Ārstēšana, Citas slimības

Kādēļ ir svarīgi pēc iespējas ātrāk aizvietot trūkstošos zobus?

Foto - Shutterstock

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Zobu protezēšanas klīnikas ārsts, zobu protēzists Pauls Vītols skaidro, kādēļ pacientam ir svarīgi pēc iespējas ātrāk aizvietot zaudēto zobu, kādas ir sekas, ja tas netiek darīts laikus un kādas ir mūsdienu tehnoloģiju iespējas, lai aizvietotu zaudētos zobus.

1. Kādas ir iespējas ar implantu palīdzību aizvietot trūkstošos zobus, ko tas nozīmē pacientam?

Dr. Pauls Vītols skaidro, ka ir divas iespējas, kā pacients var ar zobu implantu palīdzību aizvietot zaudētos zobus. Parasti implantus ievieto ne ātrāk kā 3-4 mēnešus pēc zobu ekstrakcijas (izraušanas). Kad implanti ir ievietoti, seko to ieaugšanas (osseointegrācijas) periods, kas mēdz būt 2-8 mēnešus ilgs. Pēc ieaugšanas perioda var veikt protezēšanu (kroņa vai tilta uzlikšanu) uz ievietotā implanta. Šobrīd jaunāko tehnoloģiju iespējas ļauj tūlīt pēc zoba izraušanas (ekstrakcijas) veikt tūlītēju implantāciju ar tai sekojošu tūlītēju implanta slogošanu jeb kroņa vai tilta uzlikšanu.

2. Kādas ir tūlītējās implantācijas priekšrocības salīdzinājumā ar visplašāk izmantoto metodi?

Standarta metodei mēdz būt trūkumi. Gadījumos, kad zobs ir izrauts pirms kāda laika (tie var būt gadi, mēneši), kaulaudi samazinās jeb rezorbējās (uzsūcās), un arī mīkstie audi (smaganas) seko kaulaudiem. Rodas defekts, kuru pēc tam, ievietojot tikai implantu, ne vienmēr var atjaunot. Šādos gadījumos mutes, sejas un žokļu ķirurgam var nākties veikt gan mīksto audu sagatavošanu, gan kaulaudu jeb cieto audu sagatavošanu, tikai pēc kuras var sekot implanta ievietošana.

Savukārt tūlītējās implantācijas gadījumā pacientam ir iespēja uzreiz pēc zoba izraušanas aiziet no klīnikas ar zobu mutē. Tiesa, tā ir pagaidu restaurācija, līdz tiks izgatavota pastāvīgā restaurācija. Taču kaula zudums jeb rezorbcija ir krietni mazāka, praktiski minimāla. Uzliekot pagaidu zobu jeb tūlītēji noslogojot implantu, mīkstie audi tiek noturēti tādā pašā pozīcijā vai ar minimālām izmaiņām, kā tas ir bijis ar īsto zobu. Pacientam nav vajadzīgas papildus ķirurģiskas manipulācijas. Tūlītējas implantācijas un slogošanas mērķis ir galarezultātu iegūt pēc iespējas tuvāku dabīgam zobam gan paša zoba izskatā, gan arī mīkstajos audos ap to.

Pacientiem, kam ir periodontoloģiskas saslimšanas (smaganu saslimšanas), var nākties izraut vairākus zobus vai pat visu zobu rindu vienlaicīgi. Šādos gadījumos kaula daudzums jau ir samazinājies un parasti pacientam pēc zobu izraušanas izgatavo izņemamu platīti/protēzi, zem kuras, dzīšanas rezultātā, kauls sakrītas vēl vairāk un mīkstie audi paliek pilnībā plakani. Tas vēlāk var sarežģīt implantu plānošanas un ievietošanas procesu. Dr.P.Vītols skaidro, ka šādos gadījumos, pēc tūlītējas implantu ievietošanas var izmantot mutes dobumam paredzēto lodēšanas iekārtu WeldOne, ar kuras palīdzību šos implantus sabloķē kopā un tūlītēji slogo (uzliek kroņus vai tiltu). Labums ir tāds, ka tiek izmantots esošais kauls pirms tā uzsūkšanās. Šāda neizņemama konstrukcija pacientam ir gan psiholoģiski, gan funkcionāli daudz ērtāka.

3. Pie kāda speciālista pacientam ir jādodas vispirms, ja ir vēlēšanās aizvietot zaudēto zobu?

Dr.Vītols skaidro, ka jebkuras protezēšanas gadījumā pacientam vispirms ir jādodas pie protēzista. Lai veiktu tūlītējo implantāciju ar tūlītēju protezēšanu pēc zoba ekstrakcijas ļoti cieši ir jāsadarbojas zobu protēzistam, mutes, sejas un žokļu ķirurgam un zobu tehniķim. Bieži vien ir tā, ka sāp viens zobs un pacients pēc palīdzības vēršas pie ķirurga. Ja ķirurgs nav komandā ar zobu protēzistu un zobu tehniķi, vai ir bez priekšzināšanām par to, ka varētu tūlīt šo zobu ekstrahēt un tūlīt ievietot implantu, ne vienmēr pacients tiek nosūtīts pie zobu protēzista. Zobu tehniķis tiek piesaistīts mirklī, kad ir nepieciešams izgatavot zobu.

Jaunākās tehnoloģijas ļauj jau plānot restaurāciju bez pacienta klātbūtnes, jo ir pieejami sākotnējie nospiedumi, modeļi, rentgena uzņēmumi un intraorālā skenera (3 Shape Trios) attēli. Aizvien populārāka kļūst plānošana digitālā veidā, kad viss tiek sagatavots datorā. Līdz ar to jaunās tehnoloģijas, kas ir CAD/CAM (computer-aided design and computer-aided manufacturing) un 3D printeri tiek pielietoti lai izgatavotu gan pagaidu, gan arī pastāvīgās protēzes. CAD/CAM ir uz datora plānots kronis, vai jebkāda veida protēze, kuru izgatavo nevis standarta metāla atliešanas ceļā manuāli, bet izfrēzē.

3 Komentāri

Pievienot komentāru