Ārstēšana, Veselības politika

Ārstiem tikai – 560 eiro. Drīz varot trūkst speciālistu, kas pieņem dzemdības

Foto - Ieva Čīka/LETA

“Šādos apstākļos ir apdraudēta ne tikai dzemdību palīdzības kvalitāte, bet tās nodrošinājums Latvijā vispār. (..) Lūdzam nekavējoši risināt dzemdību palīdzības tarifa jautājumu atbilstoši reālajām izmaksām, lai neveidotos situācija, ka valsts apmaksāta dzemdību palīdzība kādai Latvijas iedzīvotāju daļai kļūst nepieejama,” tā Veselības ministrijai rak­sta Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga, vēršot uzmanību uz dzemdību un ginekoloģijas speciālistu zemajām algām. Patlaban ār­stam, kas pieņem dzemdības, valsts par vienu slodzi maksā 560 eiro pēc nodokļu nomaksas, tāpēc ārsti ir spiesti strādāt vairākās darba vietās.

Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Reze­berga norāda, ka situācija ar medicīnas speciālistiem ārstniecības iestādē, kur viņa ir ne tikai administratīvajā amatā, bet arī praktizējoša ārste, esot katastrofāla un ka neesot tālu tas laiks, kad trūks speciālistu, kas pieņems dzemdības. “Pastāv liela atšķirība starp darba samaksu ambulatorajā sektorā un stacionārā – ambulatorajā atalgojums ir trīs reizes lielāks. Daudzi mani kolēģi patlaban gaida pārmaiņas, un, ja alga būtiski nepieaugs, turpinās pamest stacionārus, lai strādātu ambulatori vai arī privātajā medicīnā,” sacīja D. Reze­berga. Viņa piebilst – ko var prasīt no ārsta, kurš ir nostrādājis trīs diennaktis pēc kārtas, vai viņš vairs spēj kritiski domāt un pieņemt pareizos lēmumus! “Politiķiem ir noteikti jāsaprot, ka tā krūzīte ir pilna, tas viss ir uz robežas, kur tiek apdraudēta mātes un bērna veselība. Cilvēkiem tiešām vairāk uzkraut nevar,” saka D. Rezeberga.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas dzemdību nodaļas vadītāja Sandra Vītiņa, kura arī pati pieņem dzemdības un operē, sacīja, ka sertificētu ārstu trūkums tiekot kompensēts ar rezidentiem, kuriem atļauts strādāt tikai sertificēta speciālista uzraudzībā. “Ārsti nevēlas strādāt par tik mazu algu un aiziet strādāt privātajā sektorā, kur ir krietni lielāka alga, mazāk stresa un noguruma. Ja finansiālā situācija neuzlabosies, drīz nebūs vairs kas apmāca rezidentus. Jau par normu kļuvis, ka ārsts mēnesī strādā 240 stundas un saņem tikpat kā par 168 darba stundām,” stāsta S. Vītiņa.

Patlaban par vienām dzemdībām, mātes un bērna medicīnisko aprūpi valsts maksā 295 eiro, kas ir krietni zem reālajām izmaksām. Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja I. Kreicberga ne reizi vien informējusi Veselības ministriju, ka tarifam par dzemdībām bez sarežģījumiem, lai medicīnas personāla atalgojums būtu puslīdz konkurējošs vismaz valsts apmaksāto pakalpojumu ietvaros, vajadzētu būt 533 eiro, patoloģiskām dzemdībām – 779 eiro, bet, ja mazulis piedzimst ar ķeizargrieziena palīdzību, tad vairāk nekā 1000 eiro.

17 Komentāri

 1. Piedodiet, bet es neticu, ka ārstiem ir tikai kādi 350 eiro alga. No kādiem līdzekļiem tiek pirktas jaunas mašīnas ģimenēs, būvētas jaunas mājas, pirkti luksusa dzīvokli, un atpūtas braucieni uz Kanāriju salām. Ja teiksies ka aizņemas bankā, tad es līdz galam neticēšu. Tā ir mediķu klaja šantāža pret valsti, lai uz citu grupu cilvēku rēķina palielinātu viņiem algas, bet attieksmi pret pacientiem nemainot.

  1. Laiks jau būtu noticēt.Cik daudzi dzemdību speciālisti braukā ar luksusa mašinām un dzīvo mājās??????????? Runa iet tieši par ārstiem , kas strādā stacionāros!!!!!!!!!!!!!!!!! Un , vai tiešām ārstiem liegts pat atpūsties??????????????

  2. No kadiem līdzekļiem, visi ārsti, kuri man māca augstskolā, strādā 3-4 darbos, reāli bez privātās dzīves, tad arī var braukt ar jauniem auto un celt biezas mājas, citādi nekā. Un arī atkarīgs no nozares, citi nemaz tādu “kāpostu” nepelna, bet ieguldītais laiks darbā ir nenormāls attiecībā pret to samaksu un neaizmirsīsim, kāda atbildība ir ārstam un vispār, lai kļūtu par to ārstu ir vismaz 10 gadi jāiegulda izglītībā un šo 10 gadu laikā nesaņem vispār neko…

  3. Laikam “šis pacients ” ļoti nemīl ārstus!!! Kāda šantāža pret valsti???? Kāpēc deputāti sev paceļ algas un var gulēt darba vietā? Bet ārsti strādā nenormāli daudz. Un vai viņi nav pelnījuši atbistošu samaksu? Vai nav pelnījuši atpūsties?

