Dzīves māksla, Psiholoģija

10 domāšanas kļūdas, kādēļ mums rodas ilūzijas un izdarām aplamas izvēles

Kadrs no 1941.gadā uzņemtās Hičhoka filmas "Aizdomas''.

Uzzinām visizplatītākās domāšanas kļūdas un lamatas, kas traucē mums būt objektīviem.

Kognitīvie izkropļojumi – sistemātiskas kļūdas cilvēka domāšanā, sava veida loģiski slazdi. Noteiktās situācijās mums ir tendence rīkoties pēc iracionāliem uzvedības modeļiem, pat tad, kad domājam, ka vadāmies no veselā saprāta.

1. Kontroles ilūzija

Cilvēki mēdz pārvērtēt savu ietekmi uz notikumiem, kuru veiksmīgā iznākumā viņi ir ieinteresēti. Šis fenomens tika atklāts 1975. gadā. Amerikāņu psihologs E. Langers veica eksperimentu ar loterijas biļetēm. Dalībnieki tika sadalīti divās grupās: pirmās grupas cilvēki varēja paši izvēlēties loterijas biļetes, bet otrajā grupā tās tika izdalītas. Divas dienas pirms izlozes eksperimentētāji dalībniekiem abās grupās piedāvāja apmainīt savu biļeti pret citu, jaunā loterijā ar lielākām izredzēm uzvarēt. Acīmredzami šis priekšlikums bija izdevīgs, bet tie dalībnieki, kuri paši bija izvēlējušies biļetes, nesteidzās ar maiņu – it kā viņu biļetes personīgā izvēle varētu ietekmēt iespējamību uzvarēt.

2. Priekšroka – nulles riskam

Iedomājieties, ka jums ir izvēle: samazināt nelielu risku līdz nullei vai ievērojami samazināt lielu risku. Piemēram, samazināt līdz nullei aviokatastrofas vai krasi samazināt auto negadījumu skaitu. Ko tu izvēlētos?

Pamatojoties uz statistikas datiem, labāk būtu izvēlēties otro variantu: mirstība no aviācijas nelaimes gadījumiem ir daudz zemāka nekā mirstība ceļu satiksmes negadījumos – rezultātā šāda izvēle glābtu vairāk dzīvību. Tomēr pētījumi liecina, ka lielākā daļa cilvēku izvēlas pirmo variantu: nulles risks vismaz kādā jomā izskatās nomierinošāks, pat ja tavas izredzes kļūt par upuri lidmašīnas avārijā ir nenozīmīgas.

3. Selektīvā uztvere

Pieņemsim, ka tu neuzticies ģenētiski modificētu organismu (ĢMO) izmantošanai. Un, ja tēma tevi ļoti satrauc, tu droši vien lasi ziņas un rakstus par ĢMO. Lasot kļūsti arvien pārliecinātāks: briesmas ir acīmredzamas. Bet ir viens āķis – liela iespējamība, ka tu pievērs daudz lielāku uzmanību jaunumiem, kas apstiprina tavu viedokli, nekā argumentiem par labu ĢMO. Tātad – tu zaudē objektivitāti. Tendenci pievērst uzmanību informācijai, kas atbilst viņu cerībām, un ignorēt pārējo, sauc par selektīvu uztveri.

4. Spēlmaņa kļūda

Spēlmaņa kļūdas bieži piemeklē azartspēļu cienītājus. Daudzi no viņiem cenšas atrast saikni starp vēlamā iznākuma varbūtību kādam nejaušam notikumam un iepriekšējiem rezultātiem. Vienkāršākais piemērs – metot gaisā monētu: ja deviņas reizes pēc kārtas uzkrīt “cipars”, lielākā daļa cilvēku nākamajā reizē liks uz “ērgli”, it kā pārāk biežā “cipara” uzkrišana palielinātu zaudējuma varbūtību. Patiesībā izredzes ir tās pašas – 50/50.

Pievienot komentāru