Dzīvesveids, Pirts

Pēršanās četrrocīgi no kinorežisora Ivara Zviedra zināšanu pūra

Ivars Zviedris. Foto - Edijs Pālens/LETA

Kinorežisors Ivars Zviedris stāsta par pēršanos četrrocīgi. “Ar draugiem esam izstrādājuši oriģinālu metodi – peram četrrocīgi. Divi stāv līdzās, plecu pie pleca, katram rokās divas slotas. Viens per pēdas un ķermeni līdz vidum, otrs – augšdaļu. Tā uzreiz var noklāt visu peramā ķermeni. Šādi sākām darīt, jo vienā pirts reizē iznāca pērt vairākus cilvēkus, tas bija grūti. Divatā iespējama ilgāka uzmanība peramajam, nereti pat iznāk process apmēram 40 minūšu ilgumā, pa vidu vien neliela atpūta. Esam trīs vai četri, kas var nomainīt pirmos pērējus, kad viņi nogurst. Pamazām izveidojās sistēma, kā visu paveikt precīzāk. Vispirms peram divatā – ar četrām bērzu slotām, pēc tam turpinām čabināt ar skaņu, tikai mazliet pieskaroties. Izmantojam arī kārklu klūgu slotiņu. Vēl viens cilvēks stāv un met garu. Beigās viņš paņem kadiķa zariņus un gulošo rāmi ieper.

Perot četrrocīgi, vienlaikus tiek kairināta liela ādas virsma, skarti daudzi receptori, tādēļ cilvēks var vieglāk atslēgt prātu un relaksēties. Mēs savā kompānijā zinām, ko katrs gaida no pirts, kas patīk. Atceros stāstu, ka slavenā dziedniece Zilākalna Marta parasti pulcējusi vairākus ļaudis un dziedinājusi. Virpinājusi enerģijas, lai visus harmonizētu: kas vienam par daudz, lai atdod otram; kam pietrūkst, lai saņem. Man šķiet, ka līdzīgi notiek pirtī. Sākumā visi runā, katrs grib kaut ko pasacīt. Pēc trim vai četrām stundām, kas pavadītas karsēšanās, pēršanās un dzesēšanās procesā, iestājas rāmums, izlīdzinājums.”

pirtsavize

Šis ir fragments no “LA” izdevniecības izdotās kārtējās tematiskās avīzes, šoreiz par pirtslietām – “Pirts – praktiski un dziedinoši”. Autore ir žurnāliste un pirtsmīle Gunta Tabore.

Izdevumā vienkop lasāmi daudzu Latvijas labāko pirtnieku ieteikumi un pirts praktiķu pieredze. Tāpat – padomi, kā būvējama pirts, veidojama krāsns, ierīkojamas lāvas gan tradicionālās pērtuvēs, gan neierastākās, pašbūvētās brīvdienas un saliekamās, melnajās dūmu un kupolveida pirtīs un pirtiņās. Avīzē arī viss par slotiņu griešanu, žāvēšanu un uzglabāšanu un arī kā gatavot un izmantot skrubjus, ko pirtī darīt ar dzintaru un kristāliem un daudzas citas lietas.

Pievienot komentāru