Ēšana, Uzturs

Kāposti, sautēti apelsīnu sulā. Un citas tradicionālo ēdienu veselīgas alternatīvas

Lido Publicitātes foto

„Tā nu reizēm sanāk, ka pēc Ziemassvētku un Jaungada gardumu baudīšanas jāmokās nožēlā par pārēšanos,” atzīst rehabilitācijas centra „Jaunķemeri” sertificēta uztura speciāliste Mg. sc. sal. uzturzinātnē Ilze Lutere. „Tad tiek doti vieglprātīgi solījumi, ka cūkas cepetim, sautētiem kāpostiem un treknajai mērcītei pat virsū vairs neskatīsieties. Taču nav vērts šaustīt sevi ar pārmetumiem un solīt neizpildāmo, ja iespējams no šīs problēmas pavisam vienkārši izvairīties.

 

Ilze Lutere sniedz ieteikumus, kā pēc iespējas veselīgāk izmantot dažādus produktus.

Zirņi un pupiņas. Latvieši zirņus un pupiņas ēd no Ziemassvētkiem līdz Jaunajam gadam, bet vajadzētu otrādi – no Jaunā gada līdz Ziemassvētkiem. Zirņos un pupiņās ir maz tauku, toties daudz olbaltumvielu, šķiedrvielu un citu vērtīgu vielu. Tradicionāli Ziemassvētku galds nav iedomājams bez zirņu vai pupiņu ēdiena. Kāpēc gan pupiņas nevarētu „iekomponēt” saldajās pupiņu trifelēs, vai, piemēram, zirņu miltus saldumos.

Štovēti kāposti. Liesāks variants ir skābos kāpostus sautēt apelsīnu sulā, pievienojot brūno cukuru un mazliet kanēli. Tā uzreiz tiek nošauti trīs zaķi: kāpostos nav tauku, tie ir ļoti patīkami zeltaini brūnā krāsā un garšo dievīgi.

Cepetis, žāvēta gaļa, kotletes un karbonāde. Ko iesākt ar šiem ierastajiem un garšīgajiem ēdieniem? Zināms ir fakts, ka augstās temperatūrās, kurināmā un produktā esošo tauku iespaidā, kuriem pievienojas arī atmosfērā esošais skābeklis, veidojas mūsu organismam nevēlami savienojumi. Par cepto gaļu priecājas tikai uz mēles esošās garšas kārpiņas (košļāšana labākajā gadījumā ilgst piecas sekundes), kamēr vēders demonstratīvi sūta signālus – kāpēc to ēdat? Labi būtu ievērot pāris noteikumus, lai šos tik ļoti iecienītos ēdienus pagatavotu veselīgāk. Ja nevarat atturēties no kotlešu vai karbonādes cepšanas uz pannas, atcerieties, ka ik pēc divām pannām eļļa ir jāmaina, turklāt panna ir jānomazgā. Eļļu noteikti nevajag taupīt. Labāk, lai cepamais viegli peld eļļā, nekā uz pannas tās ir par maz. Ja eļļas ir maz, ēdiens piedeg ātrāk, turklāt eļļa sāk dūmot un degt, kas rada virkni bīstamo savienojumu.

Cepeti vēlam cept cepamajā maisā kopā ar dārzeņiem vai tradicionālajā „pīlē”, pievienojot melno kardamonu, kas piešķirs ēdienam kūpinājuma garšu, un timiānu, kurš savukārt bagātinās to ar antioksidantiem.

Pievienot komentāru