Ārstēšana, Veselības politika

“LA” prognoze veselības aprūpē: sāpīgi triecieni

Veselības ministre Anda Čakša.

Veselības ministre Anda Čakša ir apņēmības pilna nākamgad reformēt veselības aprūpes sistēmu, izveidojot, kā to noteikusi Pasaules banka, četru līmeņu slimnīcas. Jau zināms, ka ministrija nolēmusi 174 miljonus eiro Eiropas reģionālās attīstības fonda naudu novirzīt reģionālo slimnīcu un Rīgas lielo slimnīcu telpu remontam, būvniecībai un aparatūras iegādei.

Vai izdosies vienoties par finanšu avotu valsts obligātajai veselības apdrošināšanai?

Šis būs sarežģīts jautājums, kas var novest pie smagām domstarpībām koalīcijā, jo būs jāpanāk politiska vienošanās, kā pārdalīt nodokļus, lai uz vienu iedzīvotāju medicīnai būtu nevis 460 eiro, bet tuvu tam, ko vienam iedzīvotājam atvēlējusi Igaunija jeb par 300 eiro vairāk. Finanšu ministrija Pasaules bankai pasūtījusi līdz gada sākumam izvērtēt Latvijas nodokļu sistēmu kopumā, un Veselības ministrija cer, ka banka pateiks priekšā, kur atrodami tie papildu finanšu avoti veselības aprūpei, un koalīcija to ņems vērā. Visticamāk, ka strādājošiem tik un tā būs kāds procents jāpiemaksā papildus no saviem naudas makiem.

Vai 13 slimnīcas tiks pārprofilētas par dienas aprūpes un labjūtes centriem, kā to iesaka Pasaules banka?

Ja Veselības ministrija vairs nedos naudu, lai varētu strādāt tās nodaļas, kas to ir gadiem darījušas, tad, visticamāk, Anda Čakša saņems sāpīgus triecienus no Zaļo un zemnieku savienības vadošās virsotnes, jo daudzas pašvaldības vada ZZS pārstāvji. Bez ZZS atbalsta ministre nevar spert nevienu radikālu soli. A. Čakša norādījusi, vai nu slimnīcai būs pietiekamā daudzumā jāpiesaista attiecīgā līmeņa speciālisti, vai arī tā nedrīkstēs šīs manipulācijas veikt. Attiecīgā līmeņa speciālistu trūkst visās valsts un pašvaldību slimnīcās, un, ja šis kritērijs tiks ievērots tikai pret atsevišķām, nevis visām slimnīcām, tad radīsies ne mazums domstarpību starp medicīnas darba organizatoriem lokālajos un reģionālajos stacionāros.

Vai tiks paaugstinātas ārstu algas?

Te nav runa par algas palielinājumu par desmit vai divdesmit eiro, bet gan motivējošu pielikumu, īpaši tiem ārstiem, kas veic augsti specializētus veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ķirurgi Rīgas Austrumu slimnīcā, un kuri par slodzi pēc nodokļu nomaksas saņem 690 eiro. Vai dzemdību un ginekoloģijas speciālisti, kuru alga ir vēl zemāka. Izskatās, ka tās ir veltīgas cerības, jo Finanšu ministrijas augsta līmeņa ierēdnis, kas atbild par fiskālo politiku, tiekoties ar VM pārstāvjiem ir paziņojis: “Ja jums nav kas strādā, vediet šurp ārstus no Baltkrievijas!”

Vai tiks nosaukti to personu uzvārdi, kuri izšķieduši 14,5 miljonus eiro e-veselībai?

Veselības ministrijai līdz janvāra vidum ir jāpabeidz dienesta izmeklēšana. Kāds uzvārds droši vien tiks nosaukts un, iespējams, kāds ierēdnis saņems disciplinārsodu – algas samazinājumu, pazemināšanu amatā vai atstādināšanu no amata, taču tās būs mazās zivis. Lielās zivis, tajā skaitā ministru līmenī, jau ir aizpeldējušas.

