Ārstēšana, Veselības politika

E-veselību pārbaudīs un problēmas “izķers” divos mēnešos, sola VM

Ekrānšāviņš no vietnes

VM Ar deviņiem mēnešiem pietiks, lai ģimenes ārsti spētu e-veselības projektu notestēt un vēl pietiktu laika atklāto nepilnību novēršanai, šādu pārliecību aģentūrai LETA pauda veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa.

Āboliņa intervijā aģentūrai LETA sacīja, ka ministrija jau tagad tiekas ar visām iesaistītajām pusēm, “lai pa solītim ietu uz priekšu”. Darbnespējas lapu sistēma strādājot lieliski, pirmās lapas jau ir izrakstītas, sinhronizācija ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) jau notiek un nav jāgaida 1.septembris, uzsvēra ministres padomniece.

Runājot par sistēmu kopumā, Āboliņa gan atzina, ka viņai ir bažas, piemēram, vai sistēma “neuzkārsies” pie 100, 200, 300 vai 1000 lietotājiem vienlaicīgi. Viņa norādīja, ka līdz šim izstrādātājs SIA “Lattelecom” to nav varējis pilnībā garantēt, bet arī šis jautājums tiekot testēts. “Tomēr nekā citādāk, kā vien palaižot sistēmu to nevar uzzināt, lai arī kādus testus mēs veiktu,” skaidroja eksperte.

Tas, ka sistēmas darbībā būs pārtraukumi, esot neapšaubāmi, norādīja Āboliņa, tomēr piebilda, ka iedzīvotājs no tā nevar ciest. “Ja sistēmā rodas problēmas un tā pusstundu nedarbojas, tad ir jābūt vadlīnijām, kā rīkoties ārstam vai farmaceitam, lai iedzīvotājs neciestu,” stāstīja padomniece, norādot, ka tāpēc ir izveidota krīzes grupa, kura monitorē situāciju.

Jau ziņots, ka valdība līdz nākamā gada 1.septembrim pagarināja e-veselības sistēmas brīvprātīgās lietošanas termiņu.

Kā norāda VM, ņemot vērā, ka līdz 1.decembrim visas ārstniecības iestādes un aptiekas nebūs noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par veselības informācijas sistēmas izmantošanu un pacientiem varētu tikt būtiski ierobežota iespēja saņemt darbnespējas lapu, termiņš, no kura darbnespējas lapas un receptes ir obligāti jāizraksta e-veselības sistēmā, tiek pagarināts par deviņiem mēnešiem.

Attiecībā uz e-recepti noteikts, ka e-recepšu izrakstīšanas pienākums no 2017.gada 1.septembra attieksies tikai uz gadījumiem, kad tiks izrakstītas zāles, kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.

Pievienot komentāru