Netradicionāli, Padomi

Dziedniece Dzintra Bankova: rujpmaizes putriņa un dadžu sakņu eļļa taukainiem matiem

Foto - Shutterstock

Jūtu, ka mati taukojas ātrāk nekā vasarā. Arī izskatās neveselīgāki. Kā tos ziemā labāk kopt? Strauja temperatūras maiņa, izejot no iekštelpām, līdz pat acīm blīvi uzvilkta cepure vai arī pārsalšana, ja esam kailu galvu – matiem tas nepatīk.

Asinsvadiem sašaurinoties, galvas ādas barošanās tiek traucēta, matiņš kļūst vai nu trauslāks, vai izkrīt, bet ataug lēnāk, skaidro ārste un dziedniece Dzintra Bankova.

Kas matiem netīkams

* Ja, izmazgājuši galvu siltā ūdenī, uzreiz ejam laukā – ziemā to drīkst darīt ne ātrāk kā pēc divām stundām, un noteikti jāuzliek cepure vai kapuce.

* Ja tos, īpaši garus, ķemmējam slapjus vai īsti neizžāvētus un ar tādiem liekamies gulēt.

* Ja matus lieki stiepjam, mokot ar smalku ķemmīti, nevis lietojot koka vai kaula suku ar retiem zariem.

* Ja regulāri žāvējam ar karstu fēnu – tas kaitē ne tikai matiem, bet var nepatikt arī trīszaru nervam un izraisīt sīko asinsvadiņu spazmas galvas ādā.

* Ja mazgājam galvu vai par biežu, vai par retu.

Matiem patīk

Maskoties. Vismaz reizi nedēļā matus pirms mazgāšanas vēlams pacienāt ar kādu barojošu vai dziedinošu masku. Vēlams, ja tā katru reizi citāda.

* Matos ieziež rupjmaizes putriņu, pēc pusstundas izskalo. Galvas ādai un matu saknītēm tiek B grupas vitamīni, skābums noņem sārmainos nosēdumus.

* Pagatavo majonēzi no olas dzeltenuma, eļļas, sinepju sēkliņām, var pievienot nedaudz brendija; visu sablendē. Dzeltenums nodrošina ar taukos šķīstošajiem vitamīniem, eļļa un brendijs vērš masu labāk ziežamu, sinepju kairinājums uzlabo asinsriti galvas ādā. Sinepēs daudz sēra, bet matiem, sevišķi taukainiem, tas ļoti vajadzīgs, jo dezinficē ādu un iznīcina sēnītes. Var iztikt tikai ar olas dzeltenumu: ieziež, brīdi patur un izskalo; šampūns tad nav vajadzīgs.

* Ja moka psoriāze, seboreja vai blaugznas krīt pārslu pārslās, palīdz sīpolu putriņa. Jārēķinās gan, ka sasvīstot vai nokļūstot mitrā gaisā, caur ādu izdalīsies griezīgi ass aromāts.

Līdzīga iedarbība ir krietni ieskābuša biezpiena maskai.

* Pēc kefīra maskas mati veselīgumā spīd.

* Gan matiem, gan ādai patīk alveja – lapas kādu nedēļu notur ledusskapī, lai pamostas bioloģiski aktīvās vielas, ar visu mizu sablendē un putriņu ziež matos.

* Matiem vajadzīgs silīcijs. Tā avots – zilie māli, kam pievieno eļļu, skābo krējumu vai kefīru.

Eļļoties. Augu daļu un pumpuru izvilkumi eļļā vai monoeļļas noder kā matu maskas vai galvas ādas masāžas līdzeklis.

* Dadža saknes eļļu var triept matos kā masku vai lietot, veicot galvas masāžu. Var arī piepilināt vārāmajam sālim un veidot galvas ādas skrubi, ja jātiek vaļā no blaugznām.

* Uzsildīta kokosriekstu eļļa ne tikai pabaro matus un ādu, bet, uzsūcoties dziļāk, mazina stresu. Vislabāk iedarbojas, ja to patur matos visu diennakti.

* Bērzu, papeļu vai apšu pumpuru izvilkumu eļļā izmanto, ejot pirtī. Pavisam nedaudz iesmērē matos, liek galvā cepurīti, rituāla beigās izmazgā.

* Rīcineļļas galvenā sastāvdaļa ricīns uzmundrina vielmaiņu matos, stimulējot to augšanu.

Skaloties veselībā.

* Matu skalojamā ūdens vieglai paskābināšanai izmanto skābu sulu, ābolu etiķi vai sauso vīnu.

* Īpaši veselīga ir skalošana ar ūdeni, kam pievienota tējas, piena vai rīsu sēne.

* Pavasarī matiem tīkams ir nātru – gan zaļo, gan balto –, gan bērza lapu uzlējums.

* Sīpolu mizu novārījums ne vien piešķir matiem dzirkstījumu, bet arī dezinficē galvas ādu, jo satur sēru.

* Vislabākais matu skalošanai ir ūdens, kurā mērcētas pirtsslotas.

Pievienot komentāru