Bērni, Zīdaiņi

Latvietes pieredze bērnu slimnīcā Igaunijā: tur mammām ne par ko nav jāuztraucas

Foto - Shutterstock

Autore: Aija Rutka, Calis.lv

Pēdējā laikā mammas sociālajos tīklos un ar mediju starpniecību mēģina aktualizēt vairākas lietas, kas saistītas ar bērna un kāda tuvinieka uzturēšanos slimnīcā. Viens aktuāls jautājums – mammai vai kādam citam mazajam pacientam tuvam cilvēkam, kurš ar viņu uzturas slimnīcā, nav iespēju paēst siltu ēdienu. Proti, šāds pakalpojums netiek piedāvāts. Lūk, esam saņēmuši kādas mammas pieredzes stāstu! Sieviete ir latviete, un ar savu mazo dēliņu pabijusi slimnīcā gan Latvijā, gan Igaunijā, kur mammām, kopā ar mazo veseļojoties, neesot jāsatraucas ne par ko – nedz par higiēnas līdzekļiem, nedz ēdināšanu.

“Gribu dalīties pieredzē par uzturēšanos bērnu slimnīcā Latvijā un Igaunijā. Šobrīd māmiņas sociālajos tīklos diskutē par to, ka ar krūti nezīdošām mammām slimnīcas ēdināšana bērnu slimnīcā nav pieejama pat par samaksu. Bieži māmiņām nākas tā arī iztikt bez kārtīgas, siltas maltītes visu slimnīcā uzturēšanās laikā, jo ne vienmēr ir iespēja mazulim atrast kādu aukli uz neilgo brīdi, lai aizietu līdz veikalam vai kafejnīcai.

Es arī ar savu mazuli, kuram bija divi mēneši, uzturējos Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, Vienības gatvē, Rīgā. Nevarētu teikt, ka es kārtīgi zīdīju savu bērnu, pārsvarā viņš ēda no pudeles. Pie krūts liku viņu tikai naktīs, taču ar to pietika, lai slimnīca mani nodrošinātu ar siltām maltītēm trīs reizes dienā. Man par to nekas nebija jāmaksā. Jau toreiz prātoju, kas būtu noticis, ja man nebūtu pieejamas siltas maltītes. Mans bērns ārkārtīgi bieži raudāja, viņš skaļi kliedza. Dažkārt bija sarežģīti pat aiziet sterilizēt viņa pudelīti vai aiziet uz labierīcībām, jo viņš sāka kliegt un mani jau meklēja māsiņas. Kliegt viņš nedrīkstēja cirkšņa trūces dēļ.

limnīcā biju ieradusies no attāla Latvijas novada. Rīgā man nav radu, kuri atnāktu pie manis un varētu pieskatīt mazo, gadījumā, ja būtu vajadzējis iet pēc ēdiena uz kafejnīcu vai veikalu. Palātā biju viena. Nebija arī tādu palātas biedreņu, kurām lūgt palīdzēt.

Pavisam atšķirīga attieksme pret māmiņām ir Igaunijā, kur dzemdēju mazuli. Tā kā bērnam sākās dzelte un bija problēmas ar ēšanu, mēs bērnu slimnīcā Tallinā pavadījām teju divas nedēļas. Atšķirībā no Latvijas, tur ēdināja visas māmiņas, neatkarīgi no tā, vai viņas baro mazuli vai nebaro. Turklāt ēdināšanas telpā varēja iekļūt jebkurā laikā, lai paņemtu kādu piena vai jogurta paku, siltu tēju vai kādu citu dzērienu, kā arī bieži bija pieejamas bulciņas.

Patiesībā, atrodoties slimnīcā Tallinā, māmiņām nav jāraizējas ne par ko, kas saistīts ar viņu pašu vai bērna higiēnu. Dušas telpa bija palātā, slimnīca nodrošināja halātus un dvieļus. Bērnam katru dienu tika izsniegts nepieciešamais vienreizējo autiņbiksīšu skaits, tāpat slimnīca nodrošināja vitamīnus un medikamentus, ja tādi bija nepieciešami, pat māneklīti, arī uz vietas lietojamas drēbes mazulim. Izrakstoties no slimnīcas, man bija jāsedz izdevumi par savu uzturēšanos. Es samaksāju 17, 50 eiro. Manuprāt, tas spilgti ataino attieksmes atšķirību pret mazuļiem un māmiņām Latvijā un Igaunijā. Vēlos arī piebilst, ka Tallinas slimnīcas bērna ārstējošā ārste iedeva man savu mobilā tālruņa numuru un aicināja zvanīt jebkurā brīdī darba laikā, ja esmu par kaut ko noraizējusies.”

