Ēšana, Uzturs

Profesors Danilāns: Plastmasas pudeles mūs nenogalinās, kafija arī ne

Publicitātes foto

Daudzi cilvēki sākuši satraukties, ka ūdens no plastmasas pudelēm esot kaitīgs, plastmasā esošo vielu dēļ. Tas, ka ir kaitīgi dzert no plastmasas pudelēm, ir pilnīgas muļķības. Īstenībā tas nav kaitīgi. Ja pērkat ūdeni, ko ražo lielas kompānijas, kas ilgstoši darbojas nozarē, uztraukumam nav pamata, protams, nevajag pirkt ūdeni aizdomīga paskata traukos, kas pildīti kādos kaktos.

Mēs dzīvojam aizvien ilgāk
Dati liecina, ka cilvēku mūžs kļūst garāks, ne tikai lielākajā daļā pasaules valstu, bet arī Latvijā. Mēs ne ar ko neatpaliekam no citām valstīm, tāpēc rodas jautājums – ja jau mūs visus it kā indē ar plastmasā esošajām vielām, tad kāpēc mēs dzīvojam ilgāk, kā kādreiz?! Nesaskatu nekādu vainu ūdenī, kas pildīts plastmasas pudelēs.

Plastmasas pudeļu kaitīgums – baumas
Parādījās runas, ka pudelei sakarstot, ķīmiskās vielas no plastmasas var iekļūt ūdenī, bet, vai tad mēs karsējam plastmasas pudeles? Ar to siltumu, kas rodas pudelei sakarstot saulē, nekāds kaitējums netiek nodarīts. Tās visas ir baumas. Un baumas rodas no daudz kā, man viss mūžs pagājis baumās. Kamēr nav zinātnisku pierādījumu, es baudām neticu, un arī jums iesaku neticēt. Te gan ir jautājums – kas ir zinātnisks pierādījums? Kam jānotiek, lai es noticētu, ka ūdens plastmasas pudelēs ir nejauks? Ja visā pasaulē tiks pierādīts, ka tie cilvēki, turklāt, liela cilvēku grupa, bars, kuri dzēruši tikai no stikla pudelēm vai no krāna, ir nodzīvojuši ilgāku un veselīgāku mūžu, nekā tie, kuri dzēruši no plastmasas pudelēm. Un nevis viens vai divi cilvēki, bet vesels bars dažādās valstīs un dažādos apstākļos. Var jau pakļūt zem mašīnas, dzerot ūdeni no plastmasas pudeles, un tad kāds pateiks – jā, dzert ūdeni no plastmasas pudeles ir bīstami dzīvībai. Lai noteiktu, vai kaut kas ir kaitīgs vai nav, vajag salīdzināt lielas cilvēku grupas dažādos apstākļos, turklāt, šajā gadījumā vieniem visu mūžu būtu jādzer tikai no plastmasas pudelēm, otriem – tikai no stikla.

Iedodiet laboratorijas pelēm ūdeni no pudeles!
Tas ir veids, kā pārbaudīt visas baumas! Saprotiet, ka lielās, sertificētās firmās, kurās ražo ūdeni, ir veikti dažādi pētījumi – neviens jau neļaus tāpat, bez pārbaudēm, sākt ražot un pārdod ūdeni, vismaz civilizētajās valstīs. Bet tādu izdomājumu un baumu ir daudz. Savā mūžā tādus esmu dzirdējis, vai Dieviņ, cik daudz! Un, kad beigās ķeras klāt zinātniskajiem pētījumiem, no visām baumām čiks vien sanāk.
Skaidrs, ka laboratoriskie pētījumi ar pelēm parāda sliktus rezultātus – pelēm jau tiek dots bisfenols lielās devās, bet, lai viņi iedod pelēm ūdeni no plastmasas pudeles. Nekas tām pelēm notiks!

