Netradicionāli, Padomi

Taizemes budistu mūks uztic meditāciju, lai esam brīvi no ciešanām. Speciāli Veselam.lv

Fotogrāfs - Mārtiņš Barons

Šis ir meditācijas “Dhammakaya” teksts, ko izmanto Teravādas budistu mūks LP John Paramai Dhanissaro no Taizemes un ko viņš laipni uzticēja portālam Veselam.lv

Es gribētu uzaicināt visus sākt meditēt.

Vispirms iekārto savu sēdēšanas pozīciju tā, lai tu jūties pilnībā ērti un vari elpot dabiski.

Maigi aizver savas acis tā, it kā tu dotos pie miera. Sēdi ar smaidu sejā.

Dziļi ieelpo. Ieelpo un izelpo pāris reizes. Ieelpojot dziļi, līdz tu jūti, kā gaiss plūst caur tavām plaušām un sasniedz vēdera vidu, un lēnām izelpo. Kad tu ieelpo, iedomājies, ka katra šūna tavā ķermenī uzņem laimes un prieka sajūtu. Un kad tu izelpo, ļauj aiziet prom visām tavām raizēm un negatīvajām sajūtām.

Velti kādu laiku, lai ļautu aiziet prom domām par visiem taviem pienākumiem, kas saistās ar darbu, taviem mīļajiem, ģimeni, studijām, vai jebko citu. Ļauj visam aiziet. Ļauj tavam prātam būt līksmam, atslābinātam un brīvam no visām raizēm. Tad elpo normāli.

Atbrīvo katru muskuli savā ķermenī. Sāc relaksēties no galvas augšas līdz pat pirkstgaliem. Turpini relaksēties, līdz tu jūti, ka katra daļa tavā ķermenī un katra šūna tavā ķermenī ir atbrīvota tā, ka tu vari sajust tukšumu, caurspīdīgumu un vieglumu. Ļauj savam prātam būt līksmam, priecīgam, skaidram, tīram un spožam. Atbrīvo un ļauj aiziet. Atbrīvo savu prātu. Padari to skaidru, tīru un brīvu no visām domām.

Iedomājies, ka tu sēdi viens pats plašā, brīvā telpā, kas ir piepildīta ar brīvību un mieru, it kā tev nekad dzīvē nebūtu bijusi nekāda pieķeršanās, neviena problēma un it kā tu nekad nevienu nebūtu pazinis. Tad iedomājies, ka tavā ķermenī nav neviena orgāna, it kā tas būtu kā caurule, tukšs kā piepūsts balons. Ļauj tam būt atvērtai telpai, kura ir tukša. Tu jūti, kā tavs ķermenis kļūst vieglāks un vieglāks, it kā tas būtu bezsvara, pamazām izkustu un kļūtu viens ar dabu.

Tagad ļauj savam prātam fokusēties ķermeņa centrā, tava vēdera vidū, divu pirkstu platumā virs nabas. Veids, kā tu fokusē savu prātu ķermeņa centrā varētu tikts salīdzināts ar putna spalviņas vieglumu un maigumu, kad tā krīt lejā no debesīm un pieskaras mierīgai ūdens virsmai.

Pēc tam, kad tu esi atradis sākuma punktu, kur fokusēt prātu, viegli iedomājies meditācijas objektu sevī tā, lai prātam ir kaut kas, kur koncentrēties, tā, lai prāts neklejo apkārt. Tu vari iedomāties dimantu, nevainojamu jebkāda lieluma dimantu. Ļauj tam būt apaļam kā tīrai un skaidrai kristāla bumbai un spožam kā pusdienas saulei, skaidram un nomierinošam kā mēness gaismai pilnmēness naktī.

Neliec prātam domāt par tēlu veidā, kas tev liek sajusties saspringti. Nepiepūlies pārāk daudz, jo tad tu uz to skatīsies, kas ir nepareiza metode. Maigi iedomājies tēlu un relaksējies. Nav svarīgi, ja tēls nav skaidrs. Esi apmierināts ar tādu skaidrumu, kāds tas ir. Un saglabā savu prātu mierīgu, ļauj tam apstāties un būt mierā. Domā par dimantu, kas ir apaļš kā skaidra un tīra kristāla bumba nepārtraukti.

Ja tu tomēr domā par ko citu, saglabā savu prātu ar mantru. Atkārto mantru savā prātā maigi, it kā maiga skaņa nāktu laukā no skaidras kristāla bumbas centra, tavā vēdera vidū. Atkārto mantru “Sammā Arahang”, “Sammā Arahang”, “Sammā Arahang”, kas nozīmē: attīri savu prātu tā, lai tu esi brīvs no dzīves ciešanām. Tu vari arī izmantot citus vārdus, piemēram, “Tīrs un gaišs”. Turpini atkārtot mantru, tai pat laikā paturot prātā spožu kristāla bumbu, maigi un komfortabli.

Koncentrē savu prātu un paliec mierā tīra spožuma centrā. Saglabā savu prātu, iedomājoties spožu objektu un tai pat laikā atkārto mantru nepārtraukti, maigi, ērti, līdz tavs prāts ir mierīgs.

Sakopo prāta mierīgumu bez piepūles, nepārtraukti, līdz meditācijas beigām.

Lūdzu turpini meditēt klusumā.

 

Tulkojums – Agnija Kazuša

1 komentārs

Pievienot komentāru