Ārstēšana, Veselības politika

”Es taču gribu dzīvot!” bija Baibas pēdējie vārdi…

Personiskā arhīva foto

Vakar, pēc mēnešiem ilgas cīņas par dzīvību, mūžībā aizgājusi Baiba Barone. Viņas centieniem uzveikt neārstējamo aknu slimību sekojusi līdzi visa Latvija. Tieši līdzcilvēki bija arī tie, kuri saziedoja naudu, lai sievietei varētu veikt aknu transplantāciju Igaunijā, jo valsts pārcēla termiņu, no kura šī operācija tiktu apmaksāta. Taču diemžēl, gaidot garo rindu uz donoru, jaunās sievietes organisms tiktāl tika novārdzināts, ka arī pēc aknu pārstādīšanas, Baiba tomēr neatguvās, vēstīja “TV3 Ziņas”.


Steidzama operācija, kas izrādījās izšķirošā

Skumjā ziņa no Tartu klīnikas Igaunijā pienāca vakar pēcpusdienā. Baibas Barones mamma pavēstīja, ka viņas meita īsi pirms vieniem aizgājusi mūžībā. Iepriekšējā naktī mediķi Baibai veica steidzamu operāciju, lai likvidētu izveidojušos trombu, taču pēc tās viņa tā arī neatguvās. Pirms 11 dienām Baiba beidzot sagaidīja aknu donoru un igauņu mediķi uzņēmās risku veikt aknu transplantāciju, lai arī jaunās sievietes ķermenis, gaidot rindu uz orgānu, bija ārkārtīgi novārdzināts.

Problēmas ar pārstādītajām aknām

Gandrīz visu pēcoperācijas laiku Baiba tika turēta mākslīgā miegā, un vēl vakar mediķi neslēpa – viņas veselības stāvoklis ir ļoti nopietns. Ķermenis jauno orgānu nesteidza pieņemt, saasinājās problēmas ar kuņģi un ar nierēm.

Silvers Sarapū, Tartu klīnikas Intensīvās terapijas galvenais ārsts: “Mēs pārbaudām aknas katru dienu. Neslēpšu, – ar jauno orgānu pastāv vairākas problēmas. Bet tikai laiks rādīs, kā viss attīstīsies.”

”Es taču gribu dzīvot!” skanēja Baibas pēdējie vārdi

Visu šo laiku pie Baibas gultas no rīta līdz vakaram atradās meitenes mamma. Arī aizvakar, kad viņa gulēja zāļu izraisītā miegā. Māra cerēja. Cerības nezaudēja arī ārsti.

Māra, Baibas mamma:”Kad es pie viņas piegāju, viņa dzirdēja manu balsi. Es redzēju pēc sejas vaibstiem, ka viņa mani ir sadzirdējusi, viņa mēģināja atvērt acis, paskatīties uz mani. Sapratu, ka viņa mani dzird.”

Māra ar asarām atceras meitas pēdējos vārdus, pirms Baibu šīs nedēļas sākumā mediķi izlēma atkal laist zāļu miegā, jo viņai bija sākusies iekšējā asiņošana, viņa esot teikusi: ”Mammu, es taču gribu dzīvot!”.

Valsts Baibu apmuļķoja

Taču izdzīvot neizdevās ne vien smagās slimības, bet arī valsts attieksmes dēļ, kas Baibas ģimeni , varētu teikt – apmuļķoja. Apmēram pirms gada sieviete saņēma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta, kurā rakstīts – no 2016.gada jūlija valsts sāks apmaksāt aknu transplantācijas operācijas. Mārai, kura strādā par māsiņu, 50 tūkstoši eiro bija milzu summa, tādēļ ģimene, paļāvās uz valsts solīto, pacietīgi gaidīja vasaru. Taču pēdējā brīdī valdība tomēr lēmumu mainīja, apmaksas termiņu pārceļot uz nenoteiktu laiku. Ja Baibas ģimene ko tādu būtu zinājusi, ziedojumi tiktu vākti krietni agrāk, un, visticamāk, šodien Baiba būtu starp mums.

Māra, Baibas mamma “Es vispār tam nespēju noticēt, kā var šitā spēlēties? Vienu dienu saka jā, otru – nē, jums tomēr nauda nebūs, mēs tomēr nedosim! Tā ir spēlēšanās ar cilvēka dzīvībām.”

Latvija ir palikusi vienīgā valsts Eiropā, kas neapmaksā aknu transplantācijas operācijas. Gadā tādas būtu nepieciešamas vismaz 20 cilvēkiem.

