Ārstēšana, Citas slimības

Ar persikiem, olīvām un griķiem – uzmanīgi! 
Ka neizkrīt plomba!

terescuka_zane_lv_19

“Reizēm garastāvokli pagalam sabojā mutes dobumā gadījusies ķibele – kaut kas nolūzis, radušās stipras sāpes, noberzta mēle, grūti ēst un reizēm pat aizvērt muti. Šādas nepatikšanas varētu novērst, vismaz reizi gadā apmeklējot zobārstu un rūpīgi ievērojot higiēnu,” teic klīnikas “Adenta” zobārste Zane Tereščuka.

Izkritusi vai nolūzusi plomba

Visbiežāk plomba izkrīt kariesa dēļ, jo ap to izveidojies caurums. Otrs izplatītākais iemesls ir trauma, kas radusies, uzkožot kam cietam.

Ja zobi ir stipri nodiluši, “ielāps” var slikti turēties. Tad ārsts izmanto īpašas tapiņas vai meklē citu risinājumu, lai tas neizkristu. Ja zobs kariesa dēļ ir stipri deformējies un to grūti kvalitatīvi salabot, dažkārt šo darbu veic divos etapos, skaidro daktere Tereščuka.

Reizēm plombu gadās izraut ar zobu diegu, tas nozīmē, ka tā nav labi piegulējusi zobam.

Ja tajā radušās plaisas, tā var izkrist, ēdot mīkstus produktus, piemēram, maizi, našķojoties ar cietām, ķepīgām konfektēm vai žāvētiem augļiem, kā arī košļājot košļājamo gumiju. Reizēm tas notiek, ēdot griķus, kuros mēdz būt sīki akmentiņi. Līdzīgas sūdzības bijušas par rīsiem.

Plombas var neizturēt ilgstošu mielošanos ar saulespuķu sēkliņām. Makšķernieki tās nereti zaudē, verot uz auklas vizuļus, ja šajā procesā piepalīdz ar zobiem.

Pēc tam zobs divas trīs dienas var būt jutīgs pret aukstu un karstu. Vēlāk sāpes pāriet, tādēļ cilvēks ne vienmēr aiziet pie ārsta, taču pēc tam seko otrs sāpju vilnis. Atsegtajos zoba audos savairojas mikrobi un sāk attīstīties kariess, tādēļ ilgāk par mēnesi stomatologa apmeklējumu nevajadzētu atlikt.

Ja atlūzis tikai mazs gabaliņš, plombu var pielabot. Taču, ja radies kariess vai nošķēlusies liela daļa, tā jāliek no jauna.

Baltās jeb kompozītplombas kalpo 5 – 8 gadus, sudraba 8 – 12 un dažkārt līdz pat 30 gadiem, taču, ja maliņas joprojām stingri pieguļ zobam, tās nav jāmaina arī pēc šā laika.

Nolūzis vai 
sašķēlies zobs

“Zobi bieži tiek nolauzti, uzkožot persiku un nektarīnu kauliņiem. Man arī pašai tā gadījās ar olīvas kauliņu, kuram tur nevajadzēja būt,” atklāj daktere. “Kādam no maniem pacientiem problēmas, ēdot olīvas, radušās pat vairākkārt. Ja maltīte baudīta restorānā vai kafejnīcā un ēdienā bijis kāds ciets priekšmets, kas nodarījis mutē skādi, gudri rīkojoties, no tās var piedzīt līdzekļus par zobārstniecības pakalpojumiem.”

Ja nokritis tikai mazs zoba gabaliņš, atliek vien piepulēt aso maliņu, taču, ja lūzums ir dziļi zem smaganas vai pat kaula, tas jārauj laukā.

Bērni priekšzobus nereti traumē šūpolēs un atrakciju parkos. Šādas likstas mēdz notikt sportojot, piemēram, spēlējot basketbolu, paslīdot baseinā vai pirtī. Tad jāizdara rentgena uzņēmums, lai tiktu skaidrībā par tālākās rīcības plānu.
Ja nav pilna zobu rinda, piemēram, ir tikai seši zobi augšžoklī un tikpat apakšžoklī, var nolūzt tie, kas pārslogoti. Diezgan bieži tas notiek ar zobiem, kam saglabājušies maz audu.

Ja zobs ir dzīvs un lūstot skarts nervs, mēdz rasties asas sāpes, kas pastiprinās uzkožot. Ja tas sašķēlies vertikāli un plaisa iet dziļumā, pēc divām trim dienām smaganas tajā vietā uzpamps, jo būs izveidojusies sprauga, kurā iekļūs ēdiens. Var izdalīties strutas. Tad muti drīkst izskalot ar sālsūdeni un nekavējoties jādodas pie ārsta. Šajā gadījumā zobs visbiežāk jāizrauj.

