Ārstēšana, Veselības politika

Radiologu asociācija: Vai Veselības ministrija 2017. gadā atkal plāno ietaupīt uz pacientu rēķina?

Foto - Shutterstock

Latvijas Radiologu asociācija ir iepazinusies ar Veselības ministrijas piedāvājumu, kas skar apmaksas nosacījumus par radioloģiskajiem izmeklējumiem. Veselības ministrijas iecere paredz, ka no 2017.gada 1. janvāra tiks samazināta samaksa par iekārtu amortizāciju. Tas nozīmē, ka slimnīcas saņems mazāku valsts finansējumu par rentgenogrāfijas, ultrasonogrāfijas, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumiem.

Kā norāda asociācijas prezidente Maija Radziņa, turpmāk iekārtu amortizācijas vienādošana un to apmaksas samazinājums nenodrošinās novecojušo iekārtu nomaiņu pret drošākām, ar kurām var patoloģiju ātrāk un precīzāk diagnosticēt: “Samazinātais finansējums spiedīs ārstniecības iestādes lietot iekārtas ilgāk, nekā tas ir lietderīgi, vai iegādāties lētas, zemas kvalitātes diagnostiskās iekārtas. Vai šāds virziens var uzlabot pakalpojumu kvalitāti? Vai novecojušo iekārtu dīkstāves remontu dēļ uzlabos pakalpojumu pieejamību un samazinās rindas uz izmeklējumiem?”

Saskaņā ar Latvijas lielāko ārstniecības iestāžu aprēķiniem, jauno tarifu ieviešana tām kopā katru gadu samazinās ieņēmumus par vairākiem miljoniem eiro: “Tas nekādi nesaskan ar Veselības ministrijas plānoto 1 miljonu eiro budžeta ietaupījumu,” uzsver M. Radziņa, “ja ārstniecības iestāde saņems mazāku finansējumu par to pašu vai lielāku sniegto izmeklējumu skaitu, tad nenovēršami samazināsies ārstu radiologu, ultrasonogrāfijas speciālistu un radiologa asistentu atalgojums, kas visticamāk veicinās jauno un kvalificēto speciālistu aizplūšanu uz ārzemēm. Vairāki ārsti jau šobrīd apvieno darbu valsts un privātajās ārstniecības iestādēs, kā arī darbu Latvijā un ārzemēs, kur ārstu atalgojums ir ievērojami lielāks. Vai tas ir ņemts vērā izstrādājot projektu par tarifu samazināšanu?” Detalizēti iepazīstoties ar plānotām izmaiņām, asociācijas uzskata, ka piedāvātais projekts nopietni apdraud ne tikai radioloģijas turpmāko attīstību, bet arī padara neiespējamu radioloģisko pakalpojumu sniegšanu esošajā līmenī.

Latvijas Radiologu asociācija ierosina turpināt darbu pie projekta, kas sniegtu nozarei attīstības iespējas, uzlabotu diagnostiskās radioloģijas pakalpojumu kvalitāti un galvenais nodrošinātu augstvērtīgu mērķtiecīgu pakalpojumu pieejamību pacientiem. Veicot jebkuras izmaiņas, ir svarīgi uzlabot iedzīvotāju veselības aprūpi, vienkāršot pakalpojumu saņemšanu un nodrošināt pēctecību ārstēšanā. Diemžēl pašreizējais piedāvājums liek par to pamatoti šaubīties, jo atbilstoši Veselības ministrijas interneta mājaslapā 23.11.2016. publicētajai preses relīzei “Pārrēķina apmaksas nosacījumus par radioloģiskajiem izmeklējumiem”, minēts, ka tas sniegs nozares budžeta ietaupījumu ap 1 miljonu eiro gadā ar mērķi palielināt pakalpojumu pieejamību.

Latvijas Radiologu asociācija atbalsta tarifu pārskatīšanu, optimizēšanu kopumā, jo tas ir nepieciešams, taču uzver, cik svarīgi ir pārrēķināt diagnostiskās radioloģijas pakalpojuma visas sastāvdaļas, ne tikai iekārtu amortizāciju. Tarifos ir jāiekļauj arī pacienta reģistrācija, izmeklējumu veikšanas infrastruktūra, veikšanas process līdz attēlu un atbilžu saņemšanai, attēlu pieejamībai valstī visos ārstnieciskos etapos. Papildus nepieciešams izstrādāt biežāk sastopamo slimību diagnostikas algoritmus, pacientu ceļa kartes, kā tas jau ir uzsākts onkoloģisko slimību primārā diagnostikā t.s. “zaļai koridors”, kuram drīz sekos sekundārās diagnostikas un, cerams, novērošanas algoritmi. Šāda pieeja vairākās Eiropas valstīs parādījusi pozitīvus rezultātus uzlabojot pakalpojumu pieejamību un sasniedzot mērķtiecīgu un precīzu diagnostiku.

Latvijas Radiologu asociācija uzskata, ka ilgstoši jau tā ļoti ierobežota budžeta apstākļos, konkrētais Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta piedāvātais “budžeta ietaupījums” vispārējo situāciju tikai pasliktinās, panākot pretēju efektu cerētajam.

Pievienot komentāru