Ārstēšana, Veselības politika

C hepatīta slimnieki paliek bez zālēm!

Foto - Shutterstock

No šā gada janvāra, kad valsts pilnībā apmaksā medikamentus C hepatīta slimnieku ārstēšanai, līdz gada beigām strauji pieaudzis to slimnieku skaits, kam nepieciešama šī jaunā un efektīvā bezinterferona terapija. Valstij vairs nav naudas, lai varētu apmaksāt viņu ārstēšanu. Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka septembrī finansējuma pietika vairs tikai vienam slimniekam, bet, sākot no oktobra – nevienam.

Veselības ministrija (VM) nebija paredzējusi, ka slimnieku skaits pieaugs tik strauji un ka tam būs nepieciešama nauda, tāpēc jau vairākus mēnešus cilvēkiem, kas sirgst ar šo kaiti, zāles nav pieejamas. Bija plānots, ka mūsdienīgās zāles tiks kompensētas 200 slimniekiem, kuriem jau ir aknu ciroze vai fibrioze strauji progresē cirozē, taču šādu pacientu kļūst arvien vairāk. Atgādināšu, ka šogad C hepatīta ārstēšanai tika piešķirts papildu valsts finansējums 6,6 miljoni eiro, taču ar to ir par maz, lai varētu ārstēt visus, kuriem strauji progresē aknu slimība. Uzzinot, ka ir iespējams pilnībā ārstēties par valsts naudu, pie ārstiem devās neprognozējami liels to slimnieku skaits, kuri bija atmetuši cerības izārstēties ar interferonu un kuri pie ārstiem vairs negāja. Tiek prognozēts, ka līdz gada beigām pacientu skaits divkāršosies.

Bijušajai C hepatīta biedrībai (tā vairs oficiāli nepastāv, bet telefona numuri ir saglabājušies) zvana ļoti daudz sašutušu pacientu un interesējas, kāpēc valsts vairs viņiem neapmaksā zāles, pastāstīja bijusī biedrības vadītāja Olita Mengote.

NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga apstiprināja, ka pacientu plūsma ir krietni palielinājusies, jo ārstu konsilijs bezinterferona terapiju nozīmē arvien vairāk slimniekiem, kuriem tā patiešām ir nepieciešama.

C hepatīta medikamenti ir iekļauti valsts kompensējamo zāļu B sarakstā, kur valsts neierobežo pacientu ārstēšanu.

Ņemot vērā Ministru kabineta lēmumu, no decembra oficiāli pastāv C hepatīta slimnieku reģistrs, līdz ar to ministrijai būs iespējams daudz precīzāk aprēķināt nepieciešamo finansējumu zālēm. Precizitāte ir nepieciešama arī tādēļ, ka NVD, ņemot vērā valdības noteikumus, slēdz līgumu ar farmācijas firmu, kas piegādā mūsdienīgos medikamentus C hepatīta ārstēšanai. Līgums par finansiālu līdzdalību kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu kompensācijas nodrošināšanai uzliek par pienākumu farmācijas firmai segt no saviem finanšu līdzekļiem to naudas summu, kas pārsniedz valsts noteikto limitu. Tātad uzņemties uz saviem pleciem ārstēt daļu no pacientiem. NVD un komersants, slēdzot līgumu, vienojas par konkrētu naudas summas procentu, ko apmaksās zāļu ražotājs. Farmācijas uzņēmums “AbbVie”, noslēdzot līgumu ar NVD, apņēmies simtprocentīgi apmaksāt šo slimnieku ārstēšanu, kas ir virs valsts noteiktā limita, no sava naudas maka. Taču pacientu skaits, kuriem ārsti izrakstījuši no interferona brīvās zāles, ir tik liels, ka radušās nopietnas domstarpības starp ražotāju un ministriju. “AbbVie” tirgus pieejamības un valdības attiecību vadītāja Santa Bičkoviča pastāstīja, ka zāļu piegādātājam bijušas sarunas ar VM par līguma apturēšanu. “Ja valsts prognoze par pacientu skaitu, kuriem ir nepieciešamas zāles, bijusi tik ļoti neprecīza, var rasties problēmas ar noslēgtā līguma izpildi. Ražotājs paļāvās uz valsts norādītajiem skaitļiem. Mēs savlaicīgi brīdinājām ministriju, ka riska sadalījums nav vienlīdzīgs, ka tas pilnībā tiek pārnests uz zāļu ražotāju,” sacīja S. Bičkoviča.

Arī valsts galvenais infektologs Uga Dumpis atzina, ka pacienti neprognozējami lielā slimnieku skaita dēļ ir palikuši bez zālēm, bet nākamgad situācija būšot krietni labāka, jo valsts finansējums medikamentiem tikšot nodrošināts. Veselības ministrijā noskaidroju, ka papildu finansējums esot atrasts, taču tas vēl jāsaskaņo ar Finanšu ministriju un valdību.

“C hepatīta pacientiem tā ir ļoti gaidīta un svarīga ziņa, un ļoti ceru, ka jau drīzumā kļūs skaidrs, par cik lielu līdzekļu apjomu ir runa un cik lielam skaitam pacientu 2017. gadā ir cerības izveseļoties ar valsts apmaksātu efektīvu terapiju, kas faktiski ir vienīgais iespējamais risinājums šo pacientu ārstēšanai un infekcijas izplatības mazināšanai Latvijas sabiedrībā,” akcentēja C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs pēc veselības ministres Andas Čakšas intervijas “Rīga TV 24”, kur viņa apsolīja, ka kompensējamajiem medikamentiem novirzītie papildu līdzekļi 2017. gadā tiks ieguldīti C hepatīta pacientu ārstēšanai.

2 Komentāri

 1. Vienkārši smieklīgi ir to valsts atbildīgo amatpersonu “pētījumi” un “prognozes”. Ja situācijā, kad Latvijā ir apmēram 50 tūkstoši c-hepatīta slimnieku “Izpētīt un noprognozēt”, ka zāles būs vajadzīgas vien pāris simtiem cilvēku, tur tiešām ir jābūt talantam!
  UN vēl, kāpēc gan Latvija nevarētu iepirkt Indijas firmu ražotās zāles, kas ir desmitiem reižu lētākas un ārstē tik pat efektīgi, kā “AbbVie” piedāvātās? Tā taču varēti dažu simtu c-hepatīta slimnieku vietā izārstēt vairākus tūkstošus!!!
  Atkal kārtējie birokrātijas šķēršļi, kuru dēļ mirst cilvēki!
  UN kāpēc vispār jātērē valsts līdzekļi vecās paaudzes c-hepatīta zālēm, ar kurām ārstēšanās ir ilgstoša, saistīta ar mokošām blakusparādībām un mazefektīva???
  Lielā mērā “nopelni” par šīs drūmās situācijas rašanos ir arī C hepatīta pacientu apvienības pārstāvim Kristapam Kauguram, kurš cīņā par c-hepatīta slimnieku iespējām saņemt sūtījumos zāles no Indijas , nostājās nevis c-hepatīta slimnieku, bet gan toreizējā veselības ministra Belēviča pusē.

 2. Cik noprotu C hepatīts izplatās arī kosmētikas un cik arī dīvaini medicīnas darbību sfērā – tātad trūkst valsts uzraudzības. tas jālabo –
  # stiprināt valsts uzraudzību, lai neinficē ar rīkiem,
  # izārstēt slimos, lai netīši neizplata.
  Kad visi ( salīdzinoši) izārstēti, tad inficēšanās briesmas mazinās – bet vai ir valstiskā saprašana?

Pievienot komentāru