Dzīves māksla, Psiholoģija

Sajūtas ķermenī un frāzes, ko tev saka, kad ar tevi manipulē. Kā aizsargāties pret manipulācijām

1. Analizē izjūtas

1no3
Foto - Shutterstock

Nesen rakstījām, kā atpazīt, ka ar tevi manipulē. Šoreiz psiholoģe Anda Gaitniece-Putāne stāsta, kā aizsargāties pret manipulācijām.

Analizē savas izjūtas. Kaut kādu iemeslu dēļ tās ir nepieciešamas manipulatoram. Kāpēc? To saprotot, varēsi labāk izlemt, kā reaģēt ir tavās, nevis viņa interesēs. Trenē vērīgumu pret savām emocijām, jo emocijas ir pirmais signāls, ka kaut kas nav īsti lāgā. Piemēram, kāds tev izsaka komplimentu un to dzirdot, no vienas puses ir prieks, bet vienlaicīgi sajūti arī neuzticēšanos, vai arī uzklausot kolēģes bēdu stāstu sajūti aizkustinājumu, bet tajā pašā laikā arī nesaprotamu trauksmi. Iespējams, ka otrs tajā brīdī ar mums manipulē, mēģinot iedarboties uz kādiem mūsu vājajiem punktiem. Vai arī, piemēram, lietišķas sarunas laikā, apspriežot līguma punktus, pēkšņi sajūti neskaidras bailes, kas var liecināt, ka otrs ir iedarbojies uz tevi, turklāt tik veikli, ka pat neesi pamanījusi – kurā brīdī. Klasiska situācija ir, kad kontaktējot ar kādu cilvēku, sistemātiski rodas vienas un tās pašas emocijas, piemēram, vainas vai nekompetences izjūta. Visticamāk, ka konkrētais cilvēks pastāvīgi (un šādā situācijā veiksmīgi) „spēlē uz vienu un to pašu mūsu jūtīgo stīgu”. Ja izdodas kaut ko tādu piefiksēt, tad tas jau ir pirmais solis, lai domās pateiktu „stop”, ieturētu pauzi un mēģinātu skaidru galvu izdomāt – kā man tagad labāk reaģēt.

Reizēm ir ļoti noderīgi iet uz tiešu konfrontāciju, pasakot, piemēram „Kāpēc tu man to saki?”, vai „Kāpēc tu man to saki tieši šajā brīdī?”. Un reizēm pat ir vietā skaidri pateikt „Man ir sajūta, ka tu mēģini ar mani manipulēt…” vai „Stop, pagaidi, ko tu tagad dari?”

Ja esi sapratis slēpto manipulācijas iemeslu, vari to atklāt, tā izvairoties no manipulācijas. Piemēram, ja kolēģis citu cilvēku klātbūtnē tevi cenšas pavilkt uz zoba, saki: „Es saprotu, ka tu ļoti gribi izrādīties asprātīgs jaunās sekretāres priekšā. Mēs jau novērtējām tavu humoru, tas ir satriecošs, paldies.”

Ja gribam pārtraukt manipulāciju, tad ļoti palīdz, ja uzdodam atvērtus jautājumus, turklāt svarīgi, ka mierīgā balss tonī. Piemēram „Kas jums liek domāt, ka mana pieredze nav atbilstoša?”, „Ko tu pats esi darījis/ ko tu vari darīt, lai šo situāciju risinātu?”. Jo tad pats manipulators spiests atbildēt tieši un uzņemties atbildību. Parasti šie cilvēki nevēlas paši pielikt pūles, lai kaut ko saņemtu un grib, lai cits to izdara vai iedod. Tāpēc arī manipulatori cenšas izvairīties no tiešām atbildēm.. Nevajadzētu pieļaut konfliktsituācijas, atmaskojot manipulatoru, skaļi strīdoties un paaugstinot balsi – noklausies un atkal uzdod savu jautājumu.

Nepiešķir pārāk lielu nozīmi dzirdētajam. Bieži vien vārdu tiešā nozīme nesakrīt ar to psiholoģisko nozīmi. „Nekad man vairs nezvani!” var nozīmēt „Piezvani, es ļoti gaidīšu. Kad piezvanīsi, es vēl mazliet padusmošos un tad tev piedošu”.

Neļaujies vārdu plūdiem. To dēļ Buratīno ieraka izgāztuvē piecas zelta monētas, aplaistīja un gaidīja ražu. Ja tevi apber ar jautājumiem vai precizējumiem par kādu paveicamu darbu, tad zini – manipulators gaida, kad tu nodomāsi – vieglāk būs pašam izdarīt, nekā atbildēt uz jautājumiem.

Mierīgas, nevis spontānas atbildes, „aizkavēta” reakcija, sarunas pārvēršana par joku, pauzes ļaus labāk apdomāt un izprast situāciju.

Noderēs frāzes „Tas ir tikai tavs viedoklis”, „Es domāju mazliet citādi”, „Par gaumi nestrīdas!”, „Jā, es mēdzu rīkoties citādi, nekā vairums cilvēku šādā situācijā”. Vari izmantot pasīvo stratēģiju, vienkārši izvairoties tikties ar manipulatoru.

  1. Analizē izjūtas
  2. Vēl daži padomi manipulāciju frontes karotājiem
  3. Frāzes, kas var liecināt par manipulācijas mēģinājumu

3 Komentāri

  1. Frāzes 1. daļā neisklausās pēc manipulacijām. piem”man ar tevi ir viegli” Vai tā ir taisnība var sajust pēc plašāka konteksta.
    Otrajā daļā gan. Piem ” Ja tu mani mili, tad”

Pievienot komentāru