Atkarības, Psiholoģija

Bērni alkoholiķu ģimenē. Psiholoģiskā rehabilitācija

Foto: shutterstock.com

Atkarība no alkohola liek ciest ne tikai pacientam, bet arī viņa tuvajiem cilvēkiem, īpaši bērniem. Par to, kā alkoholiķi ietekmē savu atvašu dzīvi, stāsta ārsts, veselības programmu vadītājs Vladimirs Horoševs.

 

Dzērājģimenēs uzplaukst meli

Televīzijas ziņu sižetos bieži var redzēt alkoholiķu bērnus, kurus izņem no ģimenēm, jo viņi nav aprūpēti, paēduši. Viņus aizved prom no antisanitāriem apstākļiem, fiziskas vardarbības vai tās draudiem, neadekvātiem vecākiem.

Visi vēlas taisnīgi pažēlot nelaimīgos bērnus, kuru labklājību vecāki nomainījuši pret pudeli. Tomēr reti kurš pievērš uzmanību tiem bērniem, kuru ģimenē dzer tikai viens no vecākiem, bet tādu taču ir vēl vairāk! Parasti šādos gadījumos otrs vecāks sitas, kā var, cenšas nopelnīt, lai pabarotu un apģērbtu atvasi. Tomēr pat šādā “pa pusei” labvēlīgā ģimenē, bērns nevar normāli dzīvot un attīstīties. Galvenā problēma nav materiālās grūtības, bet tas, ka bērns šādos apstākļos aug melos.

Šādā ģimenē cilvēki cenšas izlikties, it kā nekas slikts nenotiek – gan pats alkoholiķis, gan pārējie tuvinieki. Skolā, vienaudžu vidū, bērnam nākas izlikties, ka viss ir labi. Taču tiklīdz viņš ir pāri mājas slieksnim, viņu bieži vien pārņem šausmas: fiziska un/vai emocionāla vardarbība, nekontrolējamas dusmu lēkmes un agresija vai pilnīga vienaldzība pret viņu.

 

Bērns nevar pie sevis ielūgt draugus, viņam nākas visu laiku izvairīties no sarunām par vienu no saviem vecākiem. No agra vecuma bērns iemācās manipulēt ar apkārtējiem, visādi izgrozīties – piemēroties alkoholiķa tā brīža garastāvoklim un vēl pieskatīt pārējo reakcijas. Šādi nenormāli apstākļi liek bērnam būt pastāvīgā stresā, un tas noteikti atbalsojas viņa attiecībās ar apkārtējiem, grauj psihi un veselību.

Kā pasargāt bērnu no psiholoģiskām traumām

Pret bērnu, kurš aug alkoholiķa ģimenē, jāattiecas īpaši. Būtu labi iedrošināt viņu sekojošam:

  1. Vienmēr runā to, kas tev uz sirds. Necenties glabāt ģimenes problēmas noslēpumā. Tāda cilvēka, kam tu tici, padoms palīdzēs tev atrast pareizo ceļu.
  2. Nenoslēdzies sevī, jo pasaule nesastāv tikai no problēmām. Esi aktīvs skolā un ārpus tās. Tas palīdzēs tev izvēdināt galvu un novērsties no smagām domām.
  3. Nevaino tuviniekus. Alkoholisms ir viņu bēda, viņu nelaime. Tava mīlestība pret tuviniekiem ir pilnīgi normāla. Atceries, ka tu vari viņus saprast un atbalstīt.
  4. Neatsakies no priecīgas dzīves. Esi “vienkārši bērns”. Tu vēl paspēsi pieaugt un iegrimt pieaugušo problēmās.

 

 

 

Ļoti bieži bērni spēlē izšķirošu lomu alkoholiķa cīņā ar sevi. Tikai nedrīkst aizmirst, cik bērnam ir grūti nelabvēlīgā ģimenē. Viņam vienmēr vajag atbalstu. Pat ja viņš to neprasa.

 

 

Avots: hkrasota-zdorovje.info

 

Ja jums ir pieredzes stāsts par dzīvi ģimenē, kurā ir alkoholiķis (-i), un jums ir izdevies savu dzīvi veidot citādi, izstāstiet savu stāstu. Rakstiet Veselam.lv redaktorei: linda.rozenbaha@la.lv

Pievienot komentāru