Ārstēšana, Sāpes

Mīti un patiesība par jostu izmantošanu, ja sāp mugura

Foto - www.andriskozlovskis.lv

Mugura tā sāp! Nelīdz ne izvingrošanās, ne draudzenes ieteiktā smēre. Varbūt jānopērk ārstnieciskā josta?! Tikai – kāda?

Aptieku plauktos atrodamas dažādas jostas daļas korsetes, atšķirīgas gan pēc materiāla, gan cenas.

Taču jāzina, vai nepieciešams sildošs vai uzturošs muguras balsts. Tātad vajadzīgs ārsta padoms.

Čiekurkalna tirgū kāda kundze piedāvā elastīgu apliekamo no suņa vilnas, līdzīgs esot arī no kamieļvilnas. Šīs jostas palīdzot pret visām ligām – tā pārdevēja.

Vai ik vakaru televīzijā grozās kosmodiska aplaimotie, viņus visus no ligas esot izglābis savdabīgais produkts. Arī internets vai mudž no dažādiem piedāvājumiem – gan piepumpējamas jostas, gan vibrējošas, gan ar iestrādātiem magnētiem.

Mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis uzsver – izvēloties jāzina vairāki svarīgi nosacījumi.

Kāds labums no korsetes?

* Speciālais mugurkaula jostas daļas saturētājs domāts, lai fiksētu mugurkaula zonu, ko skārušas izmaiņas.

* Jostas daļas korsete ierobežo kustību amplitūdu, palīdz atslogot mugurkaulu, stabilizē to. Savelk vēdera muskulatūru, uzņemoties daļu mugurkaula slodzes, līdz ar to cilvēks jūtas stabilāk.

* Palīdz mazināt sāpes.

Kādām kaitēm der?

* Ja mugura tikai nupat kā sākusi sāpēt, jostu drīkst nēsāt, arī nekonsultējoties ar ārstu. Taču vispirms der pašam izvērtēt, kad sāpes parādās, vai sāk smelgt pēc ilgstošas sēdēšanas vai varbūt pārmērīgas slodzes laikā.

Ja tās moka, ceļot smagumu, bet brīvdienā, kad ir vaļa atpūsties, sāpes izzūd, visdrīzāk vaina ir pārlieku sūrā fiziskā darbā. Tādā situācijā jostas daļas korsete var būt labs palīgs, it īpaši, ja šādu darbu strādā jau gadiem – kļūstot vecākam, veidojas izmaiņas mugurkaulā, un vidēji cieta korsete var palīdzēt.

Tam, kurš sporto amatiera līmenī, jostas daļas korsete ļauj atslogot mugurkaulu, mazina risku rasties sastiepumiem un savilkumiem.

* Šāda josta noder autovadītājam, kurš trīs vai četras stundas dienā pavada pie auto stūres. Un tas neattiecas tikai uz smago automašīnu šoferiem. Labāk, protams, sportot – skriet vai peldēt, nūjot, apmeklēt ārstniecisko vingrošanu.

* Korsete noder arī tad, ja mēdz būt tā dēvētā krika – mugura sāp pēkšņi un tā, ka ne atliekties. Vai arī vecam cilvēkam, kurš paslīdējis uz slidenas ielas un sasities, muskuļu saišu aparāts ir cietis, varbūt radies kāds iekšējs asinsizplūdums – uzliekot jostu, jutīsies daudz labāk.

* Ārsts bieži vien iesaka valkāt korseti, ja ir dažāda veida nestabilitāte jostas daļā, novirzīti mugurkaula skriemeļi, vaļīgas to saites. Labi palīdz, ja ir skriemeļu locītavu deformācija un katra kustība var izraisīt sāpes.

Bet, piemēram, diska trūces gadījumā šādas jostas valkāšanai nav izšķirošas nozīmes, jo mugura sāp tikai sākumā, pēc tam process virzās tālāk, piemēram, nevar paiet, sāp kāja.

* Ja sāpēm ir tendence pieaugt un neko citu nav iespējams savā labā paveikt, var likt jostu. Tomēr, ja sāpes ilgst un nepāriet divas nedēļas, jāmeklē speciālista palīdzība! Jātiek skaidrībā, kādēļ sāp, jāveic izmeklējumi, jānoskaidro diagnoze.

