Bērni, Veselība

Bērniem valsts apmaksātu otro vakcinācijas devu pret vējbakām nodrošinās no 2019.gada

Foto - Shutterstock

Valdība šodien pieņēma Veselības ministrijas (VM) sagatavotos grozījumus “Vakcinācijas noteikumos”, kas paredz bērniem valsts apmaksātu otro vakcinācijas devu pret vējbakām nodrošināt tikai no 2019.gada, nevis no nākamā gada, kā bija plānots līdz šim.
To, ka otrā vakcinācijas deva pret vējbakām jānodrošina no nākamā gada, paredzēja 2013.gada grozījumi “Vakcinācijas noteikumos”.

Tomēr līdzekļu trūkuma dēļ šo ieceri īstenos tikai no 2019.gada, skaidro VM.

Otrās vakcīnas nodrošināšanai 2019.gadā būs nepieciešami 1,6 miljoni eiro.

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas norādēm viena vakcinācijas deva ir pietiekama, lai samazinātu mirstību un smagu saslimstību ar vējbakām, taču divas vakcinācijas devas dod augstāku efektivitāti un tāpēc ir ieteicamas valstīs, kuru imunizācijas programmu mērķis ir ne tikai samazināt mirstību un novērst smagus saslimšanas gadījumus, bet samazināt arī kopējo saslimstību un novērst uzliesmojumus, skaidro VM.

VM skaidro, ka no 2008.gada bērniem Latvijā tiek nodrošināta valsts apmaksāta vakcinācija pret vējbakām. Tas ir ļāvis sasniegt ievērojamus rezultātus slimības izplatības apkarošanā. 2015.gadā vakcinācijas aptvere bija visaugstākā kopš imunizācijas sākšanas – 85,6% bērnu bija vakcinēti. Līdz ar augsto vakcinācijas aptveri saslimušo skaits pērn ir bijis vismazākais visā novērošanas periodā. Salīdzinot ar periodu pirms vakcinācijas sākšanas, saslimstības gadījumu skaits Latvijā ir samazinājies par 68%.

Tāpat, salīdzinot ar 2007.gadu, 2015.gadā vairāk nekā par trim reizēm ir samazinājies stacionēšanas gadījumu skaits saslimšanas ar vējbakām gadījumos.

Vējbakas ir infekcija ar ļoti augstu inficēšanās risku, un, ja bērnu kolektīvā kāds bērns saslimst ar vējbakām, tiek noteikti ierobežojošie pasākumi un nevakcinētiem bērniem nav ieteicams apmeklēt infekcijas skarto iestādi. Līdz ar to vējbaku infekcijas izplatības ierobežošana ir nozīmīga gan no sabiedrības veselības, gan sociālekonomiskā viedokļa.

Pievienot komentāru