9 Komentāri

 1. deputātiem svarīgāk liekas savākt sev elektorātu, pamētājot naudu šur un tur -savās “kvotās” . viņiem neliekas svarīga kāda atsevišķa cilvēka dzīvība, citādi jau būtu pret saviem pienākumiem pilnīgi cita attieksme – stratēģiska rīcība arī šajā ziņā, brīdinot rindā stāvošos cilvēku ātrāk vai apmaksājot transplantāciju vismaz tiem,kuriem solīja, ka būs. tik pavirša un bezatbildīga ir attieksme pret cilvēka dzīvību. ceru, ka nekad vairs netiks ievēlēti tie, kas pieņem likumu visu laiku pārcelt transplantāciju. tātad ne V. ne NA, ne ZZS nav pierādījuši, ka saprot – galvenā vērtība Latvijā ir cilvēks, viņa veselība un dzīvība.

  1. no vismaz puses slāviem atbildīgumu nav ko gaidīt ! Melo acīs skatīdamies.Laikam jau tāpēc ir savā laikā viņu senči bijuši spiesti pamest savu dzimteni ?

   1. Pēc tevis jau sen brēc Tvaika ielas 6.palāta. Mudīgi taisies ārstēt savas patukšas smadzenītes. Letiņi kopš atmodas jau 25 gadus vada Latviju. Neviens slāvs nav stūrējis šo valsti. Rezultāts ir redzams, uz ko īstenie ir spējīgi. Atdziesti.

 2. Ziņa par Baibas aiziešanu mani trāpīja kā sitiens. Dzīvē es viņu nepazinu, bet viņas varonīgā, izmisīgā, skaidrā cīņa par dzīvību radaīja cieņu, līdzcietību, nebaidos teikt – mīlestību.

  Paliek milzīga vainas sajūta šīs skaidrās meitenes priekšā. Jo mūsu – mana! – valsts viņu piekrāpa. Jo mūsu valsts slimnīca, tie paši stradiņi, viņai “palīdzēja” ar smagu intrahospitālu infekciju, kura droši vien arī lielā mērā veicināja dzīvības izsīkšanu. Es pat nebrīnītos, ja tagad, viņas dvēselei aizejot mūžībā, kāds nelietis no tā mēģinātu izsist sev politisku kapitālu vai uzorganizēt savu medicīnisko biznesiņu. :((

  Žēl. Un kauns. Ceru, ka Baiba nu ir guvusi mieru. Kaut viņa dzīvotu mūžībā – jaunā meitene, kura gribēja tik maz un daudz – dzīvot.

 3. Valsts piekrāpj simtiem cilvēku katru dienu.Insulta gadījumā ir zāles,kas izšķīdina trombu, bet tās nedod ,jo ir dārgas.Viena sistēma 500 eiro ,pat nepasaka,ka ir iespēja pašiem tuviniekiem tās nopirkt par savu naudu.Tā mirst simtiem cilvēku slimnīcās no insulta ,un visiem tas pie kājas.

 4. insulta slimniekiem nedod trombus šķīdinošas zāles, jo dārgas…..aknu slimnieci vienkārši uzmet, piekrāpj…simti mirst, kaut arī varētu dzīvot….
  vai tas viss mūsu valstī piekoptās politikas dēļ? vai tas ir ētikas trūkums? varbūt tā ir necilvēcība? varbūt cilvēkiem jāceļas kājās, lai to pārtrauktu? varbūt jāiet caur ECT ? Ja mūsu varenie nebūtu sev sen jau paklājuši mīkstu paklājiņu apakšā (neviens PERSONĪGI nav atbildīgs, piemēram, Baibas nāvē…..bet vienmēr tiesu vinnētājiem maksā VALSTS, tas ir – es, tu, mēs visi. Tikai ne vainīgie, tikai ne tie, kuri PIELIKA ROKU cilvēkus iznīcinošu likumu tapšanā, pieņemšanā. pat ECT griezties ir bezjēdzīgi, kamēr atrodies tik beztiesiskā valstī, kur nelaiķes māte var pateikt vienīgi – VALSTS BAIBU PIEMUĻĶOJA….bet patiesībā – nevis vienkārši piemuļķoja (pārāk nevainīgi tas skan), bet izdarīja vēl ko daudz nekrietnāku, necilvēcīgāku, šausmīgāku…..un neviens no lēmējiem un palīdzības atteicējiem nebūs un nejutīsies atbildīgs. bet Dievs uzskaita visas asaras…..

 5. Valstij nekad nav naudas!!!Kur radās 28miljoni deputātiem kabatnaudai??Vai tur jau laicīgi nevarēja atrast 50 000 Baibai???Baibas nāvē VAINOJAMA aldība un no tās jāpiedzen morālais kaitējums 1 000 000 eiro !!!Kučinskim jātkāpjas,Cakšai jānoliek savas pilnvaras!!!Nākošās Saeimas vēlēšanās nebalst ne par vienu pie varas esošo deputātu!!!Nu taču VIENREIZ mosties tauta!Cik ilgi var būt vienaldz’ogiem!!??

Pievienot komentāru