Ārstēšana, Veselības politika

Cīņa par zālēm nav bijusi veltīga. Kā, pateicoties “Latvijas Avīzei”, izdevās uzvarēt birokrātiju

Foto no personīgā arhīva

Ar “Latvijas Avīzes” palīdzību Valijai Miezītei šovasar izdevās uzvarēt birokrātiju, kas liedza saņemt pa pastu ārstu izrakstītās Indijā ražotās zāles C hepatīta ārstēšanai. Indijā tās maksā 40 – 64 reizes lētāk nekā Latvijā. Deviņus gadus nebija nekāda aizlieguma tikt pie recepšu medikamentiem pasta sūtījumos no trešajām pasaules valstīm personīgai lietošanai, bet šā gada 1. martā stājās spēkā Veselības ministrijas (VM) izstrādātie labojumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas likvidēja šo iespēju. Valija par radušos problēmu uzrakstīja vēstuli pat Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, bet viņas dzīvesbiedrs Jānis Miezītis, ilggadējs farmaceits un aptiekas vadītājs, cīnoties par savas sievas dzīvību, divas dienas piketēja pie Ministru kabineta ēkas. “LA” šai problēmai veltīja vairākus rakstus. Amatpersonas iekustējās un steidzamības kārtā tika sagatavoti grozījumi MK noteikumos par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, lai atceltu ierobežojumu zāļu saņemšanai pa pastu personīgai lietošanai. Valijai Miezītei izdevās zāles saņemt.

Tagad sazinoties ar Valiju, uzzināju, ka pēc trīsmēnešu zāļu kursa viņa jūtoties ļoti labi, ka analīžu rezultāti esot normas robežās. Pēc publikācijām “Latvijas Avīzē” viņa katru dienu saņēmusi daudz vēstuļu, kurās cilvēki, kas cīnās ar C hepatītu, lūguši gan padomu, gan informāciju. “Esmu bezgala pateicīga “Latvijas Avīzei”, jo, ja nebūtu publicēto rakstu, nekas nemainītos. Visi tie mūsu protesti tā arī paliktu gan sabiedrības, gan valdības neievēroti. Lai jūsu spalva ir tikpat asa arī jaunajā gadā, jo ir daudz cilvēku, kuriem nepieciešama palīdzība un kuriem žurnālisti ar saviem mērķtiecīgajiem rakstiem to spēj sniegt,” saka Valija. Bet valdību viņa aicina nākt pie prāta un nokāpt no saviem augstumiem uz zemes, lai beidzot sāktu rūpēties par stabilitāti valstī. “Valdības vadītājs Kučinskis, pārņemot valsts vadības grožus savās rokās, solīja, ka nodokļu sistēmā izmaiņu nebūs. Taču jezga ap mikrouzņēmumu nodokli parādīja pavisam ko citu. Cilvēkiem ir grūti veidot savu biznesu, ja nezina, kas notiks pat pusgadu uz priekšu,” secina Valija. No Anglijas gada nogalē ciemos atbraucis viņas dēls ar ģimeni un bijis sašutis, ka Latvijā ir lielāka dārdzība nekā Anglijā, ka, piemēram, bērnu apģērbi un rotaļlietas šeit esot trīskārt dārgākas.

Valija saka: “Cilvēki vēlas stabilitāti un vēlreiz stabilitāti, bet pats galvenais tomēr ir veselība, jo to nevar nopirkt ne par kādu naudu un to arī visiem novēlu jaunajā gadā.”

 

3 Komentāri

Pievienot komentāru