Ārstēšana, Citas slimības

Aizsmakums – pārpūlētas balss saites

Foto - Shutterstock

“Dziedāju, kamēr aizsmaku,” tā šajā Dziesmu svētku nedēļā, iespējams, teiks ne viens vien koncertu apmeklētājs. Tas nozīmē, ka balss saites pārpūlētas, pārāk skaļi dziedot, kā arī aizmirsts regulāri padzerties remdenu minerālūdeni, lai mitrinātu balss saites. Jūtot, ka balss sāk “iet ciet”, jāklusē, nevis skaļi jādzied.

Kakls sāp, it kā būtu iekaisis, moka aizsmakums un sauss klepus, bet iesnu nav un rīkles gals arī nav apsārtis. Ja vien sasvīdis neesat dzēris aukstu ūdeni un stāvējis caurvējā, iespējams, vainojama tūska vai asinsizplūdums balsenē vai uz balss saitēm, kas radies no nepareizas balss lietošanas, piemēram, ar skaļu kliegšanu uzmundrinot savu sporta komandu.

“Balss saites, kuras klāj jutīga gļotāda, viegli saskaras, vibrē, radot skaņu. Ja ilgstoši skaļi runā, kliedz, nepareizi dzied, tās saspringst un vairs neslīd, bet gan beržas viena gar otru un tiek traumētas,” skaidro P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas otorinolaringoloģe ārste Gunta Sumeraga. Profesionāļus – dziedātājus un aktierus – māca pareizi izmantot balss saites un dziedāt ar diafragmu, lai atslogotu balsenes muskuļus. Viņi zina, ka pirms katras uzstāšanās jāievingrina, jāieskandina balss. Visātrākais veids, kā cilvēkam ar netrenētām balss saitēm iedzīvoties aizsmakumā, – vairākas stundas no vietas ar kliedzieniem uzmundrināt sporta komandu vai pilnā kaklā dziedāt.

Ārste brīdina – nemākulīgi vai pārāk intensīvi izmantojot balss saites ilgākā laika periodā, uz tām var parādīties tulznas, bet pēc tam gļotādas sabiezējumi jeb tā saucamie dziedātāju mezgliņi. Vislielākais risks tajos iedzīvoties ir skolotājiem, klientu apkalpošanas operatoriem, aktieriem un citu profesiju pārstāvjiem, kuru darbs saistīts ar runāšanu.

Vēl viena riska grupa ir 10 – 14 gadus veci bērni, kuriem ir balss lūzums. “Tas ir periods, kad strauji aug ne tikai pats zēns vai meitene, bet arī viņa balss saites. Tās pagarinās, kļūst biezākas, nekustīgākas, tādēļ balss kļūst zemāka, klusāka, neskanīgāka. Balss saišu pārpūle šajā vecumā var beigties ar neatgriezeniski sabojātu balsi, pārvelkot svītru dziedātāja karjerai,” skaidro otorinolaringoloģe.

“Lai balss saites slīdētu, nevis berztos viena gar otru, vajag dzert daudz šķidruma, it īpaši karstā laikā,” atgādina Gunta Sumeraga.

Ja jau radies aizsmakums, lielākā kļūda ir censties runāt čukstus, jo īstenībā šādi balss saites tiek darbinātas nepareizi, ar vēl lielāku slodzi.

Gļotādu mīkstināšanai labi der soda jeb nātrija karbonāts, tādēļ ieteicams dzert karbonizētu minerālūdeni vai arī siltu pienu ar medu, kam pievienota šķipsniņa dzeramās sodas, lietot aerosolu ar smilts­ērkšķu eļļu.

“Ja ārstējoties dažu dienu laikā aizsmakums nepāriet, jūtamas izteiktas sāpes kaklā, elpas trūkums, noteikti jāvēršas pēc palīdzības pie otorinolaringologa,” uzsver D. Sumeraga, piebilstot, ka balss saišu pārpūle var būt arī “pēdējais piliens”, lai izpaustos kāda slēpta slimība, piemēram, vairogdziedzera, plaušu vai pat ļaundabīgs balsenes audzējs.

Aizsmakuma iemesls var būt arī gastroezofageāla atviļņa slimība, kad kuņģa skābe nonāk balsenē, izraisot apsārtumu, tūsku balsenes gļotādā.

Balsenes un balss saišu stāvokli var novērtēt, veicot endoskopiju.

Pievienot komentāru