Ārstēšana, Citas slimības

Atvilnis – sliktu paradumu sekas. “Melnais saraksts”, kas to veicina. Un kā tikt galā?

1. Kas veicina

1no3
Zīmējums - Dzintars Melnis

Biežākā sūdzība atviļņa slimības gadījumā ir dedzinoša sajūta aiz krūšu kaula. “Starp barības vadu un kuņģi atrodas slēdzējmuskulis, kam pēc katras rīšanas kustības būtu jāaizveras, taču reizēm tas nenotiek, tādēļ kuņģa skābais saturs nokļūst atpakaļ barības vadā, kairinot tā gļotādu un izraisot dedzināšanu,” skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenterologs Sabri Abdulmassihs. Ārsts atzīst, ka tā ir viena no izplatītākajām gremošanas sistēmas slimībām, un neatceras dienu, kad pēdējo gadu laikā uz konsultāciju pie viņa nebūtu ieradies vismaz viens atviļņa slimnieks.

Visbiežāk atvilnis neliecina par nopietnu veselības apdraudējumu. Kaut gan sūdzības mēdz būt izteiktas, tās ne vienmēr sakrīt ar slimības smaguma pakāpi. Simptomus tomēr nevajadzētu ignorēt, jo laika gaitā var rasties izmaiņas barības vada gļotādā.

Parasti atvilni izraisa neveselīgs dzīvesveids – ilgstoša sēdēšana pie datora statiskā pozā, ātri ieturētas sātīgas un apjomīgas maltītes, pēc kurām ilgi sēžam vai uzreiz dodamies gulēt. Tādējādi tiek kavēta barības virzīšanās uz priekšu, palielinās spiediens kuņģī, slēdzējmuskulis atveras un kuņģa saturs nokļūst barības vadā.

Šo problēmu veicina aptaukošanās, grūtniecība, kā arī hiatālā trūce. Tas nozīmē, ka daļa kuņģa ieslīd krūškurvī virs diafragmas. Slēdzējmuskuļa tonusu var vājināt smēķēšana. Paaugstināts atviļņa risks ir to profesiju pārstāvjiem, kuriem daudz jārunā, jo tādējādi tiek “norīts” gaiss. Šā paša iemesla dēļ nevajadzētu dzert sulu caur salmiņu.

Katram ir savs produktu “melnais saraksts”, kas izraisa dedzināšanu, taču biežākie vaininieki ir kafija, tēja, šokolāde, ķiploki, piparmētra, taukaini un pikanti ēdieni, kā arī gāzēti un alkoholiski dzērieni. Daži veicina ātrāku kuņģa skābes sekrēciju, bet citi ietekmē slēdzējmuskuļa darbību.

Atvilni var provocēt daudzas zāles, piemēram, hormonālās kontracepcijas līdzekļi un hormonus aizvietojošā terapija, daži medikamenti pret augstu asinsspiedienu, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, antidepresanti, kā arī citi.

  1. Kas veicina
  2. Neatstāt bez ievērības
  3. Ja "vainīga" trūce

1 komentārs

Pievienot komentāru