Psiholoģija

Sena izvarošanas trauma var “atmosties” dzemdībās. Kā sevi pasargāt?

1. Dzemdības atmodina atmiņas

1no3
Foto - Shutterstock

Mans ķermenis pieder man. Bet, ja sieviete piedzīvojusi izvarošanu, viņa ir piedzīvojusi situāciju, kad noteikšana pār sevi ir atņemta, ar viņu izrīkojas, kā tīk, viņas ķermeniskās un seksuālās robežas tiek ignorētas. Ar gadiem varbūt rūgtais pārdzīvojums ir kaut kur norakts, pieklusināts, izraudāts, taču dzemdības – kas ir ļoti ķermeniski psiholoģiska spēcīga norise – var šo pieredze atmodināt. To pierāda Norvēģijā veiktais pētījums, kur astoņām no desmit sievietēm, kas jebkad dzīvē piedzīvojušas izvarošanu, notika kāda komplikācija pirmajās dzemdībās. Taču šo iespēju var mazināt gan pati sieviete, gan aprūpētāji. Sieviete var pat piedzīvot dziedinošu, cieņpilnu pieredzi pret savu ķermeni, seksualitāti.

Saskaņā ar Tromso Universitātes Veselības zinātnes fakultātes pētījumu, sievietēm, kuras kādreiz izvarotas, dzemdības var apstāties, parasti izstumšanas periodā, kad bērns atrodas tik zemu, ka ķermenis “atceras” par pāri nodarījumu, kas jo īpaši skāris šo ķermeņa daļu.

Pusei no sievietēm, kurām radās dzemdību komplikācijas, bija nepieciešama skābekļa padeve, vakuuma ekstraktora izmantošana un otrai pusei – ķeizargrieziena operācija.

Šis ir viens no retajiem pētījumiem, kas pēta saistību starp sievietes piedzīvoto izvarošanu (no 16 gadu vecuma un lielākā vecumā) un dzemdībām.

Pētnieki bija pārsteigti, ka 80% sieviešu bija vajadzīga medicīniskā iejaukšanās.

Pētījums rāda, ka sievietēm, kuras bijušas izvarotas, pārstāja veidoties spēcīgas kontrakcijas uz dzemdību beigām.

  1. Dzemdības atmodina atmiņas
  2. No stimulēšanas - vēl sliktāk
  3. Kāpēc dzemdību atbalstītājam labāk zināt sievietes stāstu

3 Komentāri

  1. Jā, tā tas tiešām ir, tas ir ļoti sāpīgi emocionāli…žēl,ka dzemdību speciālisti nereti pret dzemdējošu sievieti izturas kā pret “darbu”,kas ātrāk jāpadara un spiežuz vēdera no visa spēka un velk ar vakumu, it kā sieviete būtu bezjūtu gaļas gabals…

  2. Neiesaku dzemdet Rigas dzemdibu namā. Piedzīvoju klīnisko nāvi ar drausmīgu ķeizaru un nežēlīgām “vecmātēm” kuras joprojām ceru tiesā iesūdzēt. Tie cilvēki nav savā vietā…

Pievienot komentāru