Personība, Psiholoģija

“Piesakoties darbā, sūtu CV, nevis slimību izrakstu!” HIV pozitīvais Ogle joprojām spridzina

1. Man ir veicies!

1no3
Foto – Matīss Markovskis, stils – Lolita Graudiņa

Pirms gada žurnālā stāstījām par Jāni Ogli – puisi, kurš piepeši uzzināja, ka ir HIV pozitīvs. Cits būtu morāli sabrucis, bet ne jau Ogle! Dažādas kaites jau kopš dzimšanas viņu centušās nogāzt no kājām, bet Jānis nepadodas. Azartiski atļaujas neietilpt pareizības rāmjos, tvert dzīvi kā piedzīvojumu. Kā viņam klājies šajā laikā?

Ielūkojoties Ogles aktivitātēs sociālajos tīklos, ik pa brīdim jāpasmaida. Te viņš karaokes konkursā lēkā līgavas kleitā un sudrabotā galvassegā, dziedot Seksuālos čiekurus, te, ietērpies šaušalīgā maskā, skauj skaistas meitenes, te karājas ar galvu uz leju, piesakot dalību konkursā par iespēju dzīvot Taizemē un veidot atraktīvu videoblogu.

Satiekoties uzzinu vēl citus neparastus jaunumus Jāņa dzīvē. Tie gan nav par slimošanu vai sāpēm, kas būtu gluži saprotami. “Sāpes es neierakstu savā plānotājā,” viņš nosmīn.

“Pēc publikācijas 36,6 °C saņēmu daudzus laba vēlējumus. Vieni uzteica par uzdrīkstēšanos atklāti pavēstīt par šādu saslimšanu, jo biežāk bija lasīti anonīmi stāsti. Citi prasīja padomu, kur pārbaudīties, lai pārliecinātos, ka neesi HIV pozitīvs. Cerams, ka mans stāsts ietekmēja arī kaut ko plašāk, jo HIV pacientu ārstēšanā beidzot paaugstināja robežu – imūnās sistēmas šūnu daudzuma līmeni, kad valsts sāk kompensēt terapijai nepieciešamos medikamentus. Tagad tās ir 350 imūnās šūnas vienā kubikmilimetrā, bet agrāk šī robeža Latvijā bija tikai 200 šūnu. Tātad, lai gan cilvēka imūnsistēma skarta tik stipri, valsts kompensēto medikamentu nevarēja saņemt. Prieks, ka tas mainījies,” uzsver Jānis.
Piebildīšu, ka viņš pats šīs zāles saņem no ārstēšanās sākuma, jo brīdī, kad Oglem atklāja imūndeficīta sindromu, organismā bija vien 0,7 imūnās šūnas!

Nesen biedrība AGIHAS, kas ir atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem, īstenoja projektu, lai noskaidrotu HIV inficēto iedzīvotāju domas. Pētījuma rezultāti apliecināja, ka šie cilvēki jūtas sociāli atstumti, daudziem ir grūtības iekļauties darba tirgū – 34% respondentu saskārušies ar vairākkārtējiem darba atteikumiem. Vaicāju Jānim, kā viņš saredz šo situāciju.

“Protams, ir svarīgi runāt par šo tematu, lai mazinātu stereotipus un aizspriedumus. Taču nevajag censties visu norakstīt uz diagnozi. Daudzas lietas ir atkarīgas no paša attieksmes. Piekrītu, ka vairākums darba devēju baidītos ņemt darbā cilvēku ar HIV diagnozi, taču nav mans pienākums to uzsvērt. Piesakoties darbā, es taču sūtu CV, nevis slimību izrakstu!”

  1. Man ir veicies!
  2. Kinopasaulē
  3. Vingro kopā ar pokemoniem

3 Komentāri

  1. Forši, ja cilvēks spēj aktīvi dzīvot, nevis iegrimst apātijā un sevis žēlošanā. Kaut gan HIV mūsdienās vairs nav tā briesmīgākā slimība. Jārij tik zāles un jādzīvo nost!

Pievienot komentāru