Uzturs

Badošanās un atslodzes dienas: kam der, kā ievērot?

Foto - Shutterstock.com

Daudzi ir neizpratnē, kādēļ rodas liekais svars, gandrīz neko neēdot. Tas notiek tādēļ, ka, neuzņemot nepieciešamo barības daudzumu, palēninās pamatvielmaiņa un līdz ar to uzņemto kaloriju patēriņš. Smadzenes, sirds, aknas, nieres un pārējie orgāni šajā laikā turpina strādāt, taču nesaņem enerģētisko materiālu.

Bada laikā organismā pastiprinās ketoģenēze (ketona vielu sintēze, noārdoties muskuļu masai, lai kompensētu olbaltumvielu avotu visu orgānu šūnu vajadzībām). Šādā stāvoklī laba pašsajūta ir visai mānīga.

Nesaņemot uzturu, organisms vispirms cenšas izmantot olbaltumvielas, no kurām sintezē nepieciešamo glikozi, un tikai pēc tam taukus. Nezinot, kad pienāks nākamā ēdienreize, drošības pēc tiek uzkrātas rezerves. Šādas krasas pārmaiņas nelabvēlīgi ietekmē kuņģi, aknas, asinsvadus un cukura vielmaiņu organismā.

Veselīgāks variants ir atslodzes dienu ievērošana, kurām vēlams izvēlēties laiku, kad dzīvē mazāk stresa. Mēnesī pietiktu ar divām trim tādām dienām, kurās tiku uzņemts mazāks enerģijas daudzums un dzerts vairāk ūdens. Sevišķi piemērots brīdis būtu pēc svētkiem.

Ievērojot atslodzes dienu, vajadzētu atteikties no saldumiem, gaļas un alkohola, taču organisma pamatvielmaiņai nepieciešamais kaloriju daudzums (800–1000) jāuzņem ar dārzeņiem, piena produktiem un zivīm. Var baudīt ūdenī vārītu auzu pārslu putru vai vājpiena biezpienu ar banānu un grauzdētām auzu pārslām, svaigu dārzeņu salātus ar liesu sieru un augļus.

Atslodzes dienas laikā jāatsakās no ceptiem ēdieniem, gaļas un produktiem, kas satur pārtikas piedevas, kā arī sāls un cukura.

Uzņemamā šķidruma normu vajadzētu dubultot un izdzert vismaz trīs litrus ūdens, lai mazinātos apetīte un attīrītos organisms. Taču sulu gan lielā daudzumā nav vēlams lietot, jo tā ir pielīdzināma ēdienam.

 

Vairāk padomu veselīgam dzīvesveidam – tematiskajā izdevumā “400 padomi skaistumam un veselībai”

Pievienot komentāru