Uzturs

Nespēks, nogurums, izkrīt mati… Ar dzelžainu pārliecību pret dzelzs deficītu

Foto - Shutterstock

Lielākā daļa cilvēku būs pazīstami ar vienu no biežāk atrodamajiem un noderīgākajiem metāliem uz Zemes – dzelzi. Dzelzs ir elements, ko sastopam arhitektūrā un lietās mums visapkārt, kā arī viens no pamatelementiem visai dzīvībai – augiem, dzīvniekiem un arī mums, cilvēkiem. Dzelzs mūsu organismā nodrošina skābekļa transportu uz audiem un ogļskābās gāzes transportu no audiem. Tā trūkums mūs padara uzņēmīgus pret dažādām slimībām, traumām, un var pat izprovocēt anēmiju – tas ir būtisks elements mūsu veselības uzturēšanā. Vienlaikus, pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, no dzelzs deficīta šodien cieš vairāk kā 30% visu pasaules iedzīvotāju. Kā nodrošināt, ka nepievienojies šai nepatīkamajai statistikai? Par dzelzs nozīmi organismā un to, kā nepieļaut dzelzs deficītu, skaidro zaļās farmācijas uzņēmuma “Silvanols” produktu speciāliste Ginta Rubene.

Organisma pareizai darbībai nepieciešams skābeklis, un to uz organisma šūnām nogādā sarkanie asinsķermenīši – eritrocīti. Saistoties ar olbaltumu, dzelzs eritrocītos veido hemoglobīnu – vielu, kas piešķir asinīm tām raksturīgo sarkano krāsu un kas skābekli nogādā uz organisma šūnām. Līdz ar to, dzelzs ir vitāli svarīga mūsu organismā – tā nodrošina visa organisma šūnu elpošanu un ir būtiska normālai smadzeņu, sirds, gremošanas un citu orgānu darbībai. Vesela pieauguša cilvēka organismā atrodami līdz pat 4-5 grami dzelzs, un tā ir atrodama asiņu sastāvā, liesā, aknās un kaulu smadzenēs.

Kādēļ pietrūkst dzelzs un cik daudz tā jāuzņem?

Dzelzs deficītam organismā var būt vairāki cēloņi – to var izraisīt, piemēram, nesabalansēts un neveselīgs uzturs, par ko īpaši jāpiedomā veģetāriešiem (sarkanā gaļa satur lielu daudzumu dzelzs – to veģetārieši nelieto, tāpēc jādomā par alternatīvām), dietētājiem, kā arī augošiem bērniem, grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kuru organisms pieprasa daudz vairāk uzturvielu. Tāpat var būt traucēta dzelzs uzsūkšanās organismā vai dzelzs deficītu izraisījis pastiprināts asins zudums.

Ar pilnvērtīgu uzturu cilvēks uzņem 10 līdz 35 mg dzelzs dienā, taču ne viss uzņemto mikroelementu daudzums uzsūcas – no augu valsts produktos esošā dzelzs satura organismā uzsūcas 10%, savukārt no dzīvnieku – 30%. Organismā katru dienu jāuzsūcas noteiktam dzelzs daudzumama – vīriešiem tie ir 8-11 mg, bet sievietēm – 18 mg. Zīdaiņiem vecumā līdz 6 mēnešiem jāuzņem 0,27 mg dzelzs, vecumā līdz 12 mēnešiem – jau 11 mg.

Pievienot komentāru