Ārstēšana, Citas slimības

Mikroķirurgs: Jaungadā dubults pieplūdums – pirmie nāk pēc Krievijas laika salūta cietušie

1. Vai skaistais mirklis ir tā vērts?

1no4
Foto-LETA

Gadu miju ierasts sagaidīt kā kaut ko īpaši simbolisku. Tādēļ pilsētās un plaši apdzīvotās vietās, varbūt pat tikai vaļojoties, gaisā tiek laistas petardes, tādā veidā kuplinot svētku rotu. Taču tieši šajās stundās mediķiem ir darba pilnas rokas, jo, kā zināms, pirotehnika nav drošs izklaides veids un var radīt dažādas, tai skaitā arī ļoti nopietnas traumas, atstājot lielākas vai mazākas rētas uz visu mūžu.

Mikroķirurģijas centra izpilddirektors Jānis Bendiks, stāstot par savām sajūtām, kas viņu pārņem gadu mijā, atzīst, ka vismaz viņam personīgi tās ir divējādas. No vienas puses, pašmāju svētku uguņošana izskatās ļoti skaisti, savukārt no otras – tas risks, ko rada nemākulīga vai kļūdaina apiešanās ar petardēm, ir daudz lielāks par ieguvumu. Kā uzskata Bendika kungs, valstī tomēr neiztikt bez stingriem ierobežojumiem un noteikti jāievieš apmācība kā obligāta prasība visiem tiem, kas grib aizrauties ar petaržu brīvlaišanu.
Līdzīgi taču ir ar jebkuru citu darbību. Teiksim, lai varētu vadīt automašīnu, ir jāiegūst vadītāja apliecība vai, lai turētu rokās ieroci, – tā nēsāšanas atļauja. Tikai loģiski ir, ja ņemot rokās sprāgstvielu, pie kuras var pieskaitīt arī petardes, būtu atļauja vai kaut kas līdzīgs licencei.

Pēc Mikroķirurģijas centra izpilddirektora vārdiem, tāpat ļoti strikti jānosaka vietas, kurās drīkst, bet, galvenais, kurās kategoriski aizliegta jebkāda pašdarbība, kas saistīta ar pirotehniku. Nekādā gadījumā petardes nedrīkst šaut vietās, kur pulcējas daudz ļaužu, tātad arī publiskās teritorijās. Tas attiecas gan uz dzīvojamo namu pagalmiem, gan uz ielām, kur ir intensīva satiksme, vispār uz vietām, kur var atrasties bērni. Ļoti jāpiesargās krastmalās notiekošo pasākumu laikā. Principā jebkurām darbībām ar sprāgstvielām, kas savā būtībā ir ļoti bīstamas, īpaši, ja ar tām rīkojas neprasmīgi, jānotiek norobežotās teritorijās ar noteiktu drošības perimetru. Un raķetes gaisā jālaiž prasmīgi – tādā gadījumā tas arī skatītājiem dos drošības sajūtu, prieku un mēs visi varēsim izvairīties no nevajadzīgām smagām traumām.

„Ir jau ierasts, ka, iestājoties Jaunajam gadam, cilvēki, lai palaistu gaisā raķetes, iziet vai nu uz balkona, vai pagalmos,” akcentē Jānis Bendiks. „Un tieši tas ir ārkārtīgi bīstami. Jo nevienai ierīcei, bez kuras salūts nevar notikt un kurai iekšā tātad ir kādas sprāgstvielas, simtprocentīgu drošību neviens nevar garantēt. Te vēl kaste, kurā sagājis, teiksim, pussimts petaržu, pēkšņi kļūst nestabila un apgāžas – petardes kā artilērijas šāviņi lido horizontāli tieši kāju vai bērnu galvu augstumā. Un nav grūti iedomāties traģiskās sekas.

Es pats esmu redzējis, kā raķetes skaisti šaujas ne tikai balkonos, bet arī kaimiņu māju logos. Tāpat man nācies saskarties ar gadījumiem, kad tiešām ir apgāzusies kaste un vairākas raķetes svilpdamas lidojušas garām bērniem, kas tajā brīdī ir izbijušies un pilnīgi apstulbuši, nezinādami, kā paslēpties. Ar visu to var nonākt līdz ļoti bēdīgām Jaunā gada sagaidīšanas sekām.”

  1. Vai skaistais mirklis ir tā vērts?
  2. Pēdējā laikā vairāk kontrolēta
  3. Katru gadu vismaz kāds cietušais
  4. Pirmā palīdzība

1 komentārs

Pievienot komentāru