 2. Dzemdību nams ir absolūti slikta menedžmenta piemērs. Un pati Rezeberga izstrādāja un atbalstīja Circenes mātes un bērna plānu,kur ambulatori tika ielikti milzīgi koeficienti un maksājumu tieši ambulatori un arī privāto prakšu ārstiem.

 3. Mašīnas pērk un kaut kur aizbrauc tikai tad, ja ārstam ir vismaz 4 darba vietas no kurām vismaz viena ir privātajā sektorā.
  Pati esmu ārsts, stràdàju dzemdību nodałā un vēl 4 citās vietās, (tieši tādēł auto nav iegriba, bet gan reāla vajadzība, lai visur paspētu) un tas nozīmē labākajā gadījumā 2 brīvdienas mēnesī, kuras tāpat sanāk pēc 24st darba dienas un baigās jaudas kaut ko darīt tāpat nav.
  Tādēł tiešām kłūstu neiecietīga pret cilvēkiem, kas strādā 40stundas nedēłā, nopelna 3x vairāk un atłaujas vēl gudri spriedelēt par ārstu atalgojumu.
  Protams, ka ārsta amats ir aicinājums, bet vai tiešām tas atłauj cilvēku paverdzināt līdz bezsamañai. Un jā. Tàdēł ir neiecietīgi ārsti, kłūdas darbā un citas problēmas.
  Atnāciet pavoluntēt līdzi kādam ārstam kaut uz vienu diennakts dežūru pēc kuras uzreiz nākošajā rītā jādodas uz ambulatoro pieñemšanu un jāstrādā līdz 8 vakarā, jo nevar jau tam pacientam atteikt, ja tiešām pēkšñi saslimst un ir atnācis, mājās tik vien spēka kā iekrist gultā un nākošajā dienā agri celties un doties atpakał uz dežūru.
  Un tā gadiem un gadiem uz priekšu, jo vēl saglabājas cerība par to, ka reiz alga būs tāda, ka varēs strādāt tikai 40 stundas nedēłā kā cilvēks normālais, nevis vismaz 100 stundas nedēłā raut un vēl klausīties nievājošos viedokłus. Bet cerība lēnām pagaist un tas liks vēl vairāk speciālistiem meklēt iespējas strādāt citviet Pasaulē. Un slimnīcas būs jāaizklapē, jo strādāt šeit nebūs kam.
  Skumji, bet kolēgu starpā aizbraukšanas jautājums paliek arvien aktuālāks.

  1. Tā tiešām ir, jo ārstu trūkst un arī veselības aprūpes sistēmā ir daudz nesakārtotu jautājumu gan par samaksu mediķiem, gan pacientu iespējas savlaicīgi saņemt nepieciešamo palīdzību, piemēram, izmeklējumu vai speciālista konsultāciju.Kvotas!Vai tiešām nevar ieviest veselības apdrošināšanu?

 4. Ārstiem nav jādzīvo nabadzībā.Viņam var piederēt māja un auto.Bet neesmu dzirdējusi,ka kādam ārstam gada beigās izmaksā prēmijas no valsts kases 30 tūkst. apjomā, kā tas notiek pie narkotiku ķērājiem.Tas nozīmē,ka cilvēka dzīvību valstī zemu vērtē.

 5. Manuprāt, nevajadzētu dalīt samaksu par bez sarežģījumu/normālām un pataloģiskàm dzemdībām, jo es, protams, nevienu neapvainoju, bet ir diezgan viegli panākt, lai process kļūst patoloģisks, jo tie tomēr ir 200€+

  1. Nu, Arta – tas gan ir drusku par traku … par to “panaakt, lai KLJUUST ”
   … un par taam tradicionali pieminetajaam majam, masinam un Kanariju salaam – visaas profesijaas ir dazhaadi un gana ir cilveku, kas par savu tuvaako naudaam apkaltushaam maizeem taas pieminetaas “desas liek virsuu”.
   – Vispar jau izcili nelietiigs piegajiens – stastiit, ka TIE, KURU IR DAUDZ nav verts ko maksaat sevisjki – atshkjiriibaa no tiem kuru IT KAA daudz nav – … izciliem speciem – kaa deputatiem vai ministriem –
   ATBILSTOSHI LIELAJAI ATBILDIIBAI ……….. atshkiribaa no medikjiem … ar galiigi siikam NEpolitiskaam atbildibaam .

 6. Urraaaaa! Beidzot arī treknajiem rīdziniekiem sāk aptrūkties. Slēdziet vien visas slimnīcas ārpus Rīgas, tad var būt varēsiet nopelnīt vairāk. Ar visu to, veselības aprūpe laukos ir KVALITATĪVĀKA, jo pacientam tiek veltīts vairāk laika, ārsti ir pieredzējuši un profesionālāki (jauno praktiski nav) ar plašāku redzes loku, individuālu pieeju un, galvenais, daudzreiz lielāku atbildību par sava darba rezultātiem. Pie visa tā lauku mediķi kopumā ir ievērojami mazāk korumpēti…:))

Pievienot komentāru