Ārstēšana, Citas slimības

Iespēja par valsts naudu tikt pie bērniņa neauglības gadījumā: kam un kā

Foto - Shutterstock

Kopš 2012. gada rudens neauglību iespējams ārstēt arī par valsts līdzekļiem. Šī iespēja – sākumā kā speciāla trīs gadu programma, bet tagad kā pastāvīga budžeta pozīcija kopējā veselības aprūpes finansējumā – tika ieviesta, ņemot vērā zemos dzimstības rādītājus, kā arī konstatējot, ka neauglības problēmas risināšanai ģimenēm nepieciešams valsts atbalsts (procedūras ir dārgas, izmaksas mērāmas tūkstošos eiro).

“Interese par šo iespēju ir, rindā pašlaik gaida aptuveni 2400 cilvēku,” informē Nacionālā veselības dienesta speciāliste Ineta Būmane, piebilstot, ka rindas uztur veselības aprūpes iestādes, kurās notiek neauglības ārstēšana. Līdz ar to nav iespējams apgalvot, ka viens un tas pats cilvēks nav pieteicies vairākās iestādēs vienlaikus. Nākotnē plānots ieviest vienotu reģistru, lai procesu varētu labāk kontrolēt.

 

Uzņem, ja ir diagnoze

Ja pārim noteikta neauglības diagnoze, tas var pieteikties uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu kādā no piecām klīnikām. Vispirms ārsti pārbauda, vai ir veikti visi vajadzīgie izmeklējumi, un, ja diagnoze ir apstiprināta, uzņem rindā. Ja konstatē, ka pirms uzņemšanas nepieciešamas papildu analīzes, attiecīgajā klīnikā tas ir maksas pakalpojums, taču pacients var doties pie valsts apmaksāta ginekologa vai urologa. Tad par vizīti jāmaksā valsts noteiktā pacienta iemaksa 4,27 eiro.

 

Ierobežojumi

Rindā uzņem sievietes līdz 37 gadu vecumam (ieskaitot). Pašlaik rindā jāgaida 2–4 gadi, tas atkarīgs no klīnikas. Nekādu izņēmuma gadījumu vai priekšrocību nevienam nav. Ja līdz 37 gadiem process nav uzsākts, no rindas jāizstājas. Ja līdz šim laikam ārstēšana ir sākta, to turpina.

Par valsts līdzekļiem katram pārim pieejami divi apaugļošanas mēģinājumi. Ja tie nav sekmīgi, ārstēšanu var turpināt par saviem līdzekļiem. Nereti tieši trešais mēģinājums ir veiksmīgs, liecina pieredze. Turklāt arī tā izmaksas nav tik augstas, jo pārstādīšanai nepieciešamie embriji jau ir iegūti un sagatavoti līdzšinējās ārstēšanas laikā, stāsta Ineta Būmane.

 

Par baltu velti?

Par pirmreizējo ārsta apskati noteikta pacienta iemaksa 4,27 eiro. Ja ir uzsākta medicīniskā apaugļošana, jāmaksā pacienta iemaksa 21,34 eiro par katru procedūru. To, cik daudz un kādas procedūras katram pārim nepieciešamas, izlemj ārsts. Šādas procedūras var būt intrauterīna inseminācija (sievietes apaugļošana ar spermu), embriju sasaldēšana un atsaldēšana, olnīcas punkcija olšūnu iegūšanai, embriju pārstādīšana, sēklinieku biopsija, olšūnu inseminācija ar spermatozoīdiem un intracitoplazmatiska spermatozoīdu injekcija.

Valsts apmaksā arī medikamentus, ko izmanto ārstēšanas procesā, piemēram, olšūnu stimulācijā, kā arī sedz pašu apaugļošanas procedūru izmaksas.

Neauglības ārstēšanai atvēlēto līdzekļu daudzums gadā ir atkarīgs no kopējā veselības aprūpes finansējuma, no plāna izpildes iepriekšējā periodā, kā arī no nozarē noteiktajām prioritātēm (piemēram, bērnu ārstēšana, onkoloģija u.tml.), kam naudu piešķir vispirms.

Pievienot komentāru