Ārstēšana, Citas slimības

Nav jāgaida sāpes, arī miega traucējumi var liecināt, ka cieš aknas. 15 fakti par aknām

Foto - Shutterstock

Aknas sver apmēram 1,5 kg un ir lielākais dziedzeris cilvēka organismā. Tās atrodas labajā paribē un kopā ar žultspūsli pilda organisma darbības nodrošināšanai svarīgas funkcijas – ne velti aknu slimības lielākoties rada daudz problēmu.

**

Aknas ir bagātīgi apasiņotas, tāpēc ir brūngani sarkanā krāsā. Ik minūti caur šo orgānu izplūst ne mazāk kā litrs asiņu. Visas cilvēka organismā esošās asinis diennakts laikā aknas izfiltrē 300–400 reižu. Miljardiem aknu šūnu hepatocītu gādā par organisma iekšējās vides tīrību un pastāvīgumu.

**

Viens no aknu un žultspūšļa uzdevumiem ir ražot gremošanas fermentus, kā arī žulti. Aknas dienā izdala aptuveni litru šā šķidruma, un bez tā uzturvielu pārstrāde nav iedomājama. Izdala arī olbaltumvielas, kas nepieciešamas asinsplazmai un nodrošina asinsrecēšanu. Šajā orgānā rodas ievērojams daudzums – no trešdaļas līdz pat pusei – visas organisma limfas.

**

Sadarbībā ar imūnsistēmu aknas cīnās pret nevēlamām šūnām un kaitīgām vielām, kas apdraud organismu, piemēram, pret etanolu, ko satur alkoholiskie dzērieni. Aknas noārda savu laiku nodzīvojušās asinsšūnas un hormonus, kā arī vielas, kas uzņemtas, lietojot medikamentus. Visu lieko aknas palīdz neitralizēt, pārstrādāt un izvadīt no organisma.

**

Viss, ko apēdam, arī zāles un uztura bagātinātāji, kurus lietojam cerībā uzlabot un nostiprināt veselību, rada papildu slodzi aknām.

**

Aknas regulē glikozes līmeni asinīs, vajadzības gadījumā tajā pārvēršot taukus un olbaltumvielas. Aknas regulē arī vitamīnu un minerālvielu apriti.

**

Aknas uzglabā vajadzīgos vielmaiņas galaproduktus – glikogēnu, kas veidojas no glikozes un ko organisms izmanto tad, kad nepieciešama enerģija, kā arī dzelzi, vitamīnu B12 un taukos šķīstošo A, D, E un K vitamīnu.

**

Kamēr vien aknas nav stipri bojātas, tās nesāp. Aknu šūnām gan piemīt spēja atjaunoties, taču šim procesam ir robežas. Bojājumu galējā stadija ir ciroze, tad aknās ir izveidojušies saistaudi, kas nespēj veikt hepatocītu funkciju – atindēt organismu. Aknu cirozi nav iespējams izārstēt, taču, saudzējot orgānu un to nepārslogojot, cirozes attīstību var apturēt vai palēnināt.

**

Sāpes labajā paribē visbiežāk izraisa nevis aknas, kā nereti pieņem, bet gan žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi.

**

Problēmas aknu darbībā visbiežāk atklāj, veicot bioķīmisku asinsanalīzi un nosakot aknu šūnās sintezētu fermentu līmeni. Ja aknas ir slimas, bojātas, šo fermentu līmenis asinīs ir augstāks par normu. Ultrasonogrāfijā iespējams vizuāli konstatēt aknu bojājumus, piemēram, pārmērīgu tauku uzkrāšanos jeb taukaino hepatozi.

**

Ar taukaino hepatozi slimo vairāk nekā puse pieaugušo, kuriem ir aptaukošanās, taču ne tikai viņi – tauku šūnas aknās pastiprināti uzkrājas, ja ievērojami un strauji, par 20 kilogramiem samazinās ķermeņa svars. Arī alkoholisko dzērienu pārmērīgiem cienītājiem, jo stiprie dzērieni satur ne vien etanolu, kas kaitē aknām, izraisot to sabrukumu, bet arī daudz kaloriju.

Ieteicama mērena fiziskā aktivitāte un ogļhidrātu ierobežošana uzturā, jo arī tie kaitē taukainās hepatozes slimniekiem.

Pievienot komentāru