Uzturs

B12 vitamīns – vai tiešām tikai dzīvnieku izcelsmes produktos?

Autors - Gatis Šļūka

Aizvien populārāks kļūst vegānisms. Tas nozīmē, ka uzturā netiek lietoti nekādi dzīvnieku izcelsmes produkti – gaļa, olas, piens, siers, zivis. Kā zināms, šie produkti ir cilvēkam tik ļoti nepieciešamā B12 vitamīna avots. Bet vai tas ir vienīgais veids, kā to uzņemt? Veselības centra “Vivendi” uztura speciāliste Eva Kataja atgādina, ka arī vegāni ikdienā spēj gūt pietiekami daudz vajadzīgo vitamīnu. Lasi, kā uzņemt B12 vitamīnu, ja ikdienā dzīvnieku izcelsmes produktus ēd maz vai neēd vispār!

“B12 vitamīns ir viens no tiem, kas ūdenī šķīst vislabāk. Cilvēka organisms pats nespēj sintezēt šo vitamīnu pietiekamā daudzumā, tāpēc tas jāuzņem ar uzturu,” stāsta uztura speciāliste Eva Kataja. “B12 vitamīns iesaistīts visos vielmaiņas procesos. Tas nepieciešams mūsu šūnām, DNS, smadzeņu, nervu šūnu darbībai, impulsu pārvadei, imūnsistēmai. Ja vitamīna trūkst, var rasties dažādas nopietnas veselības problēmas.”

Visvairāk B12 vitamīna satur:
• liellopa gaļa (īpaši aknas);
• tītara gaļa;
• austeres;
• vistas gaļa;
• forele;
• lasis.
(Avots: Nacionālā veselības institūta dati)

Bagātinātie augu valsts produkti

“Tomēr mūsdienās daudzi augu valsts produkti ir bagātināti ar B12 vitamīnu, un nav tā, ka to iespējams uzņemt tikai ar dzīvnieku valsts produktiem,” apgalvo speciāliste. “Šis vitamīns tiek pievienots, piemēram, sojas pienam, ko ikdienā pārsvarā lieto vegāni. Sojas pienu sastāva ziņā mēģina pietuvināt govs pienam, bagātinot ne vien ar B12 vitamīnu, bet arī ar kalciju, citām minerālvielām vai vitamīniem. Vērtīgais vitamīns mēdz būt vēl citos augu piena dzērienos. Izņēmums varētu būt organic (ekoloģisks, bioloģisks) piens, jo tam nav piedevu.”

Arī brokastu pārslās atrodams B12 vitamīns un citas minerālvielas. Nereti ar šo vitamīnu ir bagātinātas rauga pārslas, ko vegāni izmanto kā garšvielu. Tomēr, izvēloties produktu, jāpievērš uzmanība sastāvam, jo ne vienmēr rauga vai brokastu pārslas ir papildinātas ar vitamīniem.
“Mūsdienās vērtīgo vitamīnu aizvien biežāk sāk pievienot gan dažādiem dzērieniem, gan no govs piena ražotajiem jogurtiem, it īpaši tiem, kas paredzēti bērniem. Tā kā bērni ir izvēlīgi un bieži neēd gaļu, tas ir veids, kā viņi var uzņemt visu nepieciešamo.”

Zināšanai
B12 vitamīnu sintezē baktērijas. Pastāv teorija, ka tas atrodams arī dīgstos vai kritušos ābolos. Tomēr, lietojot nemazgātus produktus, cilvēks drīzāk saindēsies, nevis uzņems vitamīnu.

Nepieciešami uztura bagātinātāji

Lai organismā uzturētu nepieciešamo B12 vitamīna līmeni, papildus var lietot ar to bagātinātus produktus. Vegāniem gan vienkāršāk un drošāk izmantot uztura bagātinātāju, kurā ir B12 vitamīns, lai pēc tam nebūtu jādomā, cik daudz produktu katru dienu jāapēd. “Piemēram, ja bioloģiskajā sojas pienā nav B12 vitamīna, ieteicams to lietot papildus. Neēdot dzīvnieku valsts produktus, vēlami gan ar šo vitamīnu bagātināti produkti, gan B12 saturoši uztura bagātinātāji, jo organisms uzsūc tikai nelielu daudzumu no uzņemtā.”

Eva Kataja vegānisma piekritējiem rekomendē ikdienā lietot uztura bagātinātājus, kas parasti pieejami tablešu veidā. B12 vitamīnu var uzņemt arī injekciju veidā pie ārsta, bet to biežāk veic vitamīna deficīta gadījumā.

