Dzīvesveids, Padomi

LU profesors, vides toksikoloģijas eksperts: bisfenola kaitīgums ir būtiski pārspīlētas

Publicitātes foto

Izšķīdušās daļiņas ir pārāk niecīgas

Ūdens ir ļoti spēcīgs šķīdinātājs, un jebkurš materiāls, saskaroties ar ūdeni, lielākā vai mazākā mērā šķīst, tajā skaitā arī, piemēram, stikls vai polimēra materiāli, taču mēs ikdienā dzeram no stikla glāzēm un pudelēm, nebaidoties no stiklu veidojošo vielu iespējamās iekļūšanas organismā, jo apzināmies, ka izšķīdušo daļiņu koncentrācija ir pārāk niecīga, lai spētu ietekmēt cilvēku. Līdzīgi ir arī ar polimēriem, kuru sintēzē tiek izmantots arī pieminētais bisfenols.

Bisfenola ietekmi nevar uzskatīt par būtisku

Es aicinu ņemt vērā, ka būtiskākais ir vielas daudzums, ko mēs diennaktī uzņemam, jo cilvēka organisms ir spējīgs sagraut un iznīcināt daudzas svešdabīgas, rūpnieciski ražotas vielas, līdz ar to šajā gadījumā, ūdens iepakojumā esošās vielas – bisfenola – ietekmi nevar uzskatīt par būtisku. Patērējot tādu ūdens daudzumu, ko cilvēks fiziski spēj izdzert, nav nekāda riska nodarīt kaitējumu veselībai ar bisfenolu.

Notiek vielu toksiskā izpēte un analīze

Jāņem vērā, ka ir arī virkne Eiropas Savienības direktīvu un citu normatīvo aktu, kas regulē dažādu vielu daudzumu pārtikas iepakojumos, t.sk. arī ūdens pudelēs. Latvijā materiālus un izstrādājumus, kuri paredzēti saskarei ar pārtiku, kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests, uzraugot, lai tie atbilst visām drošības prasībām un nekaitīguma normām arī dabiskā minerālūdens un avota ūdens pildīšanai.

Ja rodas jautājums, vai var paļauties uz atbildīgajām institūcijām, tad jāmin, ka jebkuras vietas toksikoloģiskās analīzes un izvērtējums ir salīdzinoši dārgs process, taču Eiropas Savienībā šādi pētījumi tiek veikti centralizēti. Arī mēs, Latvijas Universitātē, strādājam pie vielu toksiskā novērtējuma dažādiem objektiem.

2 Komentāri

Pievienot komentāru