Ārstēšana, Sāpes

Sāpes: labajā paribē, kreisajā, lejasdaļā un citur – par ko katra var liecināt un kā rīkoties

Foto - Shutterstock
Uzziņai:

Biežākie vēdera sāpju cēloņi

Labajā paribē – akūts aknu, žultspūšļa, žultsvadu iekaisums, akmeņi.

Kreisajā paribē – kuņģa čūla un iekaisums, aizkuņģa dziedzera iekaisums.

Pakrūtē – kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kuņģa iekaisums (gastrīts), žultsvadu slimība, aizkuņģa dziedzera iekaisums, miokarda infarkts, sirds somiņas iekaisums (perikardīts).

Vēdera lejasdaļā pa labi – akūts aklās zarnas piedēkļa iekaisums, iekaisīgas zarnu slimības, cirkšņa trūce, akmeņi urīnceļos.

Vēdera lejasdaļā pa kreisi – zarnu divertikuļu iekaisums, iekaisīgas zarnu slimības, cirkšņa trūce, akmeņi urīnceļos.

Vēdera lejasdaļā sievietēm – ārpusdzemdes grūtniecība, olvadu iekaisums, olnīcu cistas, dzemdes piedēkļu iekaisums, cistīts.

Sāpes vēderā visbiežāk liecina par gremošanas sistēmas traucējumiem vai slimībām, taču dažreiz tās var liecināt arī par citu orgānu, piemēram, nieru, dzimum­orgānu vai pat sirds slimībām, piemēram, miokarda infarktu. “Ja stipras sāpes vēderā dažu stundu laikā nemazinās, bet tieši otrādi – pieņemas spēkā, tām pievienojas paaugstināta temperatūra, izteikta vemšana, caureja ar asiņu piejaukumu vai kādi citi simptomi, steigšus nepieciešama ārsta palīdzība,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs docents Aleksejs Derovs.

 

Sāpes paribē vai sānos

Gastroenterologs stāsta, ka vēdersāpes var būt dažādas – gan asas, neciešamas, nepārejošas, gan lēkmjveida, gan migrējošas, kas sākas vienā vēdera daļā, bet turpinās jau citā. Ja stipras sāpes vēderā kopā ar caureju vai vemšanu skārušas vairākus ģimenes locekļus, tās var liecināt par saindēšanos vai arī vīrusu infekciju.

Sāpes vēdera augšdaļā visbiežāk izraisa problēmas kuņģī, barības vadā, aizkuņģa dziedzerī vai divpa­dsmitpirkstu zarnā. Taču retu reizi aiz sāpēm vēdera augšdaļā var maskēties arī citu orgānu, piemēram, sirds slimības, it īpaši tad, ja cilvēks jau ir pusmūža gados, cieš no liekā svara un aizdusas slodzes laikā.

“Labajā paribē atrodas tā saucamā hepatobiliārā zona. Ja tur sāp, tad vaina visbiežāk meklējama aknās, žultspūslī vai žultsceļos,” norāda Aleksejs Derovs. Lēkmjveida sāpes labajā paribē, kas izstaro uz labo plecu un lāpstiņu, var izraisīt žultsakmeņi. Tie var arī pārvietoties jeb migrēt un iesprūst žultsvadā, traucējot žults izdali. Šajā gadījumā parādās dzelte, gaišas krāsas izkārnījumi un tumšs urīns. Lai nerastos komplikācijas, ciešot stipras, nepārejošas sāpes un pamanot, ka āda, acu baltumi ieguvuši dzeltenu nokrāsu, jāizsauc ātrā palīdzība. Protams, dzelte var liecināt ne tikai par žultsvada nosprostojumu, bet arī par akūtu vīrushepatītu.

“Ja asas sāpes pārvietojas no vēdera augšējās daļas uz leju labajā pusē, tas var liecināt par aklās zarnas piedēkļa iekaisumu jeb apendicītu. Tomēr mēdz būt arī paradoksālas situācijas, kad apendikss neatrodas šajā pusē, bet novietots savādāk,” stāsta ārsts. Ja, lietojot medikamentus, sāpes vairākas stundas no vietas nemazinās vai mazinās tikai uz brīdi, bet tad sāk sāpēt vēl stiprāk, sāpes bieži maina vietu, pievienojas smaguma sajūta, slikta dūša un vemšana, strauji paaugstinās temperatūra, noteikti jāsauc ātrā palīdzība.

Gastroenterologs saka, ka sāpju stipruma skalā nieru kolikas, ko izraisa nierakmeņi, it īpaši tad, kad tie pārvietojas, ieņem pirmo vietu. “Asās lēkmjveida sāpes parasti jūtamas muguras jostas daļā, sānos, taču reizēm var izstarot arī uz vēdera lejasdaļu,” ārsts raksturo nieru lēkmi, piebilstot, ka par iekaisuma procesu nierēs liecina arī paaugstināta temperatūra, slikta dūša, vemšana. Taču, ja sāpes ir ļoti stipras, pacients ne vienmēr var precīzi norādīt uz sāpošo vietu.

Bīstama situācija var veidoties arī tad, ja spēcīgas sāpes sākas pēc vēdera traumas. A. Derovs norāda, ka to iemesls var būt gan iekšēja asiņošana, gan liesas vai zarnu plīsums.

Pievienot komentāru