Dzīvesveids, Padomi

Vai mēli notīrījāt? Ko tas dotu organismam?

Foto - Shutterstock
Padoms

Mēli nevajadzētu tīrīt pirms vizītes pie gastroenterologa, ājurvēdas vai ķīniešu medicīnas ārsta, jo tā ir svarīgs diagnostikas orgāns. Pēc aplikuma krāsas, konsistences un daudzuma iespējams noteikt slimības cēloni.

Speciālas sukas mēles tīrīšanai izmantotas jau Senajā Romā, taču mūsdienās daudzi par šo higiēnas procedūru ir piemirsuši. Kāpēc tā ir svarīga, un kā to veikt?

Mēli mēdz uzskatīt par veselības spoguli. Aplikums uz tās var liecināt par veselības problēmām un būt sliktas elpas iemesls. Lielais muskulis mutes vidū ir klāts ar garšas kārpiņām un īpašām bārkstiņām. Tā kā vide ir mitra, silta un netrūkst barības vielu, mikroorganismi mutē jūtas gluži kā paradīzē.

Kad īpaši svarīgi kopt mēli

Uz mēles virsmas mītošās baktērijas rada baltu, dzeltenīgu vai pelēcīgu aplikumu. Savukārt sīkbūtnes, kam netīk skābeklis, ieperinās uz tās pamatnes, kur, pārstrādājot uzturu, izdala gaistošus sēra savienojumus ar nepatīkamu aromātu, kuru iespējams samazināt, notīrot mēli. Neveicot šo procedūru, mikrobi var nokļūt uz zobiem un tos bojāt.

Aplikumu un nepatīkamu elpu veicina smaganu un dažādas vispārējas saslimšanas, piemēram, sirdsslimības un cukura diabēts, deguna blakusdobumu iekaisums, medikamentu lietošana, mutes sausums, breketes, pavirša higiēna. Baktērijas savairojas arī zobu trūkuma gadījumā, kad tiek uzņemts nepilnvērtīgs uzturs un mēle kļūst poraināka. Mutes smakošanu var pastiprināt spirtu saturoši skalojamie līdzekļi.

Mēli kopt īpaši nepieciešams tiem, kuriem no mutes izdalās nelāgs aromāts. Vairākums cilvēku aplami domā, ka to rada sīpoli vai ķiploki, kafijas dzeršana, kā arī smēķēšana un alkohola lietošana, nevis nenotīrīta mēle. Ne vienmēr paši jūtam savu netīkamo elpu, tādēļ, lai to novērtētu, kamēr neviens neredz, var veikt savdabīgu testu, ar mēli nolaizot plaukstu, šajā vietā uzpūšot elpu un paostot.

Mutes higiēnai ar sevišķu rūpību jāpievēršas smēķētājiem, kuriem nereti ir tā sauktā matainā mēle, jo garšas kārpiņas ir pārragojušās un karstā dūma ietekmē pārkrāsojušās. Tīrot mēli, šis process tiek aizkavēts, vienlaikus veicot mutes dobuma vēža profilaksi un pasargājot apkārtējos no tabakas aromāta.

Šī procedūra noteikti ieteicama tiem, kam ir tā sauktā ģeogrāfiskā mēle (uz mēles muguriņas atrodas gļotādas veidojumi – kārpiņas, kas periodiski izzūd un atjaunojas, piešķirot mēlei ģeogrāfiskās kartes izskatu), un citos gadījumos, kad mainījusies tās struktūra, radot ideālu vidi baktērijām un aplikumam.

Veseliem bērniem, ja tas grūti izdodas, mēli var netīrīt, taču bieži slimojošiem to vēlams darīt. Pusaudži noteikti jāradina pie šīs procedūras, jo viņiem hormonu aktivitātes dēļ aplikums veidojas īpaši intensīvi.

Pievienot komentāru