Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

„Šo veidojumu varētu salīdzināt ar litra burku krūškurvī”. Glābts pacients ar milzu asinsvada paplašinājumu

Foto - Shutterstock

Aizvadītajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tika veikta steidzama operācija vīrietim ar aortas paplašinājumu krūškurvī, kas bija sasniedzis kritisku lielumu un draudēja plīst. Līdz šim Austrumu slimnīcas ārsti ar tik lielu aortas aneirismu krūškurvī nebija saskārušies – asinīm pildītā veidojuma diametrs bija 11 centimetru un tilpums gandrīz sasniedza litru. Ja tas būtu plīsis, pacients ietu bojā burtiski dažu sekunžu laikā.

43 gadus vecais vīrietis pirms vairākiem gadiem bija cietis ceļu satiksmes negadījumā un guvis nopietnas traumas, kā iespaidā aortas sieniņas iekšējā slānī bija radies plīsums un pakāpeniski izveidojies maisveida izspīlējums, kurā ieplūda asinis. Gadu gaitā asiņu radītā spiediena ietekmē veidojums ļoti lēnām bija audzis aizvien lielāks. Vīrietis par šo „bumbu ar laika degli” pat nenojauta, jo gadiem ilgi veidojums nelika sevi manīt, līdz aptuveni pirms mēneša vīrietis sāka just sāpes krūtīs, elpas trūkumu, nespēku un sliktu dūšu. Pēdējā diennaktī, pirms vīrietis beidzot nolēma meklēt palīdzību, sāpes krūtīs kļuva nepanesamas un viņš vairs nespēja norīt pārtiku.

„Šo veidojumu varētu salīdzināt ar litra burku krūškurvī, kas spiež uz visiem apkārtējiem orgāniem. Krūškurvis atšķirībā no vēdera nevar ievērojami izplesties, tādēļ šāds lieks veidojums tajā ir jo īpaši bīstams. Asinīm pildītais bumbulis bija saspiedis barības vadu, tādēļ pacients spēja norīt vien šķidru barību. Tiklīdz apēda ko cietāku, uzreiz izvēma, jo barība negāja uz leju. Aortas aneirisma nospieda arī elpceļus un plaušas, kā iespaidā bija elpošanas traucējumi. Arī sirds bija saspiesta,” skaidro Austrumu slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas ārste Veneta Liepa, piebilstot, ka asinīm pildītais veidojums izmēra ziņā bija sasniedzis kritisko robežu un varēja plīst jebkurā mirklī.

Ar minētajām sūdzībām vīrietis bija vērsies Kuldīgas reģionālajā slimnīcā, kur, veicot izmeklējumus, tika atklāts dzīvību apdraudošais asinsvada paplašinājums. Kuldīgas slimnīcas ārsti nekavējoties sazinājās ar Specializētās medicīnas centra dežūrējošo asinsvadu ķirurgu un tika nolemts pacientu pārvest uz Austrumu slimnīcu, kas sarežģītos un steidzamos gadījumos valsts mērogā nodrošina visu nepieciešamo palīdzību asinsvadu ķirurģijā.

Ņemot vērā pacienta kritisko stāvokli, sākotnēji viņa pārvešana no Kuldīgas uz Austrumu slimnīcu bija plānota, izmantojot helikopteru, taču sliktu laikapstākļu dēļ tas nevarēja pacelties, tādēļ pacients tika transportēts ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta transportu pieredzējušas reanimatologu brigādes uzraudzībā.

„Aortas paplašinājuma gadījumā vienīgā ārstēšanas metode ir pārklātā stenta jeb, vienkāršoti runājot, speciālas caurulītes ievietošana asinsvadā, tādējādi noslēdzot ieeju maisveida izspīlējumā,” skaidro asinsvadu ķirurģe Patrīcija Ivanova. „Kad tas tiek izdarīts, asinis veidojumā vairs neieplūst un nav spiediena, līdz ar to zūd plīšanas risks un veidojums pakāpeniski saplok. Tas, protams, nenotiek uzreiz – tam vajadzīgs laiks.”

„Operācija tika veikta, veicot griezumu pacienta cirksnī un caur artēriju ievadot stenta sistēmu. Pateicoties šai tehnoloģijai, nebija nepieciešams vērt vaļā krūškurvi, kas šajā gadījumā būtu ar ļoti augstu mirstības risku,” stāsta Austrumu slimnīcas Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova. Neraugoties uz sarežģīto un smago gadījumu, operāciju izdevās paveikt stundā un 15 minūtēs, kas bija iespējams, pateicoties jaunajām tehnoloģijām un dažādu specialitāšu ārstu operatīvai un profesionālai darbībai.

„Šis gadījums Austrumu slimnīcā bija unikāls ne vien ar aneirismas izmēru, bet arī to, ka operācija bija jāveic steidzami un veidojums kuru katru mirkli varēja plīst. Parasti šādas operācijas slimnīcā tiek veiktas plānveida kārtā – tām rūpīgi gatavojas, lēnā garā piemeklē pareizo stentu gan izmēra, gan garuma ziņā. Šoreiz tam visam bija krietni mazāk laika, bet viss izdevās veiksmīgi,” stāsta Ponomarjova, neslēpjot, ka par paveikto ir liels gandarījums.

Ponomarjova uzsver, ka pacienta dzīvības glābšanā bija iesaistīta liela speciālistu komanda, ko veidoja mediķi no vairākiem dienestiem – Specializētās medicīnas centra, Austrumu slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas, Anestezioloģijas nodaļas un Intensīvās terapijas klīnikas, kā arī Invazīvās radioloģijas nodaļas.

Pacienta stāvoklis pakāpeniski uzlabojas, sūdzības ir mazinājušās, un viņš jūtas apmierinoši. Operācija tika veikta 20. decembrī, bet jau 23. decembrī vīrietis no Intensīvās terapijas nodaļas tika pārvests uz parastu palātu, un, iespējams, jauno gadu jau varēs sagaidīt mājās.

Jāpiebilst, ka šis ir viens no daudziem gadījumiem, kad pacients nonāk slimnīcā ar ielaistu veselības problēmu, kas nopietni apdraud dzīvību. Austrumu slimnīcas ārsti pauž satraukumu, kāpēc joprojām ir tik daudz gadījumu, kad pacienti nesaņem ārstēšanu savlaicīgi.

 

 

Pievienot komentāru