Pāris, Psiholoģija

Pētījums: cilvēki pārī ar gadiem kļūst līdzīgāki. Kāds ir skaidrojums?

Foto - 123rf.com

Lai arī populārs ir teiciens “pretējie poli pievelkas”, patiesībā sirds vēlas sev līdzīgo – un divu mīlas balodīšu līdzība ar laiku tikai pieaug.

Mičigānas universitātes psihologs Roberts Zajoncs veica eksperimentu, lai pētītu šo līdzības fenomenu. Viņš analizēja pāru fotogrāfijas – kā jaunlaulāto un 25 gadus vēlāk uzņemtas. Rezultāti rādīja, ka cilvēki pārī ar laiku kļūst arvien līdzīgāki. Turklāt, jo laimīgāki viņi jūtas (pēc pašu vērtējuma), jo lielāka kļūst viņu fiziskā līdzība.

Zajoncs sprieda, ka vecāki pāri ir vizuāli līdzīgāki, jo ciešākās attiecībās atdarina viens otra sejas izteiksmes. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu dzīvesdraugam ir laba humora izjūta un viņš daudz smejas, viņam ar gadiem būs smieklu rieviņas mutes sānos – un tādas būs arī jums.

Citi pierādījumi arī rāda, ka savstarpēji pievelkas līdzīgas personības. 2006. gadā Līverpūles universitātes zinātnieki pētījuma dalībniekiem lūdza aplūkot atsevišķas vīriešu un sieviešu fotogrāfijas un novērtēt viņu personību. Pētījuma dalībnieki nezināja, kuri cilvēki no fotogrāfijām ir precējušies, taču starp pāriem, kuri ilgāk ir kopā, tika atrasta lielāka līdzība. Ārējais veidols pauž personības iezīmes, un ar laiku tas kļūst arvien spilgtāks.

Līdzība ar gadiem varētu veidoties dažādu faktoru dēļ, piemēram:

1. Uzturs. Dzīvojot kopā, mēs līdzīgi ēdam. Piemēram, ja ģimenē ēd treknu ēdienu, ģimenes locekļiem iezīmēsies tendence uz apaļumu.

2. Vide. Ģimene dzīvo līdzīgā vidē. Tas nozīmē, ka vides faktori, tādi kā saules daudzums un tās ietekme uz ādu, būs līdzīga.

3. Mēs meklējam līdzīgo. Tas nozīmē, ka cilvēki meklē otro pusīti, kas līdzīga pašiem. Piemēram, depresīvi cilvēki piesaista depresīvas sajūtas viens otram, un finālā abi izskatās depresīvi. Tas, protams, nenotiks visās situācijās.

4. Empātija. Tā ir teorija par to, ka izjūtot otra emocijas – esot empātiski – mēs kopējam otra sejas izteiksmes. Tādēļ ar laiku pāris vizuāli kļūst līdzīgāks. Piemēram, viens pārī sāk smaidīt otra īpašajā smaida stilā.

 

Pēc livescience.com materiāla

 

Pievienot komentāru