Ārstēšana, Veselības politika

“Pacienti visu dienu šaurās telpās, bez ēšanas, pārguruši”. Čakša: vainīgās amatpersonas jāsoda

Foto - Ieva Lūka/LETA

Vainīgās amatpersonas ir jāsoda – tādu secinājumu izteikusi veselības ministre Anda Čakša sašutumā par to, ka kataraktas pacienti Stradiņos uzaicināti ierasties astoņos no rīta, bet bijuši spiesti gaidīt koridorā līdz vakaram. Taču ministre tālāk par vārdiem netiek – nekāds sods nesekos.

“Tas jau vien ir sods, ka šai nodaļai tiek pievērsta pastiprināta sabiedrības un arī ministrijas amatpersonu uzmanība,” sacīja ministres padomniece Alīda Vāne. Viņa tikusies ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāju profesori Gunu Laganovsku, lai vienotos, kā novērst nekārtības, kas bija radušās, organizējot operācijas kataraktas pacientiem. Ārsti, nākot pretim pacientiem, vienā dienā ir izmeklējuši pacientu un tajā pašā dienā operējuši. Lielākā daļa pacientu ieradušies no laukiem, un šī taktika izvēlēta tādēļ, lai viņiem nav jābrauc divas reizes. “Vienojāmies, ka pacientus pierakstīs pakāpeniski, lai nebūtu drūzmēšanās,” sacīja A. Vāne.

Kā vēstīja TV3 raidījums “Bez tabu”, novembra beigās vienā dienā slimnīcā uz acu kataraktas operāciju no visas valsts vienlaikus plkst. 8 tikuši uzaicināti 150 cilvēki. Kādai smagi slimai kundzei operācija esot veikta plkst. 23. “Visu dienu šaurās telpās, bez ēšanas, pārguruši ļaudis. Atklāts cinisms no organizatoru puses!” sašutumu paudusi aculieciniece. Reģistratūrā lielākajai daļai veco cilvēku bijis jāstāv kājās. Kāda pacienta dzīvesbiedre stāstījusi: “Rinda bija tāda, ka vīrs līdz reģistrācijai gaidīja pusotru stundu. Vēlāk uz ārsta pārbaudēm gaidīja vēl tikpat ilgi.”

Stradiņa slimnīcas galvenais ārsts Arnolds Atis Veinbergs paskaidroja, ka uz valsts apmaksātajām kataraktas operācijām rinda esot trīs gadu garumā. Novembrī Veselības ministrija ir papildus piešķīrusi 200 tūkstošus eiro 600 katarakta operācijām, un šī nauda ir jāiztērē līdz gada beigām. “Tie sastrēgumi jau tādēļ rodas, ka līdz gada beigām ir jāpieņem krietni vairāk pacientu. Pat strādājot maksimālā režīmā, nevar simtprocentīgi apgalvot, ka izdosies veikt visas 600 operācijas un pilnībā apgūt piešķirto finansējumu,” secina galvenais ārsts. Viņš informēja, ka turpmāk uz šīm kataraktas operācijām dienas pirmajā pusē tiks aicināti lauku cilvēki, lai viņi var paspēt aizbraukt uz mājām, bet pēcpusdienā – rīdzinieki.

Veselības ministre Anda Čakša portālā “Delfi” publikācijā “Ar cirkuli nestrādāsim, bet reformas būs” raksta: “Valsts un politiķu attieksme visus šos gadus ir bijusi vērsta uz to, lai rūpētos par ēkām un institūcijām, pilnībā aizmirstot par iedzīvotājiem. Šī attieksme ir tik dziļi iesakņojusies, ka pat lielās slimnīcas, kurām vajadzētu rādīt priekšzīmi, demonstrē pilnīgi nepieņemamu attieksmi pret pacientu. Piemērs ar kataraktas pacientiem Stradiņos, kur visi tiek uzaicināti ierasties astoņos no rīta un spiesti gaidīt koridorā līdz vakaram, ir kliedzošs neprofesionalitātes un nepiedodamas attiek­smes gadījums (diemžēl ne vienīgais), par ko vainīgās amatpersonas ir jāsoda. Nav jābūt nez cik augsti kvalificētam vadītājam, lai nodrošinātu cilvēku uzaicināšanu tā, lai viņiem nav jāsēž stundām ilgi aiz kabineta durvīm. Privātajā sektorā ar tāda veida uzdevumiem tiek galā kvalificēta sekretāre. Valsts slimnīcās ar to nespēj tikt galā augstas kvalifikācijas menedžments. Tas nav pieņemami, un šāda attieksme pret pacientu turpmāk netiks tolerēta.”