Ja lūzums ir horizontāls apakšējā saknes trešdaļā, bet kronis palicis vesels, visbiežāk pietiek to tikai novērot. Ja tas noticis zem smaganām, radīsies sāpes uzkožot. Pēc dienas vai divām cietusī vieta var būt piepampusi un apsārtusi.

Ja zobs ir dzīvs un pārlūzis līdz nervam, lai to saglabātu, parasti nepieciešama kanālu ārstēšana. Ja no tā saglabājusies vairāk nekā trešdaļa, vairākumā gadījumu to var saplombēt, taču, ja no kronīša tikpat kā nekas nav palicis pāri, liek inleju un mākslīgo kroni.

Nolūzušo zoba gabaliņu var saglabāt un atnest ārstam – dažkārt to pielīmē vai izmanto pagaidu kroņa izgatavošanā. Tiesa, gadījumi, kad tas stomatologam patiesi noder, nav bieži.

Likstas ar 
kronīšiem un tiltiem

Ja kronītis cieši nepieguļ zoba malām un smaganām, rodas mikrobu attīstībai labvēlīga vide, tādēļ var veidoties kariess. Naktī radušās sāpes mēdz liecināt par nerva iekaisumu zem kronīša. Ja salūzusi zoba sakne, visbiežāk to nākas izraut.

Presētās keramikas kroņos mēdz veidoties plaisas. Ja tās ir labi redzamas un traucē, tie jāmaina.

Reizēm gadās kronīti pazaudēt vai norīt. Šajā ziņā sevišķi jāuzmanās ar pagaidu plastmasas izstrādājumiem, kas nav pamatīgi nostiprināti. Turklāt plastmasa nav izturīga, tādēļ var salūzt.

Mazu gabaliņu, kas atdalījies no kronīša, dažkārt izdodas pieplombēt. Taču, ja atcementējusies inleja, tā kopā ar kroni izkrīt ārā. Dažkārt to var ievietot atpakaļ, taču, ja sakni skāris kariess un tā kļuvusi mīksta, no zoba jāšķiras.
Kronim paredzētais mūžs ir 5 – 8 gadi, taču, rūpīgi ievērojot higiēnu, tas var kalpot krietni ilgāk. Dažkārt tas neiztur slodzi, atcementējas, sāk kustēties un nokrīt, taču ārsts to var atkal iestiprināt savā vietā.

Reizēm kroņi jāgatavo no jauna, jo, cilvēkam novecojot, atkāpušās smaganas un kļuvušas redzamas kroņu malas, kas neizskatās visai glīti.

Parasti ilgstoši nekalpo lielas tiltu konstrukcijas, kas veidotas, piemēram, no trešā uz astoto zobu, jo kāds no tiem mēdz salūzt. Tā vietā prātīgāk būtu izvēlēties implantus vai izņemamas protēzes.

Vai implants pagalam?

Ja sācis kustēties kronītis uz implanta, tas var liecināt, ka atskrūvējusies skrūve, ar kuru pie tā pieskrūvēts kronis. Tad nelaime nav liela, jo to var pieskrūvēt atpakaļ. Ja tā salūzusi, izskrūvē ārā atlikušo daļu un pieskrūvē ar jaunu skrūvi.

Kronis var kustēties arī tad, ja salūzusi detaļa, kas pieskrūvēta pie implanta un uz kuras tiek pagatavots un pieskrūvēts kronis. Tad visbiežāk jātaisa jauns.

Tā kā implants ir nejutīgs, grūti izvērtēt sakodiena spēku un, pārāk stipri uzkožot, to var pārlauzt. Tad tas jāskrūvē laukā un pēc 3 – 4 mēnešiem, kad audi sadzijuši, jāievieto jauns. Šāda nelaime var notikt arī tad, ja uz tā uzlikts pārāk liels tilts. Tad būs diskomforts, sāpes, var izdalīties strutas.

Svarīgi
Tiem, kas naktī griež zobus, guļot jāuzliek īpaša plastmasas kapīte, lai pasargātos no to bojāšanas, it īpaši periodos, kad ir daudz kreņķu.
Ja nelaime ar plombu, kroni vai citiem veidojumiem notikusi neilgi pēc to ievietošanas mutē, parasti tos atjauno bez maksas, ja vien ārsts nesecina, ka bojājums radies pacienta vainas dēļ.

Pievienot komentāru