Mēs esam stipri un veselīgi!
Latvijā un daudzviet pasaulē ārpus mediķu vides valda uzskats, ka cilvēki ir ārkārtīgi vārgi radījumi – vai Dieviņ, padzers ūdeni ne no tās pudeles un notirinās kājās! Muļķības! Mēs esam stipri, lai kaitētu veselībai ar kaut kādām plastmasas pudelēm ir daudz par maz! Šādas baumas izraisa smaidu! Es, protams, neapstrīdu, ka ķīmisku vielu lietošana ir kaitīga, ja tās lieto tiešā veidā un lielās devās, bet esmu to mediķi vidū, kuri nenoliedz medikamentu lietošanu. Es arī pats lietoju medikamentus, bet iespējami maz. Neviena plastmasas pudele nevar stāvēt blakus tam kaitējumam, ko mums nodara, piemēram, aspirīns. Katrs medikaments zināmā mērā ir arī inde. Manā praksē ir daudz pacientu ar kuņģa čūlu, kuras iemesls ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Aspirīns (askofēns) ir tūkstoškārt bīstamāks – nevajag gan pārprast, esmu gastroenterologs un vajadzības gadījumā lietoju aspirīnu pats un iesaku arī pacientiem, tikai pirms tam rūpīgi izvērtēju, cik daudz katrs cilvēks to var lietot. Un klāt noteikti jālieto citi medikamenti, kas aizsargā kuņģi.

Kuņģi un zarnu traktu nevar sabojāt pat ar piparotu ēdienu vai kafiju
Cilvēki ir stipri – ir ļoti grūti mūsu organismu saindēt ar kaut kādiem ēdieniem vai ūdeni, ļoti grūti. Tad vajag īpaši “pacensties” – katru dienu pārēsties, pārbarot sevi un dabūt augstu cukura līmeni. Kuņģi un zarnu traktu nevar sabojāt pat ar piparotu ēdienu vai kafiju. Vienīgais, nevajag pārēsties, tad būs liekās kalorijas, un tas jau radīs citas problēmas.

Cilvēkiem jau šķiet, sabeidzu kuņģi no tā, ka ieēdu kaut ko treknu. Lielākajā daļā gadījumu tā nav taisnība. Cita lieta – alkohols, pilna nodaļa ar slimniekiem, kuri ir nodzēruši savas aknas, aizkuņģa dziedzeri un pat sirdi. Arī cigaretes, kas bojā asinsvadus, tās gan ir indes.

Ūdeni jādzer tik, cik gribi, un vēl bišķiņ
Nevajag baidīt sevi ar plastmasas pudelēm. Tās ir muļķības! Jāsaka, ka muļķības ir arī obligātais ūdens daudzums, kas dienā it kā jāizdzer. Vieni dietologi saka divus litrus vajag, citi saka – trīs. Ūdens ir laba lieta, tas ir vajadzīgs, bez ūdens, tāpat kā bez daudz kā cita, mēs nevaram izdzīvot, bet pie manis nāk daudzi pacienti, kuri saka – dakter, es nevaru tos divus litrus izdzert, man slikti paliek! Tad parasti saku, ka nevajag obligāti divus litrus – dzer, cik gribi, un vēl bišķiņ! Ja kādam gribās, var izdzert arī trīs un četrus litrus – dzeriet droši, izčurāsiet! Var dzert arī gāzēto ūdeni! Visā pasaulē dzer bez ierobežojumiem, un nevienam nekas slikts nav noticis. Vienīgais, kas var notikt, uzpūsties vēders, bet no tā neviens nemirst!

17 Komentāri

 1. Ja plastmasu karsē vai saldē tā izdala BPA. Pārsvarā jau tā problēma(kad brīnās kad jauni cilvēki dabū vēzi) ir tur kur cilvēki ikdienā silda ēdienu mikroviļņu krāsnī plastmasas traukos, vai dzer karstu tēju un kafiju vienreizējās plastmasas krūzītēs.

  Plastmasas pudeļu un iepakojuma problēma ir tā, ka cilvēki citur pasaulē ir cūkas un tās peld upēs un nonāk okeānos. Un plastmasa nešķīst ūdenī un turpina piesārņot vidi ar plastmasas mikrodaļiņām. To dēvē par plastmasas piesārņojumu:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Plastic_pollution

  Gandrīz 10 gadus veca ziņa par BPA kaitīgumu:
  https://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080130092108.htm

  Un šis ir teksts, kas apgāž šī profesora teikto:
  “The UC researchers found that the amount of BPA released from new and used polycarbonate drinking bottles was the same — both in quantity and speed of release — into cool or temperate water.

  However, drastically higher levels of BPA were released once the bottles were briefly exposed to boiling water.”