Tomēr, kā noskaidrojām, nekāda soda nebūs. Tad pacientiem atliek gaidīt, kas turpmāk tiks “tolerēts”, lai attieksme pret viņiem mainītos.

18 Komentāri

 1. Būtu interesanti uzzinat kā tiek ārstētas,diagnozetas vibrācijas slimība un kādēļ ģimenes.ārsti atzīst tās par neārstējamam,lai gan tās izraisa 100% darba nespēju,
  nepārtrauktas sāpes.Vibrācijas slimnieki netiek sūtīti arī uz atkārtotam invaliditātes noteikšanas komisijam.

 2. Stradiņos jau ilgstoši nav valdes priekšsēdētāja,Bērnu slimnīcā arī,tagad NVD…. Nekas no solītajam reformam nenotiek… Sadalīs ES naudu un aiztisies Čakša atpakaļ saņemt savus 100 000€ gadā.

 3. Ne jau kārto veselības lietas, bet sev siltu vietiņu pēc sēdēšanas ministra krēslā un par pārējo – lai sēž rindās… mani gaida vielvaldes amats…
  Gribētos jau ticēt, ka tā nav – tikai tie 25 gadi liecina par pretējo – neviens valstij, bet tikai sev…Nu nav ko nosaukt goda vārdā – pie tā Ministra gan bija ….

 4. Dažreiz arī stingra roka, vārds, rīcība jālieto, taču vārdam sods negatīva skaņa (? vai der vienmēr?). Izglītībā zinu, (es), divas audzināšanas metodes – Valdorfa? (varbūt rakstu kļūdaini, nav mans darbības lauks) un Montesori, varbūt der/noder rīcības plānam?

 5. “Pirms Saeima veselības ministra amatā apstiprināja Bērnu klīniskās unioversitātes slimnīcas vadītāju Andu Čakšu,Uģis Gruntmanis intervijā Ir.lv teica:”Veselības aprūpes sistēmā vajadzīgas fundamentālas strukturālas un monetāras pārmaiņas,bet lai tādas notiktu,vajag politisko gribu.”Tagad,kad Čakša jau ir veselības ministre,viņas darbs rādīs,vai Zaļo un zemnieku savienība,kas viņu izvirzīja šim amatam,izrādīs politisko gribu vai nē.Strādājot ASV jau 20 gadus,Uģis Gruntmanis nekad nav zaudējis dzīvu interesi par Latvijas veselības aprūpi un uzskata-jābeidz deklarēt,ka veselība ir viena no prioritātēm,ir pēdējais laiks to pierādīt.”
  Skat.”Veselībā vajadzīgas fundamentālas pārmaiņas”,17.06.2016.

 6. “Diemžēl mums nav izdevies panākt obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu.Tas būtu jādara nevis caur ministriju,bet caur slimokasi.Veselības ministres Ingrīdas Circenes ideja sniegt plānveida veselības aprūpi tiem,kas nomaksājuši nodokļus,principā ir pareiza,taču ārstniecības nauda nedrīkst atrasties ministrijas pārziņā.Tur jau tā nelaime,ka no tā naudas maisa neviens negerib atteikties.Lietuvā un Igaunijā jau sen tas ir nokārtots,bet pie mums nav,jo vienmēr kāds grib pirkt dārgus medicīniskos aparātus,celt nevajadzīgas būves utt.Pirmskara Latvijā visa medicīnas nauda bija slimokases rokās,tad nebija ne rindu,ne nodokļu ārstiem.”
  Skat.rakstu”Kaut kājas bija basas,tomēr bija slimokases”.Intervija ar profesoru Arni Vīksnu,Māra Libeka,Latvijas Avīze,18.septembris 2013.

