Dzīvesveids, Miegs

Labākās pozas gulēšanai. Kā baudīt miegu, ja ir sirdskaite vai liekais svars, grūtniecība

Foto - Shutterstock.com

Aprēķināts, ka cilvēks miegā pavada apmēram trešo daļu dzīves. Tāpēc jo svarīgāk prast atrast pozas, kas nenogurdina, un lai pamošanās ir mundra!

Liela nozīme ir gultai un ērtam matracim. Svarīgi, lai tas nav izgulēts. Izvēloties ortopēdisko matraci, nav ieteicami paši cietākie, taču arī vismīkstākie veselībai nenāk par labu. Ilgstoši izmantojot cietu guļvietu, ķermenis saņem pārāk lielu spiedienu uz audiem, īpaši jutīgākajās daļās. Tas attiecas arī uz cietu un tādēļ nepiemērotu pagalvi. Savukārt pārāk mīksts matracis nogurdina un nevajadzīgi izliec muguras jostas daļu, radot diskomfortu un sāpes.

Pašlaik modē nākušajiem ortopēdiskajiem spilveniem divās pretējās malās izveidoti valnīši, kas guļot lieliski aizpilda tukšumu starp matraci un kakla izliekumu. Šie valnīši parasti ir atšķirīga augstuma, tādēļ pielāgojami dažādiem gulētājiem.

Tas nenozīmē, ka vecā modeļa spilveni kļuvuši nepareizi. Arī tā apakšējo daļu var pavilkt zem kakla, jo spilvenam nav jābūt zem pleciem, bet gan jābalsta kakls. Tāpat jārīkojas, guļot uz sāniem. Tad mugurkauls ir iztaisnots. Kāju saliekumam un roku novietojumam nav izšķirošas nozīmes, ja vien ir ērti.

Pārāk augsts pagalvis ne vien atslogo dienas laikā sasprindzinātos kakla un plecu muskuļus, bet arī turpina tos sasprindzināt. Guļot uz augsta spilvena, kas atrodas ne vien zem galvas, bet arī zem pleciem, nedaudz saspiežas diafragma un kuņģis. Tā apgrūtināta gan normāla elpošana, gan kuņģa darbība.

Cilvēkiem ar lieko svaru, kā arī grūtniecēm ir vieglāk gulēt uz sāniem, starp ceļiem liekot spilvenu vai mīkstu veltnīti. Vēl vienu spilvenu var apskaut, lai atslābinātu pleca locītavas.

Ja patīk gulēt uz sāniem un ir kādas sirds veselības problēmas, ieteicams griezties uz labajiem sāniem. Sirds ir novietota krūškurvī no vidus nedaudz uz kreiso pusi, tā nedaudz var atslogot tās darbību.

Tiem, kuri pieraduši gulēt uz muguras, mīkstu veltnīti ieteicams palikt zem ceļiem. Tā izlīdzinās izliekums starp mugurkaula jostas daļu un iegurni, atslogojot jostas daļas muskulatūru, kas pa dienu tiek nepārtraukti sasprindzināta, īpaši sēžot.

Gulēšana uz vēdera visvairāk ietekmē kakla skriemeļus, jo tad tikai galva pagriezta sāņus. Tādēļ kakla skriemeļi sagriežas uz vienu pusi un saspiežas kakla asinsvadi, kas baro galvas smadzenes. Nevēlams izliekums ir arī jostas daļā, ko nedaudz var pielabot, vienu kāju saliecot celī.

Pamostoties vissliktākā pašsajūta, šķiet, ir tad, ja mugurkaula augšdaļa ir sagriezta uz vienu, bet lejasdaļa – uz pretējo pusi. Cilvēks it kā ir savērpts ap savu asi krūšu daļā, veidojas pilnīgi nesimetrisks muguras muskuļu saspringums mugurkaula vienā pusē, bet iestiepums – otrā. Pēc pamošanās paiet laiks, kamēr muskuļi atgūst simetriju, tāpēc saglabājas stīvums, ir grūti iekustēties, mugura ir kā salauzta.

Muguras muskuļu savstarpējo simetriju un arī optimālu atpūtu nakts laikā nodrošina embrija poza – dabīga, mugurkaulu saudzējoša un emocionāli droša.

Konsultēja fizioterapeite Linda Kidikas.

1 komentārs

  1. Iesaku neiet uz visādām apšaubāmām spēļu zālēm, kur ne tikai ir ieprogrammēts, ka automāts vienmēr izdos vairāk kā tajā tiks iemests, bet arī kriminogēni bīstama vieta, kur nereti mēdz pulcēties alkoholiķi un narkomāni.
    Nāc un piedalies lielākajās ASV un Rietumeiropas loterijās, kur notiek godīgas izlozes, neizejot no savas siltās un drošās mājas. Nāc caur šo saiti un saņem vienu biļeti bez maksas: bit.ly/2dVAcCq

Pievienot komentāru