Ārstēšana, Citas slimības

Pēdas deg kā ugunī. Iemesls var būt meklējams pat kuņģī!

Foto - Shutterstock
Padoms

Nereti dedzināšanu uz laiku remdē pēdu izapļošana un auksta kāju vanniņa, taču tā neatvieglos situāciju pilnībā, kamēr netiks novērsts problēmas iemesls.

“Dedzinoša sajūta pēdās ir pietiekami nopietns simptoms, lai vērstos pie ārsta,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Andrejs Kostiks. “Gadās, ka slimnieks uz savu galvu padzer pretsāpju tabletes, un pēkšņi kādu dienu dedzināšana un sāpes pāriet,” stāsta ārsts. “Pacients priecājas, ka ir izveseļojies, taču patiesībā ir otrādi – kamēr sāpēja, nervs vēl bija dzīvs, bet nu ir gājis bojā. Kamēr citi nervi pārņem tā funkciju, pašsajūta uzlabojas, bet tā notiek tikai uz laiku.”

 

Kur meklēt vainu

Reizēm pēdu dedzināšanas iemesls ir pavisam sadzīvisks, piemēram, valkājot šaurus un neērtus apavus, ir pārspiesti virspusējie ādas nervi. Dažam pēc svinībām, dodoties pie miera neērtā pozā, gadījies arī nervus nogulēt.

Nervu bojājumu rašanos veicina alkohols. Daudzi uzskata, ka izdzert katru vakaru pa pudelei alus ir pilnīgi nekaitīgi, taču šāds paradums var izraisīt hronisku toksisku nervu bojājumu un beigties ar dedzinošām sajūtām. Šajā ziņā degvīns ir pat mazāk kaitīgs, jo tajā nav konservantu un organisms to pārstrādā labāk, protams, ja vien to lieto tikai nelielā devā.

Viens no nopietnākajiem pēdu dedzināšanas iemesliem ir polineiropātija jeb vairāku nervu šķiedru bojājums. Andrejs Kostiks norāda, ka to vienmēr pavada nestabilitāte, kas galvenokārt saistīta ar to, ka cilvēks sliktāk jūt pamatu zem kājām. Raksturīga tirpšana, nejutīgums, notirpums, vājums un nogurums kājās. Gan degšana, gan salšana paralēli liecina par ielaistu slimību ar smagu nervu galu bojājumu.

Neiropātija var būt gan pastāvīga slimība, gan simptoms, kas pavada pamatsaslimšanu, piemēram, cukura diabētu. Reizēm, sūdzoties par svilināšanu pēdās, cilvēkam pirmo reizi atklāj diabētu.

Dedzinošas sajūtas var izraisīt vairāki medikamenti, piemēram, dažas antibiotikas un miega līdzekļi. Arī infekciju slimības, jo dažām baktērijām un vīrusiem, piemēram, herpesvīrusam un citomegālajam vīrusam piemīt tendence bojāt nervu galus.

Svilšanas sajūta tikai vienā pēdā varētu liecināt par starpskriemeļu diska trūci mugurkaulā. Tad to pavadīs tirpoņa un asas sāpes, kas izstaros no viena punkta līdz otram, piemēram, pa kājas sānu malu. Lai rastos dedzināšana, nervam jābūt saspiestam diezgan stipri. Jebkurā gadījumā tā galvenokārt traucē naktī, kad vairāk pievēršam uzmanību savām izjūtām.

Nepatīkamā simptoma iemesls var būt arī kuņģa un zarnu trakta slimības, piemēram, celiakija, kad netiek uzsūkts glutēns un tādējādi tas kļūst organismam toksisks.

Pievienot komentāru