Ārstniecības augi, Netradicionāli

Vitamīnu bumbiņas – smiltsērkšķi: kā palīdz ogas un lapas, atklāj Vija Eniņa

Foto - Valdis Semjonovs

Autores: Baiba Vahere, Aiva Kalve

Smiltsērkšķu pārstrāde nav nemaz tik vienkārša. Ogās ir daudz vērtīgu bioaktīvo vielu, kas ir jutīgas pret intensīvas apstrādes metodēm – karsēšanu, tvaicēšanu, homogenizēšanu, pulverizēšanu. Turklāt imūnsistēmas nostiprināšanai vislabāk der svaigas ogas. Ja profesores, ārstniecības augu pazinējas Vijas Eniņas dārzā augtu šis krūms, viņa tā arī darītu – salasītu ogas un saldētavā iekšā, lai pēc tam, kad vajag un gribas, tās izlietotu. Visvienkāršākais veids – uzbērt ogas brokastu putrai!

Pārstrādātāji, izmanto galvenokārt smilts­ērkšķu augļus, taču arī auga lapās un pat mizā ir ļoti daudz ārstniecisku un veselību nostiprinošu vielu, zina teikt Vija Eniņa.

Iekšķīgi un ārīgi 

Smiltsērkšķi ir vitamīnu bumba, un iekšķīgi tos lieto, ja ir avitaminoze, hipovit­aminoze, mazasinība, hemeralopija (krēslas aklums), ateroskleroze, hipertensija, sirds mazspēja, podagra, reimatisms, cistīts, aknu un žultsceļu slimības, saaukstēšanās un vīrusu infekcija. Šis augs ir daudzu preparātu sastāvā un der organisma spēcināšanai.

Smiltsērkšķu ogas samazina asinsrecēšanu, tādējādi novēršot tromboflebīta un infarkta rašanos, stimulē sirdsdarbību, saista un izvada no organisma lieko holesterīnu, novēršot aterosklerozes attīstību, veicina asinsradi un paaugstina organisma imunitāti. Ogas ar medu ir iedarbīgs līdzeklis pret klepu.

Ārīgi lieto, dziedējot staru terapijas izraisītus ādas bojājumus, apdegumus, apsaldējumus, izgulējumus, brūces, trofiskās čūlas, ekzēmu, mutes, rīkles un deguna gļotādas iekaisumus, vēnu varikozi, dzemdes kakla erozijas un gļotādas iekaisumus un citas ginekoloģiskas slimības.

Farmakoloģijā izmanto galvenokārt smilts­ērkšķu eļļu, ko lieto gan kā medicīnisko eļļu, gan aerosolos, sīrupos, kapsulās, emulsijās, ziedēs, gelos, pastās, supozitorijos.

Smiltsērkšķu dziednieciskās iedarbības spektrs ir ļoti plašs, turklāt ārstniecībā noder viss augs, ne tikai augļi. Farmakoloģiskās iedarbības pētījumi joprojām turpinās, tādējādi palielinot augu un to bioloģiski aktīvo savienojumu izmantošanu medicīnā. No smiltsērkšķiem pagatavotos preparātus var lietot gan profilaktiskiem nolūkiem, gan ārstniecībā, līdz ar to novēršot vai samazinot ķīmiski sintezēto līdzekļu lomu.

Pievienot komentāru