Veselības ministrijas (VM) komentārs par bērna tuvinieku ēdināšanu, esot kopā ar mazo slimnīcā, bija lakonisks: “Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ēdināšana tiek nodrošināta barojošajām māmiņām. Citos gadījumos bērnu pavadošās personas (mamma, tētis u.c.) var par maksu iegādāties ēdienu slimnīcas kafejnīcā.” To sniedza ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Agnese Zarāne.

Arī BKUS Komunikācijas un mārketinga daļas vadītāja Vita Šteina apstiprina, ka mammām, kuras bērnu nebaro ar krūti, ēdināšana nav nodrošināta. Taču viņa norāda, ka tie nav slimnīcas radīti apstākļi.

Mammas varot paēst vai nu slimnīcas ēdnīcā, vai pārtiku iegādāties veikalā. Šteina tāpat atzīmē, ka mammas, kurām nav neviena cita palīga, var vienoties ar medicīnas personālu, lai viņām atnes ēdienu, vai arī palūgt pieskatīt bērnu, kamēr pašas aizdodas paēst. Tas esot loģistikas jautājums. Kā pretimnākšanu mammām Šteina min arī slimnīcas telpās uzstādītos silto dzērienu automātus, lai bez stāvēšanas rindā kafejnīcā varētu iegādāties tēju vai kafiju.

Kāda mamma, kura jau iepriekš ir dzirdējusi šāda veida atrunas, sarunā atzīst: “Par kafejnīcu – nu nezinu, kā viņi domā “pasūtīt ēdienu”. Man māsiņa teica, ka var aiziet un paēst. Bet brīvdienās tik un tā slēgta! Vārdu sakot, neviens nevar atzīt, ka ir bardaks.”

 

calis

15 Komentāri

 1. Pašai divi bērni dzima Igaunijā Valgā. Fantastika! Attieksme sirsnīga esi paēdusi atnāk ciemiņi ciemojas palātā. Ideāli. Katru dienu mazulim tika doti pamperīši drēbītes maiņai ar pilnīgi visu ko vajadzēja tiku nodrošināta. Un par slimnīcu neko nevajadzēja maksāt! Jauki apzināties ka kādam rūp tava veselība un ap tevi notiekošais. Kauns par Latvijas ministriem kuriem svarīgākas ir savas prioritātes. Mērgļi.

 2. BKUS kafenē uz pusdienas laiku ir MEGA rindas (būtībā rindas tur ir arī citos laikos), tur ēd gan ārsti, gan māsiņas. Lai ”noskrietu” tur paēst, jārēķinās ar vismaz 30 min! Esmu tur ēdusi tikai 1 pašu reizi (2x fiziski neizstāvēju garo rindu), kad nebija citu variantu – par griķu porciju, kāpostu salātiem un kotleti samaksāju gandrīz 5eur. Medmāsiņa, kura ēda ar taloniem, stāvot rindā aiz manis, iepleta acis un nošausminājās – ”Tas tiešām TIK dārgi maksā?” Ja nav kas atved ēst, tad nākas iztikt ar automātos pieejamiem snikeriem un kafiju. Mammām, kurām tik tiešām nav iespēju paēst citur, rekomendēju, stājoties iekšā slimnīcā, kad uzdos jautājumu, vai pati barojat, atbildēt ar ‘Jā’ pat, ja tā nav. Tā ir garantija 3x dienā paēst. Un neviens uz pupiem virsū neskatās – baro vai nebaro.

