Uzturs

Veselīgas diētas pazīmes norāda uztura speciāliste, kura neskaita kalorijas

Foto - SHutterstock.com

Slaidums bez striktiem ierobežojumiem

Grāmatās un internetā ir tik daudz informāciajs par diētām, ka rodas apjukums. Kuras būtu vislabākās, lai mazinātu svaru, vienlaikus nejūtoties badā un nenodarot pāri veselībai?

Tautā vārds “diēta” saistās ar daudziem ierobežojumiem un aizliegumiem. Tulkojumā no grieķu valodas tas nozīmē dzīvesveidu un uztura režīmu, kas katram jāievēro atbilstīgi viņa organisma īpatnībām. Vesela cilvēka diēta ir regulārs, sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, un tajā nav nekā nepatīkama.

Lai atbrīvotos no liekā svara un labi justos, vajadzētu izraudzīties veselīgu diētu un padarīt to par savu dzīvesveidu. “Ēdiens sagādā baudu, tāpēc, tiklīdz cenšamies to ielikt rāmī, ievērojot kādu specifisku diētu, negūstam apmierinājumu. Sevi ierobežojot un mokot, nekļūsim ne superveseli, ne tievi,” uzsver uztura speciāliste Gundega Rudzīte-Aņiščenko.

Viņa pati neskaita kalorijas un neuzticas populārajām diētām, kuras mainās gandrīz ātrāk nekā gadalaiki, taču ievēro uztura piramīdu. “Tas nav grūti, jo tā ir elastīga konstrukcija, ceļvedis, kurā visas izvēles ir manās rokās,” atzīst speciāliste. “Diemžēl ne visiem izdodas ievērot diētu, jo cilvēks pēc dabas ir slinks. Gaida brīnumtableti slaidumam, taču nav gatavs atteikties no majonēzes un bulciņām. Daudzi grib, lai kāds visu uzraksta priekšā, un tad apņemas pareizi ēst, taču agrāk vai vēlāk tas apnīk.” Tūkstošiem diētu Gundega Rudzīte-Aņiščenko lēš, ka diētu skaits varētu būt tuvu pie 30 tūkstošiem. Vairākumam ir estētiska un kosmētiska nokrāsa – mode, prestižs u. tml.

Diētas pierasts dalīt divās lielās grupās: pirmajā ietilpst tās, kuras neparedz lietot taukus, otrajā – tās, kuras liek atteikties no ogļhidrātiem. Ņemot vērā, ka diēta ir uztura režīms, uztura speciāliste tās dala citādi: vesela, pieauguša cilvēka uzturs; diēta slimību ārstēšanai un profilaksei; uzturs “pēc iedarbības” (grūtniecēm, bērniem, fiziskai slodzei, tievēšanai, svara palielināšanai, pirms un pēc operācijām utt.); veģetārisms un īslaicīgas modes diētas.

Kā panākt vēlamo

Tautā diētas vērtē galvenokārt pēc efektivitātes, proti, no cik kilogramiem pēc iespējas drīzāk iespējams atbrīvoties. Cenšoties zaudēt svaru, tomēr jādomā ne tikai par to, kā izskatīties peldkostīmā nākamajā peldsezonā vai balles kleitā, bet gan par labu veselību pēc daudziem gadiem. Īslaicīgās modes diētas gan parasti nav sabalansētas, tāpēc sagādā organismam lielu stresu. Zaudējot četrus un pat vairāk kilogramu nedēļā, tas nepaliks bez nelabvēlīgām sekām. Optimālais svara zudums ir 0,5–1 kg nedēļā.

“Ievērojot diētu, atkarībā no fiziskās slodzes rakstura un apjoma samazinās muskuļu vai tauku svars,” skaidro Gundega Rudzīte-Aņiščenko. “Piemēram, aerobikas nodarbībā, stundu skrienot vai intensīvi minot velosipēda pedāļus, zaudēsim muskuļu masu, kas veicinās nogurumu, vielmaiņas pazemināšanos un svara pieaugumu. Taču 30 minūšu spēka treniņš stimulēs muskuļu augšanu, paaugstinās pamatvielmaiņu un veicinās svara zaudēšanu. Sportistam tauku patēriņš ir apmēram 160 g diennaktī, pārējiem – uz pusi mazāks.”

Veselīgas diētas raksturojums

•Lietot dažādus pārtikas produktu grupu ēdienus.

•Vairākas reizes dienā (vismaz 6 porcijas) ēst graudaugu produktus (īpaši pilngraudu), arī kartupeļus.

•Vairākkārt dienā (vismaz 5 porcijas) iekļaut ēdienkartē dārzeņus, augļus un ogas.

•Lietot uzturā piena produktus ar pazeminātu tauku saturu un skābpiena produktus (vismaz 3 porcijas dienā). •Ēst pākšaugus, riekstus, olas, zivis vai liesu gaļu (vismaz 3 porcijas dienā).

•Ierobežot uzturā treknus ēdienus, sāli, cukuru un tos saturošus produktus.

•Samērot savu ēdienkarti ar atbilstošu fizisko aktivitāti.

•Dzert daudz tīra, negāzēta ūdens.

 

 

 

 

Pievienot komentāru