradusi. Bet tas ir ļoti toksiski, jo mēs kļūstam līdzīgi apkārtējiem. Katru reizi, kad dalīsies ar saviem sapņiem un plāniem, par atbildi saņemsi depresīvas nopūtas, neticības pilnu skatienu un atbilstošus komentārus. Ar to pietiek, lai satricinātu pat visnoturīgāko ticību sev.

Kritizē tavu rīcību

Tāda draudzene vai nu visā redz trūkumus vai arī dara to apzināti, lai pazeminātu tavu pašapziņu. Ja draudzene skatās uz pasauli caur tumšām brillēm – viņa arī tavu uzmanību pievērsīs visām pasaules nepilnībām. Ja apzināti ietekmē tavu pašapziņu, tad tā vairs nav draudzene, bet ienaidnieks.

Sabar un pamāca tevi kā stingra māte

Tā ir draudzene, kas tevi „adoptējusi”. Viņa labāk par tevi zina, ko vilkt mugurā, kāds vīrietis tev piemērots, viņa bez kautrēšanās izsakās par tavām dzīves izvēlēm, viņu interesē, kur tu biji, cikos pārnāci, paēdi vai nepaēdi un vai uzliki cepuri.

Viņa rūpējas par tevi, pareizāk sakot, pārāk daudz rūpējas un dara to tikai mātes instinkta vadīta.

Ar tādu draudzeni nekad nevarēsi atslābināties, justies brīvi, jo viņa ieņēmusi vecāku lomu un tev piešķirta meitas loma. Tas ir neapzināts mēģinājums pašapliecināties. Pat ja tas paslēpts aiz rūpēm, tā ir draudzenes vajadzība atrasties augstākā statusā un tevi kontrolēt. Pavaicā sev: kāpēc tu paliec meitas lomā? Kāda ir tava vajadzība? Bieži vien tā ir vajadzība pēc vecāku rūpēm un mīlestības, kas bērnībā nebija pietiekami.

Vampīrs

Katru reizi pēc tikšanās ar enerģētisko vampīru rodas nogurums, tukšuma sajūta un pat apātija. It kā no tevis izsūktas visas dzīvības sulas. Diemžēl tādas draudzenes ir uz daudz ko gatavas, lai tikai būtu draugos: izmaksāt kafejnīcā, pasniegt dārgas dāvanas. Intuitīvi viņas saprot, ka nomāc un atņem enerģiju, bet negrib to mainīt un turpina tevi iztukšot.

Te nav iesaistīta maģija vai lāsti, vienkārši tas ir psiholoģiski „grūts” cilvēks, kurš „uzkrauj savu nastu”.

Viņš ir kā caurule, pa kuru aiztek tavi spēki.

Visu laiku čīkst un sūdzas

Līdzīga enerģētiskajam vampīram. Čīkstoša draudzene ir toksiska, jo liek tev justies vainīgai par saviem panākumiem. Viņai visu laiku kaut kas liedz būt laimīgai. Tu viņai par zilajām debesīm, viņa tev par noziegumu situāciju pilsētas nomalē. Tu viņai par laimi attiecībās, viņa par to, kāds viņas bijušais ir nelietis un kā viņa cieš. Tu viņai par savu jauno biznesu, viņa tev par to, ka nespēj pārvarēt slinkumu un doties uz sporta zāli.

Sanāk, ka nav iespējams dalīties ar viņu priekā, sasniegumos, panākumos, jo priecāties līdzās bēdu un problēmu nomāktam cilvēkam ir kaut kā neērti.

Visu laiku kaut ko pieprasa

Tā ir draudzene – bērns. Bērns, kas iesprostots pieaugušā ķermenī. Viņa joprojām uzskata, ka viņai pienākas. Viņa ir kaprīza un prasīga. Viņa necieš atteikumu, viņa ir piešķīrusi tev mātes lomu un uzskata, ka tu esi atbildīga par viņas dzīvi. Tas notiek ar ļoti izlutinātiem bērniem vai otrādi – nepietiekami mīlētiem. Viņam pieaugšana nebūs viegla un tu tur nevari līdzēt, nepieciešama profesionāla palīdzība. Atceries: tu neesi viņas māte, un neko neesi viņai parādā.

Ar vai bez iemesla kritizē tavu vīru

Draudzene izsmej viņu, tavā klātbūtnē noniecina, dara visu, lai noskaņotu tevi pret vīru. Tam iemesli ir greizsirdība vai skaudība un tie abi ir ļoti toksiski. Jā, draudzene var izteikt savu viedokli, ja tas tiek vaicāts. Bet viņa pat nejautā, vai vēlies uzzināt viņas vērtīgo viedokli vai nē. Viņa uzreiz izsakās. Tā ir ļoti destruktīva personība.

Liek saprast, ka viņa ir labāka, veiksmīgāka, skaistāka

Tu nopirki kleitu? Bet viņa automašīnu! Tu apmeties viesnīcā pie jūras? Bet viņa pie okeāna! Vai tev ir jauns bizness? Viņai tāds ir jau sen. Viņai ir viss, un viņa zina visu. Visu spēj.

Viņa ir labākā! Labāka nekā tu. Viņas uzdevums – iesēt šo domu tevī.

Viņai svarīgi būt pirmajai. Neatkarīgi no tā, ko vēlies tu.

Visu laiku aizņemas

Viena meitene bieži aizdeva naudu draudzenei. Tā, tikko bija atdevusi aizdevumu, lūdza to atkal. Sanāk, ka starp viņām ir ne tikai draudzība, bet arī finansiālas saistības. Tās bija ne tikai divu draudzeņu attiecības, bet arī attiecības starp kreditoru un parādnieku. Tas traucē draudzības dabiskumam, ienes tajā spriedzi.

Parādniece visādi mēģināja izdabāt aizdevējai, diskomforts pārvērtās spriedzē un veicināja draudzeņu attālināšanos.

Jāsaka, ka tas nav toksiski visiem. Šāds ieradums aizņemties naudu bieži vien liecina par bezatbildīgu attieksmi pret naudu un izšķērdīgu dzīvesveidu. Bet mēs neviens neesam nevainojami. Tāpēc, ja tu pieņem draudzeni ar tādu īpašību, un tas tev netraucē, neizraisa diskomfortu – tad viss ir kārtībā.

Izplata tenkas

Šī draudzene neprot turēt mēli aiz zobiem. Viņa dedzīgi kulsta mēli un viņai šis process patīk! Kamēr tas neskar tevi – šķiet, nav slikti, varbūt pat interesanti.

Saistītie raksti

Bet, kad viņa baumo par tevi, tā var būt nodevība. Īpaši bēdīgi tāpēc, ka tādas draudzenes parasti neaprobežojas ar patiesību. Viņām vajadzīga uzmanība, bet patiesība ne vienmēr ir tik interesanta citiem. Tāpēc viņas izdomā un pieliek klāt. Tas ir zemiski. Var ciest tava reputācija un vārds. Tāpēc norobežošanās no tādas draudzenes būs tikai rūpes par sevi.

Nepārtraukti gaida tavu apbrīnu un atzinību

Tāda draudzene arī ir sava veida enerģētiskais vampīrs. Iedomājies: cilvēks visu laiku tev izrādās, lielās, un tev viņš jāuzslavē, jāapbrīno. Cik ilgi izturēsi? Vai ir vērts tam tērēt spēkus?

LA.lv