9 Komentāri

 1. Tie papildu finanšu avoti veselības aprūpei atrodami pašās 13 ministrijās (pirms kara tikai desmit) Pietiek salīdzināt strādājošo skaita pieaugumu kaut vai Finanšu un Veselības ministrijās vien:
  2004.gadāFinanšu ministrijā strādāja 280 darbinieki,bet 2014.gadā jau 411! Savukārt Veselības ministrijā darbinieku skaits no 94 darbiniekiem 2004.gadā,ir pieaudzis līdz 115 darbiniekiem 2015.gadā! Bet,kā lasām VM mājaslapā pirmskara Latvijā pilnīgi pietika ar Labklājības ministrijas Veselības departamenta 17 darbiniekiem!
  Turpretim iedzīvotāju skaits valstī,kā varam lasīt ziņu portālos,turpina stabili samazināties!! Vai Latvijai drīzāk nevajadzētu sekot daudz kritizētās Grieķijas piemēram-apvienot Finanšu un ekonomikas,Labklājības un Veselības ministrijas?! Būtu vismaz nauda bezmaksas veselības aprūpei un bezmaksas augstākajai izglītībai kā Grieķijā!

 2. Sāksim jau ar to,ka nekādas reformas nav,vienīgā “reforma” ir samazināt pieejamību lauku iedzīvotājiem un piespiest mediķus doties uz lielajām slimnīcām,lai vadošie speciālisti,tāpat kā Rīgā ,varētu nodarboties tikai ar VIP pacientiem. Citas reformas nav. Ne effektivitātes,ne kvalitātes,ne cita veida uzlabojumi nav sagaidāmi,neviens dokuments neliecina,ka kaut kas tiek gatavots. Nauda sadalīta, palielinās iedzīvotājiem nodokļus un viss.

 3. Vai varētu šo manu iedzīvotāja naudiņu pārskaitīt uz manu bankas kontu un es pats izlemšu kuram to piešķirt. Man ir vajadzīga apdrošināšana tikai traumu gadījumā. Pārējo veselības aprūpi nolaidiet podā. To jums saka dakterīšu biznesa upuris, kuram katrā veselības iestādē ir vēsture enciklopēdijas biezumā. Nu jau četrus gadus esmu pilnīgi vesels un cenšos izstrādāt pareizo variantu lai palīdzētu citiem. Visa pamats ir tīra enerģija un visi orgāni darbojās lieliski. Iesaku nenodarboties ar pašdarbību, jo par katru kļūdu ir jāmaksā un neviens dakterītis jums nepalīdzēs. Kad būšu gatavs palīdzēt citiem, es pieteikšu sevi un gudrās galvas (izdruku tirgotāji ) varēs iet kaplēt bietes.

 4. Valsti pārvalda miljonāri un nomenklatūra, tā ka neko negaidiet. Viss tiek un tiks pakārtots maksas medicīnai, ārstu privātbiznesam uz valsts finansējuma pamata vai tās infrastruktūras izmantošanu. Gāz medicīnā naudu cik gribi, visu aprīs haizivis, alkatība, korupcija, tautai paliks trīs pirkstu kombinācija,tas ir, jums tiks parādīts , kas ir vidējais pirksts.

 5. Vai tad visi ministri un deputāti un politiķi, kuri reiz pieņēmuši lēmumus veselības aprūpē jau nomiruši, ka “lielās zivis jau aizpeldējušas”?

  Kāpēc lielās zives var peldēt tik uz priekšu?

 6. Ārstu algas palielināt neļauj milzīgais balasts-nesamērīgi lielais birokrātu skaits pašā ministrijā un tai pakļautajā Nacionālajā veselības dienestā,kas regulāri tiek papildināts ar jauniem ierēdņiem.

Pievienot komentāru