 7. Tā vietā,lai “reformētu” slimnīcas,jāapvieno ir Veselības un Labklājības ministrijas,kā Igaunijā,Krievijā,Somijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Islandē,Īrijā,Nīderlandē,Polijā,Ungārijā,Horvātijā,Grieķijā,Gruzijā,Monako,Andorā,Sanmarino.Un ārpus Eiropas-Indijā,Šrilankā,Nepālā,Jemenā,Dienvidkorejā,Japānā,Austrālijā,Fidži,Kiribati,Gambijā,Tanzānijā,Maldīvijā,Libērijā,Namībijā,Svāzilendā,Maurīcijā,Seišelās,Lesoto,Zimbabvē,Senegālā,Ekvatoriālajā Gvinejā,Svētās Helēnas salā,Gvajānā,Sentlūsijā,Dominikānā,Dominikā,Kaimanu salās,Antigvā un Barbudā,Bahamās,Bermudā,Britu Virdžīnu salās utt. Atjaunotajā Latvijā,pie daudz mazāka iedzīvotāju skaita, pilnīgi pietiktu ar desmit ministrijām,kā Briselē un pirmskara Latvijā!

 8. “A.Vīksna:-Kaut ārstu biedrības galvenais mērķis bija aizstāvēt ārstu intereses,tomēr tā tapa kā politiska atmodas laika organizācija.Ārstu biedrība centās īstenot tos procesus,kas medicīnā bija nepieciešami,un iznāca tā,ka mēs sākām cīnīties nevis par savām,bet gan iedzīvotāju,pacientu interesēm.Jo galvenais uzdevums bija sagraut padomju veselības aizsardzības sistēmu,un šis uzdevums joprojām nav īstenojies.Lai sagrautu,kaut kas ir jāliek vietā.Bet iecerētā slimokasu sistēma izgāzās,jo tās pastāvēšana nebija iespējama pie tāda veselības attīstības procesa.Arī patlaban tas vēl nav ispējams,jo lai notiktu,ir nepieciešama plaši un labi attīstīta privātā medicīna.Slimokases pirmskara Latvijā radās kā noteikts pretsvars privātajai medicīnai,kas bija ļoti plaši izplatīta.Tiesa,ir sakārtotas vairākas privātās medicīnas nozares,piemēram,zobārstniecība,farmācija un nedaudz blakus stāvošā veterinārmedicīna,bet tā sauktā humānā medicīna kā bijusi nesakārtota,tāda arī palikusi.
  Vispirms ārstiem ir jākļūst neatkarīgiem.Ārstu biedrības pamatlozungs bija par ārstu kā brīvu profesiju.Ārsti joprojām atrodas stipri pakļautā stāvoklī no birokrātiskajām struktūrām.Šķiet,ka ģimenes ārsti būs pirmie,kas beidzot atbrīvosies nmo uzliktajām važām un pilnībā pāries uz privātpraksi.”
  Skat.”Ārstiem jābūt brīviem”,LA,20.06.2008.

 9. Veselības aprūpē padomju laiki vēl nav beigušies: “…un šī nauda ir jāiztērē līdz gada beigām.”

 10. Šī dāmīte stipri atgādina ex ministri Baibu Rozentāli kura izcēlās ar veiklu manipulēšanu ar cipariem un slimnīcu slēgšanām.
  Tagad sagaidāms tas pats – muldēšana bet ne lietu kārtošana.
  Ja uzrodas naudiņa 10% tikai rindā gaidītājiem.

Pievienot komentāru