Ja sāp pat pie nelielas slodzes vai nedēļām un pat mēnešiem ilgi, ja smeldze moka arī naktī, noteikti jādodas pie ārsta. Šādā situācijā korsete nedrīkst būt pirmā izvēle!

* Ja saslimšana tiks ielaista, ārstēšana kļūs daudz sarežģītāka. Der zināt – mugurkaula kaites gadījumā atveseļošanās laiks jāreizina ar trīs. Piemēram, ja slimo divus mēnešus, veselāks var kļūt tikai pēc pusgadu ilgas ārstēšanās.

Kam svarīgi pievērst uzmanību?

* Jostas daļas korsetei jābūt precīzi atbilstošai pēc izmēra, tādēļ vislabāk to pielaikot vai izmērīt sava vidukļa apkārtmēru. Reizēm uztraucas – ja pieņemšos svarā, vai josta maz derēs?! Lielākā daļa šādu korsešu nedaudz stiepjas – padodas par vienu vai diviem izmēriem.

* Tai jābūt pietiekami pieguļošai, lai nerīvētu ādu.

* Izturīgai, lai kalpotu gana ilgi.

Ja vien maciņš atļauj, ir vērts izvēlēties izstrādājumu no kvalitatīvāka materiāla. Ne tik labs apliekamais jau pēc pāris mēnešiem sāks rullēties, vairs nepiegulēs pareizi.

* Korsetes atšķiras pēc cietības pakāpes. Mīkstās, kas veidotas no elastīga materiāla ar aizmugurē iestrādātiem metāla vai plastikāta stabilizatoriem, parasti iesaka nelielas problēmas gadījumā.

Daudzi izvēlas salīdzinoši lēto elastīgo jostu bez papildu elementiem – to uzvelk viduklim kā zeķi. Taču tā ir tikai sildoša, muguru nesatur, var palīdzēt vienīgi psiholoģiski.

Vidēji cietās korsetes, kas īpaši daudz neļauj saliekties, tonizē muskuļus un palīdz noturēt mugurkaulu pēc sastiepuma, traumas vai operācijas.

Cietās, kas ķermeni gluži vai iecementē, rekomendē smagu mugurkaula bojājumu gadījumā.

* Dažkārt ārsts iesaka korseti ar iestrādātiem želejveida elementiem.

Temperatūras izmaiņās želejveida masa pielāgojas muguras izliekumam, tātad tā ir kā lieliska anatomiskā veidne, kas satur muguru. Tomēr visai dārgs prieks. Par tās nepieciešamību lemj ārsts.

Vairāku skriemeļu lūzumiem, onkoloģiskām vainām vai citām sarežģītām mugurkaula problēmām nepieciešamas visai dārgas jostas daļas korsetes, taču tās lieto tikai saskaņā ar ārsta rekomendāciju.

Ir komplicētas korsetes, kas maksā pat 500 līdz 800 latu. Reizēm pacientam jāizvēlas – operācija vai šādas korsetes valkāšana. Daudzi vēlas iztikt bez operācijas.

Kā pareizi nēsāt un kopt?

* Korseti atļauts likt tieši uz miesas, tomēr labāk apakšā pavilkt kokvilnas krekliņu. Gandrīz visas jostas ir no sintētiska materiāla, daudzās iestrādāti papildu plastikāta vai citi elementi – tas veicina svīšanu.

Ar laiku josta kļūst netīra.

Pamācībā gan rakstīts, kā to pareizi mazgāt, tomēr vairums, daudz nedomājot, iemet veļasmašīnā parastajā mazgāšanas režīmā, līdz ar to saīsina korsetes kalpošanas laiku.

Tā pat var zaudēt ārstnieciskās īpašības, ja tiek mazgāta pārlieku augstā temperatūrā.

* Jostu var valkāt visu dienu vai arī uzlikt brīžos, kad mugurai ir pastiprināta slodze, piemēram, ilgstoši sēžot vai veicot kādu fiziski smagu darbu. Guļot korsete jānoņem.

* Ja ir jutīga āda vai nosliece uz alerģiskām reakcijām, jāpievērš uzmanība materiāla sastāvam, jākonsultējas ar ārstu.

Pievienot komentāru