Atkarības, Psiholoģija

Azartspēļu varā… Kā tikt ārā no atkarības?

Foto - Shutterstock

“Vai kaut kur ārstē atkarību no azartspēlēm? Jauns cilvēks saņem algu, it kā grib no darba braukt mājās un naudu atdot sievai, taču kāds neredzams spēks pa ceļam atkal ievelk paspēlēt…” RUTA ENGURES NOVADĀ

Pārvarēt azartspēļu atkarību nekad nav viegli. Katra spēlmaņa problēmas risināšanā nepieciešama individuāla pieeja. Pirmais solis jāsper pašam, atzīstot, ka tā nav laika pavadīšana vai patīkama gaisotne, bet gan problēma, kas paņem visu naudu un rada saspringtas attiecības vai pat liek zaudēt ģimeni. Piederīgie var šo cilvēku motivēt, nevis viņa vietā pieņemt lēmumus.

Pat ja cilvēks atzīst atkarību, tomēr šādus traucējumus nespēj novērst psihologs, lai gan viņš analizē situāciju un sniedz vērtīgus padomus. Veselības centra “Vivendi” atkarību speciāliste Ilze Maksima ir pārliecināta, ka palīdzība jālūdz narkologam, psihoterapeitam vai psihiatram, jo smagākos gadījumos azartspēļu atkarībai pievienojas nopietni psihiskie traucējumi: šizofrēnija un tai līdzīgi traucējumi, garastāvokļa pārmaiņas – mānija un depresija, kā arī dažādas neirotiskas izpausmes. Smadzenēs mainās impulsivitātes, jūtu un baudu centri, mazinās koncentrēšanās spējas un atmiņa. Šie procesi līdzinās alkohola izraisītas atkarības mehānismam.

Mediķu rīcībā ir plašs terapijas metožu klāsts, tostarp gan individuāla, gan grupu psihoterapija. Speciālisti meklē psiholoģiskos iemeslus, kas izraisa atkarību, izveido ārstēšanas plānu un, ja nepieciešams, izraksta medikamentus, kas ietekmē impulsivitātes centrus, ļaujot cilvēkam būt mierīgākam, apdomīgākam.

Diemžēl ārstēšana ir ilgstoša. Ja tā sākta, pārtraukt nedrīkst, jo pēc pirmajiem uzlabojumiem atkal var iekrist atkarībā un viss sākties no jauna.

Parasti palīdzība nepieciešama arī tuviniekiem, jo līdzatkarība var veicināt atkarību, ja sieva pieņem vīru tādu, kāds viņš ir, nereaģē uz atkarību vai neko nedara, lai situāciju mainītu. Līdzatkarīgajiem ir ļoti grūti sākt savu neatkarīgu dzīvi. Tāpēc Ilze Maksima aicina nevis ciest klusu vai izteikt pārmetumus, bet izšķirties par aktīvu rīcību. Atkarību speciāliste uzsver, ka pozitīvas pārmaiņas var viest tikai skaudra, nevis glābjoša mīlestība un jūsu dzīvesvietai tuvākais, vieglāk sasniedzamais ārsts.

Pievienot komentāru