Ārstēšana, Veselības politika

Izmeklēs asinsdonoru centra direktores rīcību

Foto - Karīna Miezāja

Veselības ministre Anda Čakša ierosinājusi disciplinārlietu pret Valsts asinsdonoru centra (VAC) direktori Ivetu Ozoliņu par iespējamu amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu un uz izmeklēšanas laiku atstādinājusi viņu no amata. Disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai, kuru vada ministrijas valsts sekretārs Kārlis Ketners, jāsniedz atzinums veselības ministrei līdz 2017. gada 16. janvārim.

 

Neizpratne par VAC paziņojumu

VAC direktore “Latvijas Avīzes” 8. decembra publikācijā “Jums pārlietas inficētas asinis” informēja, ka centrs 28 slimnīcām ir nosūtījis brīdinājuma vēstules par iespējamu pacientu inficēšanu ar C hepatītu asins pārliešanas laikā. 2015. gada nogalē centrs, veicot valsts iepirkumu, iegādājās jaunu “Roche Cobas” asins paraugu analizatoru, kas, testējot donoru asinis, šogad uzrādījis vairāk paraugu ar antivielām pret C hepatītu nekā iepriekšējos gados “Abbott” firmas iekārta. Taču, kā paskaidroja valsts galvenais infektologs Uga Dumpis, antivielas vēl nenozīmē, ka asinis ir inficētas. Tikai tad, kad tās testē Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā, var noteikt, vai tās patiešām ir inficētas un tām ir pozitīvs rezultāts. Tāpēc nav saprotams I. Ozoliņas paziņojums preses konferencē, ka centrs ar jauno tehnoloģiju konstatējis, ka 25 pastāvīgajiem donoriem ir C hepatīts.

Ar jauno iekārtu izmesto viltus paraugu skaits ir daudz lielāks nekā tad, kad centrs strādāja ar iepriekšējo analizatoru, kurš, ņemot vērā statistikas datus, spēja ļoti labi atklāt ar C hepatītu inficētas asinis. To apliecina gan VAC, gan arī LIC dati. Taču iepriekšējai aparatūrai nebija tik daudz viltus datu, kā tas ir tagad, strādājot ar jauno valsts iepirkto asins testēšanas iekārtu. Toreiz ar C hepatītu inficēto asinsparaugu skaits, ko konstatēja LIC, bija tuvu tam, par kuriem šaubas izteica asinsdonoru centrs, redzot, ka asinīs ir antivielas un nosūtot analizēšanai uz LIC.

 

Kaimiņos bez panikas

Neoficiāli zināms, ka “Abbott” pārstāvji gatavo vēstuli Veselības ministrijai par apmelojumiem, kuri izskanējuši par šīs firmas veco iekārtu, kā arī par dezinformāciju, ka firmas pārstāvji asinsdonoru centram it kā rakstot sūdzības un pārmetumus.

Noskaidroju, ka “Abbott” analizators ar mūsdienīgu reaģentu sistēmu tiek izmantots gan Igaunijas, gan Lietuvas asinsdonoru centros. Pēc tam kad Latvijas masu informācijas līdzekļos parādījās informācija par donoru inficētajām asinīm, Lietuvas Nacionālā asins centra vadība sasauca preses konferenci, lai informētu par situāciju kaimiņvalstī, kur nopirkts aparāts, kas izmet daudz viltus paraugu un radījis satraukumu sabiedrībā. Preses konferencē uzsvērts, ka Lietuvā iegādātā aparatūra ir droša un cilvēkos nerada nevajadzīgu paniku.

 

Izmeklē, lai nepieļautu atkārtoti

“Šobrīd disciplinārlieta un izmeklēšana ir par to, lai nepieļautu, ka situācija var atkārtoties un ka pacientiem varētu rasties bažas, ka asinis, kas viņiem tiek pārlietas, nav tīras vai ir inficētas. Tas ir būtiski no sabiedrības drošības viedokļa,” skaidroja Čakša “LNT Ziņām”. Ministre norādīja – visā procesā ir jāsaprot, kā var būt situācija, ka ir nobīdes no kvalitātes prasībām. “Arī iepriekšējā periodā ir bijuši pārkāpumi attiecībā uz kvalitāti, tāpēc ir būtiski izmeklēt,” piebilda Čakša.

I. Ozoliņa par VAC direktori sāka strādāt 2014. gadā un viņas laikā darbu zaudēja daudzi pieredzējuši centra speciālisti. Ozoliņa par kvalitātes un risku vadības departamenta direktoru iecēla savu bijušo priekšnieku Cēsu klīnikas vadītāju Guntaru Knikstu. Pirms tam Ozoliņa bija strādājusi par grāmatvedi vairākās ie­stādēs, tostarp arī Cēsu rajona slimnīcā, bet, kad to reorganizēja, viņa Cēsu klīnikā bija valdes locekle un finanšu direktore. Atstādinātajai VAC direktorei ir maģistra grāds finanšu ekonomikā.

1 komentārs

Pievienot komentāru