Organisms paņem nepieciešamo

“B12 vitamīns cilvēka organismā uzsūcas ļoti nelielā daudzumā. Apēdot aknas, netiks uzņemta visa tajās esošā B12 vitamīna deva. Ķermenis paņems nepieciešamo neatkarīgi no tā, vai tas ir uztura produkts vai uztura bagātinātājs. Tomēr pārtikas produktos ir vēl daudz citu mikroelementu un savienojumu, kas organismam ir vajadzīgi, bet par ko ikdienā tik daudz nerunā,” atgādina speciāliste. “Uzskatu, ka labāk lietot konkrētu pārtikas produktu, nevis atsevišķu savienojumu bagātinātāja veidā. Tomēr, ja cilvēks ir vegāns, viņu nevar piespiest ēst gaļu. Tad vienīgais risinājums ir uztura bagātinātāju lietošana.”

Nemanāmie simptomi

“Cilvēki nemēdz aizdomāties par B12 vitamīna uzņemšanu, jo vitamīna rezervju organismā var pietikt pat vairākus gadus pēc tam, kad cilvēks uzsācis vegāna dzīvesveidu. Tomēr organisms pats nevar sintezēt B12 vitamīnu. Ja tā būtu, pacientiem netiktu atklāts šā vitamīna trūkums,” pārliecināta ir uztura speciāliste.

“B12 vitamīna deficīta situācijā novēro dažādus vispārīgus simptomus – mēdz būt nespēks, slikta pašsajūta, tirpšana, redzes pārmaiņas, depresija. Līdzīgus simptomus var novērot arī citu vitamīnu vai minerālvielu trūkuma gadījumā, tāpēc būtu jāizpēta ēdienkarte un jānodod asinsanalīzes, lai noskaidrotu problēmas iemeslu.”

Pazīmes, kas var liecināt par B12 vitamīna trūkumu
• Enerģijas zudums
• Tirpšana
• Nejutīgums
• Samazināts jutīgums pret sāpēm, spiedienu
• Neskaidra redze
• Gaitas traucējumi
• Sāpoša mēle
• Slikta atmiņa
• Apjukums, halucinācijas un personības pārmaiņas
• Bālums
• Čūlas mutē, sarkana, pietūkusi mēle
• Ātra sirdsdarbība, sirdsklauves

“Ilgstošs B12 deficīts var izraisīt anēmiju, atmiņas traucējumus, nespēju koncentrēties, bezmiegu, nervu sistēmas traucējumus, neatgriezeniskus veselības bojājumus un pat letālu iznākumu, ja cilvēks neārstējas,” brīdina Eva Kataja. Bērniem vitamīna trūkuma gadījumā simptomi parādās daudz straujāk un ir lielāks risks iegūt neatgriezeniskus veselības bojājumus, kas traucē tālākajai attīstībai. Ja topošā māmiņa ir vegāne, grūtniecības un pēc tam zīdīšanas laikā noteikti jālieto B12 vitamīns un jāsāk to dot arī bērnam. “B12 vitamīns vajadzīgs normālai augšanai un attīstībai, tāpēc ar to mazulis jānodrošina gan mātes miesās, gan zīdīšanas procesā. Normāla attīstība un smadzeņu izveide bez B12 nav iespējama.”

 

Par to, kas var traucēt B12 vitamīna uzsūkšanos, lasi žurnāla 36,6 °C decembra numurā vai tā elektroniskajā versijā!

5 Komentāri

 1. Sēnes un baktērijas – netīro roku vitamīns. Deva diennaktī arī niecīga. Problēma ar uzsūkšanos. Nevar – vitamīns trūkst un problēmas lielas, vainīga ģenētika.

 2. Jā, nelietosim gaļu, tā vietā lietosim mākslīgi sintezētu vitamīnu. Nja… daba jau pati par sevi ir iedevusi veidu kā dabūt visu sev nepieciešamo, bet nē – tā vietā mēs mākslīgi to dabūsim. Diez, kas ir veselīgs tai visā?

  1. Vai Jums ir informācija, no kā gaļā rodas B12? Pameklējiet!

   Un ja daba tā iekārtojusi, tad gribu redzēt, kā Jūs dzīvnieku noķerat, ar zobiem un rokām nonāvējat un apēdat tur uz vietas, lai iegūtu sev vajadzīgo B12.

  2. Pirms runā, sameklē faktus -.-
   Dzīvnieki iegūst b12 barošanas procesā, jo šis vitamīns ir atrodams augsnē. Ja vien es negribu ēst augsni tad vien ir jāuzņem savādākā veidā, jo citu asinis uz savas sirdsapziņas nelikšu -.-

   1. Mūsdienās, lopiem dod ne tikai B12 vitamīnu, bet arī aminoskābes, jo uz plikas lopbarības tie nespēj sasniegt kaušanas apmērus. Vairums no tām tiek sintezētas laboratorijās. Te tev nu bija, daba.

Pievienot komentāru