  Latviski – BPA izdalās dzērienos neatkarīgi no temperatūras – pudele var stāvēt saulē vai arī tikt uzglabāta ledusskapī, bet ja pudeles tikai uz brīdi bija saskarsmē ar vārošu ūdeni(100 grādi celsija), tad BPA izdalīšanās bija pamatīgi lielāka nekā tā kas notika regulārā temperatūrā.

  1. Arī “gudrie” kļūdās. Varbūt pārgudrs. Kādēļ ilgāk dzīvo? Mana atbilde, mēs dzīvojam ilgāk, bet ne kvalitatīvāk. Ja es ar savām veselības problēmām dzīvotu citā gadsimtā, manis jau nebūtu pēc 35 gadu vecuma. Tagad vēl esmu 67 gadu vecumā dzīva, jo vairākkārtīgi reaminācijā mani izglāba, bet veselība tomēr nav kvalitatīva.

 2. Kliedz un reklamē par labu jau tikai slikto un kaitīgo. Labais jau nav jāreklamē, to visi tāpat zina. Onkulis droši vien dabūja labu kukuli par ķīmijas nekaitīguma reklamēšanu. Pasarg’ Dievs, kas notiktu, ja cilvēki pēkšņi pārstātu pirkt ūdeni plastmasas pudelēs. Tāpēc cīnās kā var pat ar slavenu cilvēku palīdzību. Nezinu par ūdeni, jo dzeru to no avota pie savas mājas, bet to gan varu apgalvot, ka viens un tas pats alus plastmasas un stikla pudelēs garšo dažādi. Tāpēc vismaz alu no plastmasas pudelēm nedzeriet.

 3. Runa jau ir par lielajiem ūdens bačokiem ,kas tiek mazgāti karstā ūdenī un lietoti atkārtoti.Kā VENDEN ūdenis lielajos bačokos,ko mums piegādā uz darbu ,tad tukšās savāc ,mazgā karstā ūdenī un pilda atkal.

 4. Cik daudzi te grib “veseli dabūt galu” !!
  Vai jūsu mellās dzīvības ir vērtas, lai ilgi dzīvotu?
  Ko, izņemot nepārtrauktu ieriebšanu tuvākajam,
  esat mūžā paveikuši ??

 5. Nu jau gan večuks par tālu aizgrābstījies! Laikam tiešām kāds viņam labu kukuli iedevis! Un kā vēl plastmasa pudeles ietekmē ūdeni ,ko mēs no tām dzeram. Vnk, tas, ka to uzreiz uz sitienu neredz, nenozīmē, ka šo ķīmisko vielu elementi nedara savu “darbu”. Tieši tā pat ar radioaktīviem viļņiem, – tos arī neredzam, nejūtam, bet pēc kāda laiciņa to ietekme atstāj neatgriezeniskas sekas ķermenim.

 6. Man jau sen ir informācija, ka vienīgās pilnīgi nekaitīgās plastmasas pudeles ir piena pudeles, pameklējiet informāciju un gan jau atradīsiet, katrai iepakojumu pakai apakša jābūt un lielākotoes ir tāds mazs trijstūrītis ar bultiņām un klāt ir daži burti tad pēc tiem tad arī var noteikt cik viņa kaitīga, pie katras var atrast paskaidrojumu ko viņas izdala, visas ir kaitīgas vai nosacīti drošas, izņēmot piena pudeles. Ir arī nekaitīgas plastmasas glāzes no dabiskiem produktiem, kas dabā sadalās, tādas arī ir, esmu ar tādām saskārusies, gan ne veikalā un ne uz katra stūra.

 7. No vienas puses man arī brīžiem teksti part visa kaitīgumu šķiet pārspīlēti un pretrunā ar pieaugošo mūža ilgumu. Bet šajā gadījumā tomēr šķiet, ka Danilāns ielīdis ne savā lauciņā. Viņš ir gastroenterologs, līdz ar to tiešas saistības ar plastmasas pudelēm utml. viņam tomēr nav. Lai atstāj komentārus to cilvēku ziņā, kas tiešām darbojas šajā jomā. Viņa komentāri ir tikpat kompetenti šajā jautājumā kā teiksim zobārstam vai vispār dārzniekam.

 8. Profesors Danilāns izteicās ļoti korekti, proti, ka bisfenols nav spēcīga inde un mūs nenogalinās. Bet par šīs vielas efektiem būtu inteesantāk lasīt endokrinologa komentāru, jo, cik saprotu, tā ir endokrīnā sistēma,kas tiek ietekmēta.

Pievienot komentāru