Ārstēšana, Veselības politika

Slimnīcu biedrība atzinīgi vērtē kvotu palielinājumu un aicina uzlabot plānošanu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorija.

Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) atzinīgi vērtē Veselības ministrijas lēmumu vēl šogad palielināt valsts apmaksāto pakalpojumu kvotas par 2,7 miljoniem eiro un par 7 miljoniem nākamgad. Vienlaikus biedrība aicina būtiski uzlabot plānošanu, lai slimnīcas var rēķināties ar nepieciešamajiem resursiem un pacientiem nodrošinātu vajadzīgos pakalpojumus.

“Katru gadu kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem – pavasarī nauda tiek atņemta, septembrī kvotas ir beigušās, bet decembrī finansējums atlikts atpakaļ. Ambulatorajām vajadzībām ir ļoti būtiski precīzi plānot pakalpojumus, lai slimnīcas var organizēt savu darbu, noslodzi un resursus ilgtermiņā,” norāda Latvijas Slimnīcu biedrības vadītāja vietniece Egija Širova.

„Gan medicīnas pakalpojumu pieejamības daļēja atjaunošana šajā gadā, gan papildu finansējuma piešķiršana rindu mazināšanai pie speciālistiem nākamajā gadā ir laba ziņa pacientiem. Protams, tas nevar atrisināt visas gadiem ilgi veidojušās problēmas veselības nozarē, kas hroniski cīnās ar finansējuma trūkumu, tomēr tas ir solis pareizajā virzienā,” uzsver Egija Širova.

Pēc viņas vārdiem, ir būtiski, lai pakalpojumi tiktu plānoti arī atbilstoši vajadzībām katrā no reģioniem, jo informācija par pacientu skaitu, viņu vajadzībām Nacionālajam veselības dienestam ir pieejama un to iespējams analizēt veiksmīgāk.

Šobrīd slimnīcas saņēmušas informāciju, ka ar atjaunotajām kvotām primāri tiks nodrošināti valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi speciālistu konsultācijām, atsevišķiem izmeklējumiem un rehabilitācijas pakalpojumiem. Lai gan vēl precīzi nav informācijas par kvotu sadalījumu starp slimnīcām, Latvijas slimnīcu biedrība cer, ka liela daļa izmeklējumu būs pieejami arī iedzīvotājiem, kuri dzīvo ārpus Rīgas.

Jau ziņots, ka 75% ārpus Rīgas esošo slimnīcu valsts apmaksātie pakalpojumi lielākoties nav pieejami kopš septembra. LSB skaidro, ka šogad situācija valsts apmaksāto veselības pakalpojumu pieejamībā ir bijusi smagākā pēdējo gadu laikā. Galvenais iemesls tam – iepriekšējā ministra pēkšņais lēmums Rīgas slimnīcu trūkstošo finansējumu atrisināt ar reģionu pacientiem paredzēto finansējumu.

Pievienot komentāru