Ārstniecības augi, Netradicionāli

Saaukstēšanos uzveic dabīgā veidā. Labākie Sumeragas, Audera un Tereško padomi

Foto - SXC

“Lai gan organismam ar akūtu vīrusu saslimšanu jeb saaukstēšanos būtu jātiek galā pašam, sliktā pašsajūta liek stiept roku pēc zāļu paciņas. Ārstniecības augi spēj maigi, bet pietiekami stipri uzlabot pašsajūtu un atbalstīt organismu cīņā ar vīrusiem, tādēļ vispirms labāk lietot dabas līdzekļus, nevis ķīmiskos preparātus,” uzskata otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Lai gan aptiekās tie ierindoti starp uztura bagātinātājiem, daudzi ražoti tepat Latvijā no mūsu zemes augiem un bišu produktiem.

Ieeļļo sāpošo kaklu

Dabas līdzekļi – augi, to ekstrakti, eļļas, ziedes, sulas – ierobežo vīrusu vairošanos, stimulējot imūno sistēmu, skaidro fitoterapeits Artūrs Tereško. “Tāda iedarbība, piemēram, ir radiolai, čīkstuļu laimiņam, citronliānai, ceļmallapai, bērza lapām. Savukārt augi, kas satur fitoncīdus, piemēram, ķiploki, sīpoli, priedes skujas, sveķi un tās preparāti, ārstniecības salvija, iznīcina vīrusus,” uzskaita fitoterapeits. “Ja sācies akūts elpošanas ceļu iekaisums, izmanto ārstniecības augus, kas satur gļotvielas un samazina kairinājumu, – alteja, kāršroze, māllēpe, deviņvīru spēks, Islandes ķērpis, vārpatas sakne.” Tiem, kas nevēlas gatavot tējas un uzlējumus, A. Tereško iesaka aptiekā iegādāties jau gatavus preparātus, kas satur šo augu ekstraktus.

“Lielisks pretvīrusu līdzeklis ir propoliss. Saaukstēšanās gadījumā jānokošļā pupas lieluma gabaliņš, līdz tas sairst.

Jau rudenī profilaktiski organisma stiprināšanai var lietot propolisu kapsulās – pa vienai kapsulai vienu divas reizes dienā, bet, ja tomēr gadās saslimt, deva jāpalielina.

Pēc G. Sumeragas domām, sāpošam un iekaisušam kaklam ārstniecības augs numur viens ir ārstnieciskā salvija, ko gan nevajadzētu lietot grūtniecības laikā. “Salvijas tēja ir garšīga, turklāt tā satur vērtīgas pretiekaisuma vielas. Stipri savārīta salvijas tēja izmantojama kakla skalošanai, ja iekaisusi rīkles gļotāda un sāp kakls. Sāpes un iekaisumu mazina arī kliņģerīšu tēja, bet ceļteku tēja palīdz mīkstināt kairinošu klepu,” ārste saka.

Iekaisušas rīkles gļotādas ārstēšanai var izmantot aerosolus uz spirta vai eļļas bāzes. Ārste rekomendē priekšroku dot tam preparātam, kura garša un forma patīk labāk, taču viņa novērojusi, ka pacienti biežāk izvēlas uz eļļas bāzes ražotos. Līdzās eļļai, kas veic gļotādas pārklāšanu un mīkstināšanu, šo aerosolu sastāvā parasti ir arī augu ekstrakti ar pretsāpju un pretiekaisuma darbību – kliņģerīte, tējas koks, asinszāle, smiltsērkšķi, ehinācija.

Tomēr arī augu valsts preparātus var pārdozēt, tāpēc G. Sumeraga iesaka ieklausīties savā pašsajūtā un rūpīgi lasīt instrukciju. Ja slimība ieilgst vai stāvoklis pasliktinās – jāvēršas pie ārsta.

Pievienot komentāru