 3. Par latviju paklusesu….
  Dzemdejam Valgā…trūkst vārdu par to miera ostu…tāds miers visi laipni. Pilnigi ar visu nodrošināja. Māja ejot uzdāvināja pamperus un sedziņu.
  Latvija par ģimenes istabu samaksāju 147eur(3dienas) un nesamaksājuši neizlaiž no slimnīcas……Igaunijā 7dienas dienā iedod papīru ar summu 13.75eur. Jautājot kur ir kase māsiņa izbrīnīta jauta kapēc vajagot. Saku lai varu samaksāt….atbildēja lai braucot mājās kad varēšot lai samaksājot. Vai nu pēc mēneša vai pec trijiem.
  Latvijā butu jau krimināllieta ierosinata kad tā izejot nesamaksatu 😀
  Tur atieksme ir savādaka…..

 4. Nu nav nemaz tik traki. Mana pieredze ar Latvijas slimnīcām šobrīd ir laba. Dzīvojāmies pa Dzemdību namu nedēļu. Paņēmām gan ģimenes palātu (maksas), bet par to ēdināšana mammai un tētim 3x dienā un ārsta konsultācija jebkurā brīdī. Kad man pašai palika čābīgi ap dūšu vecmāte nāca ik pēc stundas apjautāties.
  Pēc tam nodzīvojāmies 1,5 nedēļas pa BKUS – 1nodaļu (jaundzimušo) – ēšana bija pieejama visām mammām, un pēc būtības arī tētis (ja vien gribētu) varētu aiziet paēst. Pie tantes, kas deva ēst – neviens neprasīja vai baroju bērnu pati vai nē.
  Tā pat arī – ja vajadzēja uz mirkli izskriet (tieši tad mazais auroja) – palūdzu savai māsiņai (uz katru palātu ir nozīmēta māsiņa. māsiņai ir gan vairākas palātas, bet tas netraucē), lai paauklē mazuli, kamēr es aizliešu paēst. Kad apnika slimnīcas ēdiens – gāju arī uz kafejnīcu., Rindā nestāvēju nekad. Gāju ap plkst. 13tiem. Dārga gan ir tā kafejnīca, bet vismaz ļoti garšīgi.
  Varam gribēt pamperus katrai dienai, vitamīnus, halātus utt. Vienmēr var gribēt labāk – bet nav jau nemaz tik slikti arī mūsu pašu slimnīcās.

 5. Tipiski latviešu bauri. Obligāto veselības apdrošināšanu negribam, bet bezmaksas veselības aprūpi gribam. Pačukstēšu priekšā. Igaunijā IR obl.ves.apdr.

 6. Ha, ja mums būtu obl vesel apdroš, tad arī mums viss būtu, bet pie mums galvenais ir auto apdrošināt nevis cilvēku, vienvārdsakot , bardaks! nez kad arī pie mums būs kārtība? vai maz to piedzīvosim😞

 7. Dzīvoju Igaunijā jau 3 gadu. Diemžēl ir bijusi nepieciešamība ar bērnu pabūt slimnīcā vairākkārt. Par ēšanu – nav melots – personas, kas uzturas slimnīcā kopā ar bērnu saņem 3 maltītes dienā. Nevajag jaukt dzemdību namus un parastās slimnīcas. Igaunijā par dzemdībām nav jāmaksā, arī par uzturēšanos parastajā palātā pēc dzemdībām. Ģimenes palātas reti kad var dabūt, turklāt, tās ir dārgas. Dzemdību nami nodrošina drēbītes mazulim laikam, ko pavada slimnīcā, bet ne ņemšanai uz mājām. Dzemdību namos arī autiņbiksītes var dabūt un, ja ir problēmas ar savu pienu, māsiņas iedos labas kvalitātes piena maisījumu. Parastajās slimnīcās higiēnas preces ir paredzētas trūcīgām ģimenēm un bez aprūpes palikušiem bērniem, pārējiem līdzi ir savi pamperi un paketes. Esot kopā ar mazuli slimnīcā, mamma maksā: 2.50/dienā (ja mammas pastāvīgā dzīvesvieta ir Igaunijā un mamma ir maksājusi soc.nodokli vai mammas pastāvīgā dzīvesvieta ir Igaunijā un viņas bērns nav sasniedzis 3 gadu vecumu (līdz bērna 3 gadu vecumam valsts mammas vietā maksā minimālās soc.iemaksas), pārējos gadījumos mamma par uzturēšanos slimnīcā kopā ar bērnu maksā 50 eur/dienā. Bērni, kas ir Igaunijas pilsoņi, par uzturēšanos slimnīcā nemaksā neko.

Pievienot komentāru