Pāris, Psiholoģija

Mīlestība kā atkarība. Izsmeļošs raksts + 6 vingrinājumi sevis dziedināšanai

1. Kā mīlestība var padarīt mūsu dzīvi neizturamu?

1no8

Mīlestība pati par sevi nemēdz būt problēma. Mīlestība padara nebeidzami brīnišķīgu gan to, kurš mīl, gan to, kuru mīl. Var diskutēt, vai mīlestība palīdz vai traucē redzēt otra personību pilnībā, bet vienu var teikt ar pārliecību: spēja brīvi piedzīvot mīlestības jūtas arī ir – laime.

Kāda tad ir problēma ar mīlestības atkarību? Robeža starp mīlestību un mīlestības atkarību ir turpat, kur robeža starp prieku un mokām. T.i., mīlestība kļūst par problēmu, kad jūs līdzās mīlestībai vai tās vietā sāpiniet kādu vai ļaujiet sāpināt sevi. Man pašai vajadzēja pusi dzīves, lai iemācītos atšķirt vienu no otra.

Mīlestības atkarības formula skan: “Mana laime ir tavās rokās”. Vairāk šādai atkarībai no mīlestības ir pakļauti cilvēki, kuri tic, ka laime nav pašā cilvēkā, bet tai vajadzīgs kaut kas – kāds priekšmets, personība, notikums vai substance. Par laimi var kļūt jebkas: uzrakstīta disertācija, iegūta korporācijas direktora sieva, dzīvoklis Manhetenā… No sievas paslēpts puslitriņš degvīna arī var iekļūt šajā sarakstā. Jo (tāpat kā sveša sieva) tas, pirmkārt, simbolizē laimi, otrkārt, neatrodas cilvēkā pašā. Tādā veidā mīlestības atkarība var veidoties, ja laime, pirmkārt, ir priekšmetiska, otrkārt – tā ir ārpus manis.

Jebkura atkarība darbojas pēc šī scenārija. Tā rodas, ja es ticu, ka ir kaut kas vai kāds, kas manī izraisa laimes sajūtu. Tad es vēlos, lai viņš vai viņa mani mīlētu pa īstam, būtu “mans” (“mana”), solītu būt ar mani kopā vienmēr. Tāda “mīlestība” ļoti līdzinās aprīšanai. Taču degvīnu var izdzert, bet cilvēku neapēdīsi, un mokas sākas diezgan drīz.

Lai cik jauks vai jauka nebūtu jūsu iemīļotā otrā pusīte, jādzīvo jums ar sevi, ne viņu. Tādēļ pieliksim visas pūles, lai, pirmkārt, jums būtu labi ar sevi un tikai pēc tam – ar viņu. Lai vienkāršotu, sadalīsim cilvēka apziņu četrās daļās: uzmanības fokuss, jūtas, domas un vēlmes. Paskatīsimies, kas notiek katrā no tām, ja rodas atkarība no mīlestības.

  1. Kā mīlestība var padarīt mūsu dzīvi neizturamu?
  2. Mainīts uzmanības fokuss
  3. Jūtu polaritāte
  4. Nepietiekama izpratne par savām vēlmēm/vajadzībām
  5. Ko darīt? Mācāmies kontrolēt uzmanības fokusu
  6. Jūtu veseluma atjaunošana
  7. Mācāmies izskaust domu polarizāciju
  8. Tiekam skaidrībā ar vēlmēm

Pievienot komentāru